Podatek od dochodów kapitałowych ( podatek belki )

Podatek od dochodów kapitałowych
- reguluje go ustawa z dnia 26 lipca 1991r. Art. 30a, 30b.

Podatek od dochodów kapitałowych to jedno ze ?świadczeń pieniężnych o charakterze przymusowym, bezzwrotnym, nieodpłatnym i ogólnym, pobierane przez państwo lub inny związek publicznoprawny (np. samorząd terytorialny) na podstawie przepisów prawa określających warunki, wysokość i terminy płatności tych świadczeń?, czyli po prostu jeden z 11 obowiązujących w Polsce podatków. Jego oprocentowanie jest stałe i wynosi 19%. Został on wprowadzony z inicjatywy ówczesnego ministra finansów Marka Belki. Stąd jego popularna nazwa to ?podatek Belki?.

Formy rozliczenia:

Podatek od dochodów kapitałowych rozliczany jest od osób fizycznych formie ryczałtu. Przykładem niech będzie sprzedaż jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Po sprzedaży jednostek okazuje się, że zysk wyniósł 100zł. Z tych 100zł, 19zł zostaje odprowadzone do Urzędu Skarbowego przez płatnika ( w tym wypadku TFI), a 81zł trafia do kieszeni inwestora.

W przypadku dochodów kapitałowych ze spółek nie będących osobą prawną ( wszystkie oprócz spółki akcyjnej i z o.o.) podatek rozliczany jest na zasadach ogólnych. Zysk zostaje dołączony do innych źródeł przychodu i rozliczany według odpowiedniej stawki.
Przykładem może być komandytariusz czerpiący zyski z udziału w spółce komandytowej.

W formie dodatkowego rozliczenia podatkowego PIT-38. Przeznaczony jest dla podatników, którzy w ostatnim roku podatkowym uzyskali przychody z tytułu:
- sprzedaży papierów wartościowych,
- dokonali krótkiej sprzedaży,
- sprzedali kontrakty terminowe, wykonali prawa z opcji,
- sprzedali posiadane akcje,
- obieli akcje w spółkach prawnych albo wkładów w spółdzielniach w ramach za aport w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego część.

Zwykłe posiadanie konta inwestycyjnego i dokonywanie operacji na rynku kapitałowym przynoszących zyski obliguje posiadacza do składania deklaracji PIT- 38.


Co jest nim opodatkowane?

Art. 30a "Ust. o pod. doch. od osób fizycznych" wymienia następujące kategorie przychodów, od których pobiera się zryczałtowany 19% podatek, są to mianowicie przychody:
? z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej,
? z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych,
? z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,
? z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,
? od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych,
? od kwot wypłacanych po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub spadkobiercy, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
? od dochodu członka pracowniczego funduszu emerytalnego z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunku ilościowym do aktywów tego funduszu,
? z tytułu zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu,
? od kwot jednorazowo wypłacanych przez otwarty fundusz emerytalny członkowi funduszu, któremu rachunek funduszu otwarto w związku ze śmiercią jego współmałżonka,
? od dochodu oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, środków zgromadzonych na tym koncie,
? od dochodu uczestnika pracowniczego programu emerytalnego z tytułu zwrotu środków zgromadzonych w ramach programu, w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych.

Ciekawostki

Podatek nie zawsze wynosi 19%. Wiąże się to z tym, że kwota wpłacona do Urzędu Skarbowego musi być zaokrąglona do pełnej złotówki. Może więc on wynieść nawet i 37%, ale i także 0%. Aby nie płacić podatku belki należy osiągać dochody kapitałowe w kwocie do 2,49zł. Rozważmy przykład:
Pieniądze złożone na otwartym koncie oszczędnościowym w kwocie 4 000zł. Oprocentowanie 7,25%. Kapitalizacja miesięczna. Jaki podatek zostanie zapłacony po pierwszym miesiącu?

(4000zł*7,25%)/12 = 24,17zł
24,17*19% = 4,592zł

Kwota 4,592zł zostanie zaokrąglona do pełnej złotówki, czyli do 5zł. W tym przypadku realny podatek wyniósł:

24,17zł --- 100%
5zł ---- x%

x = 20,7 %

Dodaj swoją odpowiedź
Rachunkowość

Ewolucja ulg podatkowych

W przychodach Skarbu państwa najważniejszą wagę stanowi podatek dochodowy od osób fizycznych, został on rozdzielony, od roku 1992, na trzy grupy dochodowe – tzw. progi podatkowe z odmienną dla każdego stopą podatkową.
W latach 1989-1...