Charakterystyka Marcina Borowicza "Syzyfowe Prace".

Marcin Borowicz to bohater książki Stefana Żeromskiego pt.: „Syzyfowe prace”. Jest dużym, tęgim i muskularnym chłopcem o czarnych oczach. Pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej,której majątek częściowo został zabrany po powstaniu styczniowym. Rodzice, a zwłaszcza matka bardzo go kochali i rozpieszczali.

Kiedy miał osiem lat, musiał iść do szkoły elementarnej w Owczarach, co przeżył bardzo boleśnie, ponieważ był dzieckiem bardzo delikatnym i wrażliwym. Często płakał po rozstaniu z rodzicami. W nowej szkole czuł się osamotniony i opuszczony przez co stał się nieśmiały i małomówny. Czasem się nudził i niewiele się nauczył w tej szkole.

Następnie matka zawiozła go do gimnazjum w Klerykowie. Tam po raz pierwszy zobaczył jak działa system szkolny. By mógł rozpocząć naukę jego matka musiała zapłacić za korepetycje u jednego z egzaminatorów. Chłopiec zamieszkał na stancji u pań Przepiórkowskich, ale bardzo brakowało mu domowego ciepła i miłości. Mimo zdolności niechętnie się uczył. Jeżeli starał się, to nie dla siebie, lecz tylko dla matki. Był wtedy bardzo spragniony uznania i uczucia.

W wakacje jego matka zmarła na gruźlicę. Początkowo Marcin nie zdawał sobie z tego sprawy. Kiedy dotarła do niego ta straszna prawda, przeżył prawdziwy wstrząs i załamanie. Poczuł się na prawdę samotny i zrozumiał, że stracił najukochańszą osobę. Następnie przestał się w ogóle uczyć. Poznał Wilczka, który był jego kolegą i miał na niego zły wpływ. Uwidoczniło się wtedy, że Marcinem jest bardzo łatwo manipulować, gdyż bardzo szybko ulegał wpływom. Przez tą znajomość nauczył się oszukiwać nauczycieli, leniuchować i wagarować. Również stracił wiarę w Boga. Wszystko to było spowodowane nieszczęściem jakie go spotkało. Gdy oswoił się z tą świadomością zachowywał się jak typowy nastoletni łobuziak. Często włóczył się po polach i lasach w okolicach rodzinnych Gawronek.

Po powrocie do szkoły zetknął się z ogromnie nasiloną rusyfikacją. Przez swoją uległość i łatwowierność całkowicie oddał się rusyfikacji. Jedynym dobrym skutkiem tego było, to, że dzięki swoim wpływom u nauczycieli mógł pomóc Andrzejowi Radkowi, któremu groziło wyrzucenie ze szkoły. Świadczy to o tym, że Marcin nie utracił do końca swojej wrażliwości. Postawa wobec Radka pomogła mu odzyskać sympatię kolegów, którzy uważali go za lizusa.

Całkowity przełom w postawie chłopca wywołała lekcja języka polskiego, na której jeden z jego kolegów Bernard Zygier recytował „Redutę Ordona” Adama Mickiewicza. Nagle w chłopcu obudziły się wspomnienia z dzieciństwa kiedy jeszcze jego matka śpiewała polskie pieśni oraz opowieść o tragicznym losie powstańca. Poczuł żal do siebie, zrozumiał, że tak na prawdę nie przestał nigdy być Polakiem. W psychice Marcina zaszła kolejna przemiana. Pogłębiała się w nim chęć nauki, a przede wszystkim chęć poznania historii i literatury ojczystej. Bernard Zygier stał się dla niego autorytetem, a rusyfikatorów po prostu znienawidził.

Zachowanie Marcina świadczy o tym, że był on chłopcem słabym psychicznie, chwiejnym i niepewnym swojego losu. Bardzo pragnął ciepła, miłości i akceptacji. Dorastał w środowisku nieprzyjaznym, zimnym oraz obojętnym. Kiedy Borowicz zrozumiał, że wszyscy nauczyciele chcieli go wykorzystać poczuł się oszukany. Zaczął spotykać się z grupką kolegów, którzy byli dla niego prawie jak rodzina.

Kiedy zakochał się w Annie Stogowskiej, którą później utracił ponownie się załamał. Zabrakło mu wiary w siebie, wytrwałości i nie mógł się pogodzić z losem. Wtedy Andrzej Radek podał mu dłoń i pokazał, że Marcin może zawsze na niego liczyć.

Marcin Borowiec to bohater, który ciągle szuka w kimś oparcia. Poznajemy go wesołym i szczęśliwym, lecz zmieniającym się w słabego i nieszczęśliwego młodego człowieka, który powoli dorasta, a jego dzieciństwo jest burzliwą młodością.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Marcina Borowicza "Syzyfowe prace".

„Syzyfowe prace”-
charakterystyka Marcina Borowicza


Głównym bohaterem powieści Stefana Żeromskiego pt. „Syzyfowe prace” jest Marcin Borowicz.
Był synem dzierżawcy ziemskiego w Gawronkach. Zapoznajemy się z nim...

Język polski

Charakterystyka Marcina Borowicza - "Syzyfowe prace" S. Żeromskiego.

Charakterystyka Marcina Borowicza

Marcin Borowicz to główny bohater powieści Stefana Żeromskiego pt. ?Syzyfowe prace?. Chłopiec pochodzi ze zubożałej szlacheckiej rodziny mieszkającej we wsi Gawronki, która straciła sporą częś...

Język polski

Charakterystyka Marcina Borowicza "Syzyfowe prace".

Marcin Borowicz to główny bohater lektury Stefana Żeromskiego pt. „Syzyfowe Prace”. Pochodził z rodziny szlacheckiej ale był biedny. Kiedy ma osiem lat rodzice wysyłają go do szkoły wstępnej w Owczarach pod opiekę pana Wiechowskiego

Język polski

Charakterystyka Marcina Borowicza "Syzyfowe prace".

Głównym bohaterem powieści Stefana Żeromskiego pt.: ,,Syzyfowe prace? jest Marcin Borowicz. Jest on ośmioletnim, rozpuszczonym chłopcem o czarnych oczach, pochodzącym ze zubożałej rodziny szlacheckiej.

Poznając jego losy wyraźnie...

Język polski

Charakterystyka Andrzeja Radka i Marcina Borowicza - "Syzyfowe Prace".

Głównymi bohaterami książki Stefana Żeromskiego "Syzyfowe Prace" byli Marcin Borowicz i Andrzej Radek. Chłopców tych wiele łączyło, jednakże wiele dzieliło. Pierwszy raz ich drogi przecięły się w gimnazjum w Klerykowie. Jedn...