Jan Gutenberg

Urodzony około 1398r. w Moguncji (Niemcy). Wynalazca druku, mincerz (rzemieślnik zajmujący się biciem monet) moguncki. Zmarł około 1468r., w wieku około 70 lat.

Zanim Gutenberg wynalazł sposób drukowania książek, najczęściej przepisywano je ręcznie, a tylko nieliczne odbijano na zasadzie drzeworytów. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób były bardzo czasochłonne, dlatego powstawało niewiele książek, w dodatku bardzo kosztownych. Mogli je nabywać jedynie ludzie bogaci, klasztory i uniwersytety.

Były one tak cenne, że często przymocowywano je do stołów czytelni łańcuchami, by zapobiec kradzieżom. Wynalazek Gutenberga przyczynił się do upowszechnienia książek. O dzieciństwie Gutenberga wiemy tylko tyle, że pochodził z dość zamożnej rodziny o nazwisku Gensfleisch. Johann przybrał jednak rodowe nazwisko matki.

Znał się na metalach; skonstruował specjalny aparat, w którym odlewał pojedyncze czcionki i zestawiał je w kolumny. Dzięki sporządzeniu odpowiedniej prasy mógł odbijać dowolną liczbę kart z jednego składu. Gutenberg drukował nie tylko książki, ale także obrazki, kalendarze i inne. Po długoletnich przygotowaniach wydał po łacinie 42-wierszową Biblię zwaną też Biblią Gutenberga lub Maza-rina. Do jej druku przystąpił w 1452r., a ukończył go w 1455r. Sporządził tylko 300 kopii. Biblia miała 1200 stronic i kosztowała Gutenberga wiele pieniędzy i wysiłku.

W 1460r. wynalazca, zadłużony u lichwiarza Johanna Fusta, który wyrugował go z oficyny drukarskiej, zmuszony był porzucić drukarstwo. Zmarł w biedzie.

Wynalazek Gutenberga okazał się bardzo praktyczny, toteż szybko zyskał szerokie zastosowanie. Pod koniec XV w. istniało już 250 drukarni w różnych krajach europejskich. Książki przestały być kosztownym unikatem.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Wielcy odkrywcy i wynalazcy - Jan Gutenberg i Krzysztof Kolumb

Jan Gutenberg ( ok. 1399 - 1468) był wynalazcą druku. "Potrzeba - matką wynalazku". Jak słuszne jest to stare powiedzenie, okazało się w przypadku Jana Gutenberga. Kiedy książka jest rzadkością, uczyć się mogli tylko nieliczni....

Język angielski

kim byl: Mikołaj Rej Jan Gutenberg Zygmunt Stary Jan Kochanowski Zygmunt August Jan Długosz

kim byl: Mikołaj Rej Jan Gutenberg Zygmunt Stary Jan Kochanowski Zygmunt August Jan Długosz...

Język angielski

jan gutenberg w jaki sposób jego wynalazki zmieniły świat? plis

jan gutenberg w jaki sposób jego wynalazki zmieniły świat? plis...

Język polski

1. Wymień 4 cechy twórczości renesansowej. 2. Z czego zasłynąl Jan Gutenberg?

1. Wymień 4 cechy twórczości renesansowej. 2. Z czego zasłynąl Jan Gutenberg?...

Język angielski

KIM BYŁ I CO WYMYŚLIŁ JAN GUTENBERG??

KIM BYŁ I CO WYMYŚLIŁ JAN GUTENBERG??...

Język angielski

Napisz krótko i na temat kim był: Leonardo da Vinci, Mikołaj Kopernik, Jan Gutenberg.

Napisz krótko i na temat kim był: Leonardo da Vinci, Mikołaj Kopernik, Jan Gutenberg....