Mit o Dedalu i Ikarze

Dedal był wielkim greckim artystą i budowniczym, który przebywał na Krecie z rozkazu króla Minosa. Zbudował on słynny labirynt dla Minotaura (pół człowieka pół byka) syna żony władcy, Pazyfae i byka. Po zakończeniu swego zadania grek zapragnął opuścić Kretę i powrócić do ojczyzny, jednak król nie chciał wyrazić zgody na wyjazd budowniczego, ponieważ znał on wiele tajemnic państwowych i był bardzo ceniony. Zatem nie pozostało mu nic innego, jak użyć podstępu i wydostać się z wyspy, która stała się dla niego miejscem niewoli.

Dedal był bardzo pomysłowym i mądrym człowiekiem, więc postanowił zbudować olbrzymie skrzydła, zrobione z ptasich piór i wosku, na których on i jego syn, Ikar mogliby latać nad morzem i wrócić do ojczyzny. Była to jedyna szansa ucieczki z Krety. Przed lotem ojciec ostrzegł Ikara, aby leciał równo, nie szybował zbyt wysoko ku słońcu, ponieważ może ono roztopić wosk i powylatują pióra, ani nie zniżał się ku morzu, ponieważ pióra nasiąkną wilgocią od wody i staną się zbyt ciężkie.

Pewnego dnia Dedal i Ikar wzbili się w powietrze, spełnili odwieczne ludzkie sny o lataniu, byli pierwszymi lotnikami. Niestety syn nie posłuchał przestróg ojca i wzbił się za wysoko. W końcu promienie słoneczne roztopiły wosk, a nieroztropny Ikar wpadł do wody i zginął. Dedal zaś doleciał do swej ojczyzny i następnie odnalazł ciało syna na wyspie, która nazwał Ikarią, a morze dookoła niej Ikaryjskim.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Mit o Dedalu i Ikarze.

Mity to przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, od czasów najdawniejszych, opowieści dotyczące powstania świata, zjawisk przyrody oraz Bogów i legendarnych bohaterów. Współcześnie ludzie nie traktują mitów jako podstawy wierzeń rel...

Język polski

Pomocy ! Opowiedz mit w 10 zdaniach (pisemnie) Ten mit ,,Mit o Dedalu i Ikarze,,

Pomocy ! Opowiedz mit w 10 zdaniach (pisemnie) Ten mit ,,Mit o Dedalu i Ikarze,,...

Język polski

Mit o Dedalu i Ikarze

Moim ulubionym mitem jest mit o Dedalu i Ikarze. Działo się to w czasie, gdy na wyspie Krecie panował król Minos. Jego ulubionym budowniczym był Dedal. Dedal zbudował dla Minosa ogromny labirynt,aby król mógł zamknąć w nim swojego syna, M...

Język polski

Naucz się opowiadać mit o Dedalu i Ikarze . (po prostu napisz kilka zdań).

Naucz się opowiadać mit o Dedalu i Ikarze . (po prostu napisz kilka zdań)....

Język polski

Przed czym ostrzega mit o Dedalu i Ikarze?

Przed czym ostrzega mit o Dedalu i Ikarze?...

Język polski

Jakie marzenia symbolizuje mit o Dedalu i Ikarze i jak ludzie je zrealizowali w współczesnych czasach? Bardzo proszę o szybką odpowiedź c;

Jakie marzenia symbolizuje mit o Dedalu i Ikarze i jak ludzie je zrealizowali w współczesnych czasach? Bardzo proszę o szybką odpowiedź c;...