Wymień i omów środki techniczne,które służą do przekazywania informacji oraz omów ich wady i zalety.
Na przestrzeni wieków uczeni tworzyli coraz to nowsze urządzenia i udoskonalali je. W dzisiejszych czasach istnieje bardzo wiele środków technicznych, które służą do przekazywania informacji, zarówno na bliskie jak i dalsze odległości. Korzystanie z prawie wszystkich tych urządzeń wymaga jednak od nas dużego intelektu.
Mając na myśli środki techniczne umożliwiające wymianę informacji należy wymienić:
- telefony stacjonarne oraz komórkowe
- komputer, a ściślej internet
- faks
- radio
- telewizja.
Informacje przesyłane przez telefon, radio, telewizję czy internet przekazywane są w postaci sygnałów, analogowych lub cyfrowych.
Omawianie powyższych środków pomocnych w naszym codziennym życiu rozpocznę od telefonów, zarówno stacjonarnych jak i komórkowych.
Pierwszy telefon wynaleziony został w roku 1876 przez Aleksandra Bella. Na przestrzeni lat telefony zyskały wielu zwolenników i dzisiaj już całkowicie zawładnęły naszym życiem. Używają ich zarówno dzieci, młodzież oraz osoby starsze. Nie da się ukryć, że jest to wynalazek, który w znacznym stopniu ułatwia nam życie. Możemy porozumiewać się z naszymi najbliższymi niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy. Dzięki telefonom komórkowym mamy także możliwość wysyłania wiadomości sms. Jednakże bardzo często spotyka się aparaty publiczne i stacjonarne, z których także taką wiadomość można nadać. Telefony są również pomocne w pracy, w kontaktach z przełożonymi. Jesteśmy dzięki nim dostępni w każdym miejscu i czasie. Niekiedy może to być jednak kłopotliwe i dla niektórych uciążliwe, ale każdy wie na co się decyduje.
Poza zaletami telefony posiadają także wady. Rozmowy telefoniczne oraz wiadomości sms, mms czy ems powoli zastępują tradycyjną pocztę. Niewielu ludzi decyduje się na wysłanie kartki z wakacji czy listu z podróży. Wolimy „chwycić za telefon” jak iść na pocztę i kupić kopertę, znaczek oraz poświęcić jedną czy dwie karki na napisanie miłego listu.
Jednak korzystanie z telefonów zobowiązuje. Należy płacić rachunki telefoniczne lub doładowywać konto. Niekiedy w jednym gospodarstwie domowym kilka osób ma telefon komórkowy i do tego dochodzi jeszcze opłacenie telefonu stacjonarnego i właśnie wtedy zaczynają się problemy. Skąd wziąć na to pieniądze? Odpowiedź jest jedna: zmniejszyć częstość i długość rozmów oraz ograniczyć wysyłanie wiadomości, np.sms.
Kolejnym środkiem technicznym, którego omawianiem się zajmę jest komputer, a dokładniej mówiąc internet i to, co z nim związane. Rozpocznę jednak od krótkiego wytłumaczenia czym właściwie jest komputer. Jest to uniwersalny system cyfrowy zdolny do wykonywania pewnego zbioru rozkazów, w którym użytkownik może określić sekwencje wykonywanych rozkazów koniecznych do realizacji postanowionego zadania.
Dawniej komputery służyły jedynie do pracy. Jednak z biegiem czasu pojawiły się gry komputerowe, możliwość drukowania, skanowania, słuchania płyt czy oglądania filmów. Potrzebne jest jedynie odpowiednie oprogramowanie. Niekiedy kosztuje ono nie mało, ale chcąc bez problemów korzystać z komputera trzeba go udoskanalać i wkładać w niego pokłady pieniężne. Niemałych pieiniędzy wymaga także korzystanie z internetu. Jest to symbol najnowocześniejszej technologii. Jest to największa sieć komputerowa, która łączy tysiące osób prywatnych oraz firm. Nie ma reguły wiekowej wśród osób, które z niego korzystają. Dzięki internetowi możemy pozyskiwać oraz przesyłać bardzo wiele ważnych dla nas informacji. Jest to wg. mnie bardzo często wykorzystywany do tego celu środek techniczny. Mamy możliwość korzystania z wielu internetowych przeglądarek, np. google. Możemy także przesyłać e-maile, elektroniczne kartki, korzystać z bramek sms wszystkich sieci. Bardzo wielu młodych ludzi korzysta bardzo często z komunikatorów internetowych. Są to programy umożliwiające bezpośrednie porozumiewanie się w czasie rzeczywistym z innymi użytkownikami internetu. Moim zdaniem najpowszechniejszym jest Gadu – Gadu. Jest to pierwszy polski program umożliwiający bezpośrednią komunikację w internecie w oparciu o technologię Instant Messaging. Ponadto umożliwia on wysyłanie wiadomości sms do każdej polskiej sieci komórkowej. Program Gadu – Gadu zapewnia wysokie bezpieczeństwo sieciowe. Każde z kont jest zabezpieczone hasłem, dzięki czemu nikt inny nie może podawać się za osobę, którą w rzeczywistości nie jest. Innymi komunikatorami są: komunikator TLEN, komunikator WP Kontakt, komunikator ICQ.
