Pełne streszczenie ballady "Lilije"

Młoda kobieta zabija swojego męża, po jego śmierci zakopuje ciało na łące przy strumieniu, na grobie zasiewa lilije. Siejąc kwiaty śpiewa radosną piosenkę o tym, że lilije, powinny urosnąć tak wysoko, jak głęboko jest pochowany jej pan.

Po zakopaniu męża, cała zakrwawiona, biegnie do chatki pustelnika. Opowiada mu o tym, jak zdradziła męża, a potem go zabiła. Następnie pyta starca, co robić?! Pustelnik radzi jej wrócić do domu i zapomnieć o wszystkim.

Szczęśliwa morderczyni biegnie przez noc do zamku. Przy bramie zastaje swoje dzieci, pytające, gdzie ich tata. Udziela im wymijającej odpowiedzi, że ojciec został w lesie, za dworem i wieczorem będzie w domu. Dzieci czekały kilka dni, ale po niedługim czasie zapomniały o swoim ojcu.

Tymczasem we dworze nocami słychać kroki w świetlicy i głos nieboszczyka.

Pewnego dnia wracają bracia zmarłego, z wojny. Żona mówi im, że mąż zginął rok temu na wojnie. Bracia stwierdzają, że to nieprawda i niedługo ujrzy ona swojego męża. Przerażona kobieta wyobraża sobie przyjeżdżającego do niej trupa i po chwili mdleje. Po obudzeniu opowiada, że zemdlała z radości na wieść o przyjeździe ukochanego.

Następnego dnia posłali służących, żeby poszukali pana, czekali kilka dni, jednak nie odnaleźli brata. Załamani jego zaginięciem, chcą wracać. Natenczas zachodzi im drogę pani i mówi, że jesień nie jest najlepszą porą do podróżowania i prosi ich, żeby jeszcze trochę poczekali. Po jesieni przyszła zima, potem wiosna – a brat nie wraca. Bracia stwierdzają, że całkiem przyjemnie mieszka im się z młodą gospodynią, jednak dla zachowania pozorów mówią, że chcą jechać. I tym razem zatrzymuje ich kochająca żona, która chce, żeby razem z nią poczekali na męża. Czekają tak do lata, aż wreszcie zupełnie o nim zapominają.

Obaj stwierdzają, że podoba im się bratowa, więc decydują się pójść do niej, żeby dokonała wyboru. Ta, prosi o chwilkę czasu i biegnie do pustelnika prosić o radę. Starzec chce wskrzesić zmarłego męża, lecz za namową pani postanawiają zdać się na los Boży. Każdy z braci ma upleść wianek i oznaczyć go, żeby potem rozpoznać. Kiedy zbliża się już niedziela, czas wesela, pani bierze pierwszy wianek i pyta się czyj on jest, ten, w którym są, lilije?! Starszy brat przyznaje, że to jego, lecz młodszy też tak twierdzi. Panowie się kłócą, który jest właścicielem wianka i przyszłym mężem Pani.

Wtedy otworzyły się drzwi kościoła i wchodzi zmarły mąż wołając, że wieniec jest jego i żona jego. Bracia nie mają się kłócić, ponieważ to z jego grobu zrywali lilije. Cerkiew się zatrzęsła i zapadła w głąb. Kryje ją ziemia a na niej rosną lilije tak głęboko jak leżał pan.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Pełne streszczenie ballady "Lilije"

Młoda kobieta zabija swojego męża, po jego śmierci zakopuje ciało na łące przy strumieniu, na grobie zasiewa lilije. Siejąc kwiaty śpiewa radosną piosenkę o tym, że lilije, powinny urosnąć tak wysoko, jak głęboko jest pochowany jej p...