Lilije - streszczenie

Kobieta zabija swojego męża, po czym zakopuje go w gaju przy łące. Grób ten zasiewa liliami. Przyczyną zabójstwa była zdrada, której dopuściła się żona i, aby się o tym nie dowiedział mąż zabija go. Sądzi, że wraz z tajemnicą pochowała męża. Odwiedza pustelnika, któremu zwierza się ze swojego czynu. Prosi starca o pomoc, ponieważ gnębią kobietę wyrzuty sumienia. Ten z kolei czuje, że ta nie żałuje tego co zrobiła. Karze jej żyć dalej, ponieważ prawda i tak nie wyjdzie na jaw. Kobieta nie może spać spokojnie, ponieważ nawiedza ją duch.

Tymczasem z wojny powrócili bracia mężczyzny, który został zabity. Kobieta w rozmowie z nimi nie przyznaje się do zbrodni, tylko mówi, że jej mąż jeszcze nie wrócił z wojny. Bracia postanawiają zaczekać. Po upływie czasu zakochują się w żonie swojego zamordowanego brata. Ona jednak nie wie, którego z nich ma wybrać. Udaje się do starca by ten pomógł jej w wyborze. Ten mówi jej by wyszła za mąż, ale ostrzega przy tym, że nie ma takiej zbrodni, w której nie ponosi się kary.

W wyborze decydował wianek, który miał być uwity przez mężczyzn, którzy starali się o rękę swojej bratowej, Ten który uwinie ładniejszy zostanie jej mężem. Bracia uwili wianek z kwiatów lilii, które zerwali na grobie swojego brata. Między braćmi doszło do kłótni. W tym czasie pojawia się duch męża i twierdzi, że kobieta jest jego. Mąż wymierza karę grzesznikom mianowicie wszyscy zapadają się pod ziemię.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Pełne streszczenie ballady "Lilije"

Młoda kobieta zabija swojego męża, po jego śmierci zakopuje ciało na łące przy strumieniu, na grobie zasiewa lilije. Siejąc kwiaty śpiewa radosną piosenkę o tym, że lilije, powinny urosnąć tak wysoko, jak głęboko jest pochowany jej p...

Język polski

Streszczenie ballady "Lilije" Adama Mickiewicza - narrator pustelnik

Siedziałem w swojej chacie i księgi pradawne czytałem. Nagle ciszę zakłócił szelest. Biorę lampę i wyglądam przez okno, lecz tam nikogo nie widać. Wracam już do mego zajęcia, lecz zatrzymuje mnie głośne pukanie do drzwi. Otwieram i do...

Język polski

Adam mickiewicz "Lilije" streszczenie - narrator kobieta.

Był późny wieczór, kiedy mój mąż wrócił z wojny. Przestraszyłam się, że może dowiedzieć się o mojej zdradzie i zostanę skazana na śmierć. Przytuliłam go i wbiłam mu sztylet w serce. Przez jakiś czas nie wiedziałam co mam robić...

Język polski

"Lilije" A. Mickiewicza - streszczenie

Młoda kobieta zabija męża bojąc się jego reakcji na to, że go zdradziła. Po jego śmierci zakopuje ciału na łące a na grobie zasiewa lilie. Siejąc kwiaty śpiewa radosną piosenkę o tym, że lilia powinna urosnąć tak wysoko, jak głęb...

Język polski

„Lilije” Adama Mickiewicza – Streszczenie

Rycerz wybrał się na wojnę pozostawiając swoją żonę z dziećmi same. Podczas nieobecności męża kobieta znudzona czekaniem zaczęła interesować się innymi mężczyznami. Jednak przed powrotem małżonka wystraszona, że dowie się on o z...