Człowiek jest kowalem własnego losu i rzeźbiarzem bytu

Powiedzenie: „człowiek jest kowalem własnego losu i rzeźbiarzem bytu” jest idealnym odzwierciedleniem naszego życia. Każdy przysłowiowo „wykuwa” i „rzeźbi” swój życiowy scenariusz. Życie jest jak ogromne drzewo. Ugina się pod wpływem wiatru, który czasami jest tak mocny i potężny, że je łamie. Jednak nie zawsze. Drzewo może przetrwać wichurę, jeśli jest silne. Właśnie tak widzę życie. Wiele zależy od człowieka. Podobnie jak drzewo, człowiek może być wytrwały, albo „załamać się” przez złe decyzje bądź wpływ złych i groźnych ludzi. My decydujemy o naszym losie. To od nas zależy, czy przeżyjemy życie dobrze, czy wręcz odwrotnie.
Każdy z nas ma prawo decydować o sobie. Problem polega na tym, że nie wiemy lub nie potrafimy właściwie pokierować swoim życiem. Myślę, że każdy z nas powinien zastanowić się nad swoim istnieniem, czy rzeczywiście żyjemy tak, jak byśmy chcieli, czy może jest coś w naszym życiu, co powinniśmy zmienić, nad czymś popracować. Człowiek powinien żyć tak, by pozostało po nim coś wartościowego.
W moim niezbyt długim życiu, w którym nie mam jeszcze wielu doświadczeń, kojarzę pewne zdarzenie. Kiedyś nie chciało mi się uczyć na mającą się odbyć następnego dnia lekcję chemii. Poszedłem na nią nieprzygotowany. Byłem pewny, że pani mnie zapyta. I oczywiście tak się stało, zostałem zapytany. Dostałem jedynkę. Moje nie przygotowanie przez lenistwo było dziełem, które sam sobie wykułem. To ja zadecydowałem, że nie będę się uczył i otrzymałem zasłużoną nauczkę.
Tak więc „dzieło” kowala, czyli każdego z nas, to przede wszystkim ukształtowanie siebie, własnej osobliwości. Możemy kreować własne życie, nadawać mu kształt zbliżony do naszych marzeń i pragnień. Chociaż nie zawsze wszystko możemy przewidzieć i zaplanować, to warto choćby próbować rzeźbić swój styl.
Człowiek potrafi przecież tak wiele. Siłą swego umysłu i pracą swoich rąk zmienia oblicze świata. Wynalazł koło i zbudował elektrownię atomową, wzniósł wiele wspaniałych budowli i skonstruował prom kosmiczny, postawił nogę na księżycu, wymyślił wiele urządzeń ułatwiających mu życie.
Jak sięgnę pamięcią stawiam sobie pytanie: Czym jest życie? Jaki jest tego cel? Myślę, że nie odpowiem na nie teraz. Jednak na razie mogę starać się o jak najlepsze jego przeżycie.
Na świecie nie ma rzeczy i ludzi idealnych. Dlatego też nikt nie potrafi „spełnić swojej misji na ziemi” w sposób perfekcyjny. Wszyscy popełniają błędy. Niestety, nastały czasy, w których praktycznie liczą się tylko pieniądze.
Często zapominamy o rodzinie i zaniedbujemy bliskich, chociaż czasami wystarcza usiąść przy rodzinnym stole i porozmawiać.
Ja chciałbym, żeby moje życie było wyrzeźbione jak posąg Dawida – Michała Anioła, czyli idealnie, z odpowiednimi proporcjami, dokładnością i po prostu pięknie. Wydaje mi się również, że przysłowiowa: „Jaka praca, taka płaca”, „Kto chce zbierać musi siać”, „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” nają sens. Życie ma dla nas przygotowane liczne przeszkody i wyzwania. Musimy tak „rzeźbić i wykuwać” naszą przyszłość, żeby wyjść w końcu na prostą drogę.
Nie ulega wątpliwości, że człowiek ma ogromny wpływ na swoje życie. Są wprawdzie rzeczy, o których nie możemy decydować sami, jednak bierna postawa nie jest wskazana. Zawsze warto próbować coś zmienić, w dążeniu, bowiem tkwi szczęście i satysfakcja.
Według słów Mahatmy Gandiego:”Dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek powinien dokonywać wyborów”.
Bycie kowalem i rzeźbiarzem własnego losu nie jest rzeczą łatwą, ale na pewno przyjemną. Dokonywanie wyborów wpisane jest w kreowanie siebie zostanie nagrodzony i stanie się źródłem radości.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Człowiek jest kowalem własnego losu i rzeźbiarzem bytu.

Powiedzenie „człowiek jest kowalem własnego losu i rzeźbiarzem bytu” jest idealnym odzwierciedleniem naszego życia. Każdy przysłowiowo „wykuwa” i „rzeźbi” swój życiowy scenariusz.
Życie jest to jedno ogromne drzewo. Ugina ...

Język polski

Antyk (Starożytność) - zagadnienia na maturę ustną.

Antyk – Starożytność

1.Granice chronologiczne epoki:
Granice chronologiczne starożytności to przedział od XIX wieku p.n.e. do 476 r. n.e. (upadek Cesarstwa Rzymskiego).

2.Biblia:
a) czas powstania – poszczególne ...