Streszczenie "Kamizelki" Bolesława Prusa.

Nowela „Kamizelka” opowiada o historii narratora, opowiadanej przez niego samego. Główny bohater popada w ciężką chorobę i kiedy w końcu to zauważa, postanawia sprawdzić, czy aby i jego żona jest tego samego zdania co on. Jak się później okazuje, mężczyzna nie spostrzega w kobiecie żadnych podejrzeń, zachowanie żony nie potwierdza jego przypuszczeń. Tym czasem kobieta w ukryciu przed ukochanym jest świadoma całej tej sytuacji, lecz nie zamierza okazywać mężowi stanu swojej wiedzy.
Jednak bohater utworu Bolesława Prusa dokonuje zakupu pewnej kamizelki i spinając ją każdego dnia, próbuje udowodnić małżonce, że nabierając masy, jednocześnie poprawia się stan jego zdrowia. Za to ona również oszukuje męża, zapewniając, iż cieszy się z przybywających mu na wadze kilogramów.
Nic nie ulega zmianie do czasu, gdy pewnego dnia mężczyzna nakładając na siebie kamizelkę, zauważa, że jest ona za ciasna. Dlatego też uradowany, dzieli się z żoną nieoczekiwanym odkryciem, a tym samym przyznaje się do swoich kłamstw. I choć Pani tłumaczy mu, jak bardzo nie wierzyła w to, co jej wcześniej mówił, to w zasadzie nie przyznaje się całkowicie do swojego oszustwa. Dzieje się tak, ponieważ jak się okazuje – co noc skraca mu pasek przy ciuchu, aby przy spinaniu go coraz ciaśniej, mąż mógł poczuć, iż staje się tęższy, a to znaczy też zdrowszy.
Bohaterka tego krótkiego utworu postępuje w powyżej opisany sposób do momentu śmierci swojego męża. Mężczyzna do końca życia utrzymuje się w wierze, iż jest pełen zdrowia, a kobieta nigdy nie wyjawia mu prawdy.

Język polski

Streszczenie "Kamizelki" Bolesława Prusa.

"Kamizelka" Bolesława Prusa opowiada o wielkiej miłości dwojga ludzi.
Pan jest zapracowanym, tęgim mężczyzną. Pani krawcową, która kocha swojego męża. Po pewnym czsie stan zdrowia pana pogorszył się, z dni na dzień chudł...

Język polski

Streszczenie "Kamizelki" Bolesława Prusa.

Mieszkaniec warszawskiej kamienicy, kolekcjoner starych przedmiotów poruszony historią pewnej kamizelki postanowił odkupić ją od handlarza starszyzny.
Człowiek ten od wielu miesięcy obserwował życie urzędnika- właściciela kamizelki i...

Język polski

Streszczenie "Kamizelki" Bolesława Prusa.

"Kamizelka" Bolesława Prusa opisuje wielką miłość dwojga ludzi, ich wzajemne relacje oraz życie z ciężką chorobą w cieniu kłamstwa. Główny bohater to ciężko chory i umierający człowiek, który kiedy zaczyna domyslac się o...

Język polski

"Kamizelka" nowela Bolesława Prusa - streszczenie.

W noweli opowiedziana została historia miłości pewnego małżeństwa. Byli to zwykli, przeciętni, młodzi ludzie, ale łączyło ich niezwykle silne i piękne uczucie. Wiedli skromne, trudne życie, które narrator miał okazję obserwować prze...