Mit o Dedalu i Ikarze

Dedal był wielkim greckim artystą i budowniczym, który przebywał na Krecie z rozkazu króla Minosa. Zbudował on słynny labirynt dla Minotaura (pół człowieka pół byka) syna żony władcy, Pazyfae i byka. Po zakończeniu swego zadania grek zapragnął opuścić Kretę i powrócić do ojczyzny, jednak król nie chciał wyrazić zgody na wyjazd budowniczego, ponieważ znał on wiele tajemnic państwowych i był bardzo ceniony. Zatem nie pozostało mu nic innego, jak użyć podstępu i wydostać się z wyspy, która stała się dla niego miejscem niewoli.

Dedal był bardzo pomysłowym i mądrym człowiekiem, więc postanowił zbudować olbrzymie skrzydła, zrobione z ptasich piór i wosku, na których on i jego syn, Ikar mogliby latać nad morzem i wrócić do ojczyzny. Była to jedyna szansa ucieczki z Krety. Przed lotem ojciec ostrzegł Ikara, aby leciał równo, nie szybował zbyt wysoko ku słońcu, ponieważ może ono roztopić wosk i powylatują pióra, ani nie zniżał się ku morzu, ponieważ pióra nasiąkną wilgocią od wody i staną się zbyt ciężkie.

Pewnego dnia Dedal i Ikar wzbili się w powietrze, spełnili odwieczne ludzkie sny o lataniu, byli pierwszymi lotnikami. Niestety syn nie posłuchał przestróg ojca i wzbił się za wysoko. W końcu promienie słoneczne roztopiły wosk, a nieroztropny Ikar wpadł do wody i zginął. Dedal zaś doleciał do swej ojczyzny i następnie odnalazł ciało syna na wyspie, która nazwał Ikarią, a morze dookoła niej Ikaryjskim.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Pomocy mit o dedalu i ikarze jezyk polski  1.ustalcie jakie marzenia ludzi wyraża mit o dedalu i ikarze.  2. wymieńcie wynalazki które pomogły ludziom zrealizować te pragnienia BLAGAM NA JUTRO/..........

Pomocy mit o dedalu i ikarze jezyk polski  1.ustalcie jakie marzenia ludzi wyraża mit o dedalu i ikarze.  2. wymieńcie wynalazki które pomogły ludziom zrealizować te pragnienia BLAGAM NA JUTRO/.............

Język polski

mit o Dedalu i Ikarze. odpowiem na pytanie zawarte w temacie (5-10 zdań) pytanie Co sądzimy o Dedalu i Ikarze

mit o Dedalu i Ikarze. odpowiem na pytanie zawarte w temacie (5-10 zdań) pytanie Co sądzimy o Dedalu i Ikarze...

Język polski

Mit o Dedalu i Ikarze.

Mity to przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, od czasów najdawniejszych, opowieści dotyczące powstania świata, zjawisk przyrody oraz Bogów i legendarnych bohaterów. Współcześnie ludzie nie traktują mitów jako podstawy wierzeń rel...

Język polski

Najsłynniejsze mity z mitologii greckiej i symbolika (Mit o Dedalu i Ikarze, Mit o Syzyfie, Mit Kosmogoniczny, Mit o Stworzeniu Człowieka, Mit Trojański, Mit Tebański).

Najsłynniejsze mity z mitologii greckiej i symbolika (Mit o Dedalu i Ikarze, Mit o Syzyfie, Mit Kosmogoniczny, Mit o Stworzeniu Człowieka, Mit Trojański, Mit Tebański)....

Język polski

Z streszczenia mitu napisz odowiadanie Do wyboru Mit o Syzyfie Mit o Dedalu i ikarze Mit o jabłku niezgody Mit o Demeter i Korze Mit o Heraklesie  

Z streszczenia mitu napisz odowiadanie Do wyboru Mit o Syzyfie Mit o Dedalu i ikarze Mit o jabłku niezgody Mit o Demeter i Korze Mit o Heraklesie  ...

Język polski

Ostatnio zaczeliśmy zajmowa się MITAMI proszę o streszczenie tych mitów. Mit o Dedalu i Ikarze Mit oHerakles Mit o Demeter i Persefonie Mit o Syzyfie Mit o Promateuszu

Ostatnio zaczeliśmy zajmowa się MITAMI proszę o streszczenie tych mitów. Mit o Dedalu i Ikarze Mit oHerakles Mit o Demeter i Persefonie Mit o Syzyfie Mit o Promateuszu...