"Mit o Syzyfie" streszczenie

Syzyf był królem Koryntu. Będąc ulubieńcem bogów często bywał na Olimpie. Pewnego dnia wyjawił sekretną tajemnicę, zapłacił za to śmiercią. Poprosił żonę by nie wyprawiała mu pogrzebu i nie wkładała obola do ust. Syzyf dzięki temu nie mógł się przenieść na drugą stronę Styksu. Siedział cały czas w podziemiach. Jego jęki usłyszeli Hades i Persefona. Rozkazali mu wrócić z Tanatosem do świata żywych by żona odprawiła pogrzeb i włożyła obol do ust zmarłego.

Syzyf uwięził Tanatosa w lochach i żył na ziemi jeszcze kilkanaście lat. Gdy Hades zorientował się, że złoczyńca nie wrócił wysłał po niego Hermesa. Posłaniec znalazł uciekiniera uwolnił, Tanatosa i wrócił z wszystkimi do Hadesu.

Kara Syzyfa była okrutna. Musiał on wtaczać kamienny głaz pod górę. Gdy kamień był u szczytu po chwili spadał w dół. I Syzyf swoją pracę zaczynał od nowa.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Mit o Syzyfie - streszczenie.

Syzyf był mitycznym władcą Koryntu, jego królestwo było piękne, posiadał urodzajne ziemie i piękne porty. Jego życie przypomniało sielankę. Król miał wszystko, czego można pragnąć, oprócz królestwa, które było okazałe i wiodło ...

Język polski

Mit o Syzyfie - streszczenie.

Syzyf był mitycznym władcą Koryntu, jego królestwo było piękne, posiadał urodzajne ziemie i piękne porty. Jego życie przypomniało sielankę. Król miał wszystko, czego można pragnąć, oprócz królestwa, które było okazałe i wiodło ...

Język polski

Mit o Syzyfie - streszczenie.

Syzyf był władcą pięknego Koryntu. Był to gród potężny i bogaty; w porcie uwijały się statki ze wszystkich, najdalszych nawet krain, dokąd tylko dobiegła wieść o kwitnącej ziemi helleńskiej. Wspaniałe ogrody, tarasy przestronne, bar...

Język polski

Mit o Syzyfie - streszczenie

Był sobie Syzyf król Koryntu. Bogowie bardzo go lubili i często zapraszali go na górę Olimp. Tam częstowali go ambrozją, napojem, który sprawia, że ta osoba, która go wypije staje się nieśmiertelna. Syzyf będąc u Bogów słyszał róż...

Język polski

"Mit o Syzyfie" streszczenie

Król Syzyf panował w Koryncie, u szczytu góry Akrokorynt, w pałacu. Założył miasto, które było bogate dzięki dogodnemu miejscu, w którym był port. Pobierano w nim daninę od statków jadących (tak było w mitologii) ze wschodu na zachó...