Bardzo ważnym i rozpowszechnionym środkiem technicznym, który także służy do przesyłania wiadomości jest w dzisiejszych czasach faks. Pozwala on przekazać w bardzo krótkim czasie wiadomość do wybranego przez nas odbiorcy. Coraz częściej z faksów korzystają osoby prywatne, jednak nadal wykorzystywany jest głównie w firmach i innego rodzaju instytucjach, np. w urzędach miast itp. Usługa ta jest także ogólnodostępna na poczcie oraz w wielu punktach ksero. Ważne jest to, że nie wymaga ona dużego nakładu pieniędzy.
Na koniec chciałabym omówić krótko wady i zalety radia i telewizji. Oba te środki techniczne służą do przekazywania wiadomości.
W połowie XVIII wieku Cyrano de Bergerac marzył o książce, która nie ma ani stron ani liter. Jednak dopiero w XX wieku pojawiło się radio. Wraz z dniem 2 listopada 1920 roku rozpoczęto nadawanie codziennych programów radiowych przez amerykańską rozgłośnię KDKA w Pittsburgu, pojawiła się wtedy tzw. „era kultury słuchu”. Zapoczątkowała ona okres uniwersalnego i powszechnego komunikowania się na odleglość. Od momentu pojawienia radio zaczęło odgrywać znaczącą rolę w życiu społecznym. W 1922 roku „New York Times” napisał: “Jeżeli ktoś nie ma jeszcze odbiornika radiowego, to znaczy, że brak mu wyobraźni albo pieniędzy”. Znany na świecie teoretyk środków komunikowania, Marshall Mc Luhan, określa radio mianem "nieśmiałego olbrzyma", ponieważ nie rości sobie prawa powszechnego uznania. Do podstawowych cech radia należy zaliczyć: szybkość informowania, równoczesność nadawania i odbioru, bezpośredni kontakt z odbiorcą, stosunkowo niskie koszty rozpowszechniania programu oraz łatwe pokonywanie granic państwowych, dużych odległości i przeszkód naturalnych. Radio jako środek przekazu pełni wiele bardzo ważnych funkcji, np.: dostarczanie informacji i przekazywania ideii oraz wartości, dostarczanie rozrywki, oraz pełni tez funkcję edukacyjną, wychowawczą, kontroli społecznej, kulturalną i estetyczną. Ponadto radio przez cały czas oddziaływania na odbiorcę pełni ważną funkcję dyskretnego towarzysza. Również radio kształtuje opinię publiczną i postawy ludzi. Jest w pełni narzędziem komunikowania międzynarodowego poprzez wykorzystanie satelity, internetu lub nadajników naziemnych AM - w przypadku programów np. BBC, VOA. Radio od początku swojego istnienia przez cały czas poszerza swoje wpływy i zachowuje swoje znaczenie. Zmiany technologiczne (pojawienie się tranzystorów, modulacja FM, system RDS, radio w Internecie w systemie Real Audio, platforma cyfrowa) umożliwiające stałe podnoszenie jakości odbioru dźwięku pozwoliły radiu zachować rzeszę wiernych słuchaczy. Jest najbardziej powszechnym środkiem masowego komunikowania we współczesnym świecie. Podobnie jest z telewizją. Dzięki niej mamy nie tylko konkretne wiadomości, ale także wiarygodny obraz z tego co w danej chwili i miejscu się dzieje. Zarówno radio jak i telewizja są jednak środkami przekazu za korzystanie z których musimy uiszczać odpowiednie opłaty. Jest to obowiązkiem każdego z nas, jadnak zdarza się niektórym uciekanie od takiej odpowiedzialności.
Podsumowując chciałabym powiedzieć, że środki techniczne, które wymieniłam i poddałam krótkiej charakterystyce w dużym stopniu ułatwiają nam życie. Dzięki nim mamy ciągły kontakt z bliskimi, przełożonymi czy współpracownikami. Mam tu na myśli zarówno telefony, jak i radio czy telewizję. Dzięki nim dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy itp. Jak już wspomniałam jest to dla nas niekiedy kłopotliwe, ale zastanawiając się nad tym głębiej każdy dojdzie do wniosku, że z pewnością częściej środki te są dla nas pomocne.
BIBLIOGRAFIA:
· www.cyber.com.pl
· opracowanie własne