Pytania na egzamin z prawa w studium policealnym
RACZEJ NIE POLECANE DLA STUDENTÓW :)
ODPOWIEDZI NIE SĄ ZBYT ROZBUDOWANE, BO MY MIELIŚMY TYLKO UCZYĆ SIE NIEWIELKIEJ PARTI I NIESZCZEGÓŁOWO :) SAME OGÓLNIKI
NIE WEIM DLACZEGO NIE WYŚWIETLAJĄ SIĘ TABELE :( W ZAŁĄCZNIKU SĄ :)
1. Prawo jako system normatywny a prawo jako uprawnienie
2. Warunek prawny i jego elementy
Warunek - to zdarzenie przyszłe ale nie pewne od którego uzależnione jest powstanie lub ustanie skutków prawnych
3. Osoba fizyczna
Osobą fizyczną jest każdy człowiek. Pozostaje nią od urodzenia aż do śmierci. Każdy człowiek jako osoba fizyczna posiada zdolność prawną
4. Zdolność prawna
Zdolność do posiadania określonych praw i obowiązków w zakresie prawa cywilnego.
5. Pełna zdolność do czynności prawnych
Pełną zdolność do czynności prawnych posiada osoba, która ukończyła 18 rok życia, czyli uzyskała pełnoletniość. Wyjątkiem jest kobieta, która po ukończeniu lat 16 zawarła związek małżeński.
6. Ograniczona zdolność do czynności prawnych
Ograniczoną zdolność do czynności prawnych posiada osoba, która ukończyła lat 13. Taka samą zdolność posiada osoba pełnoletnia częściowo ubezwłasnowolniona orzeczeniem sądu.
7. Brak zdolności do czynności prawnych
Osoby które nie posiadają zdolności do czynności prawnych to osoby które nie ukończyły 13 roku życia i osoby całkowicie ubezwłasnowolnione
8. Hierarchia aktów prawnych
Konstytucja -> ustawy zwykłe(kodeksy), prawo UE -> rozporządzenia -> akty niższej rangi
9. Cechy charakterystyczne prawa cywilnego
Prawo cywilne reguluje stosunki majątkowe między podmiotami prawa oraz niektóre sprawy niemajątkowe, jak np. prawo do nazwiska, ochrony czci, patentów, wzorów użytkowych, praw autorskich i związane z nimi roszczenia majątkowe. Działami prawa cywilnego są: część ogólna, prawo rzeczowe, prawo zobowiązaniowe, prawo spadkowe.
10. Czynność prawna:
Jest to oświadczenie woli człowieka mające na celu wywołanie określonych skutków prawnych. Zamierzonym stanem czynności prawnej może być powstanie, zmiana lub zniesienie już istniejącego stosunku prawnego. Rozróżnia się podziały: czynności prawne jednostronne (złożenie oferty, sporządzenie testamentu) i dwustronne (zawarcie umowy)
11. Władza rodzicielska
Prawa i obowiązki rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do jego wychowania. Rodzice zobowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.
12. Umowa (pojęcie), podział umów
Umowa to dwustronna czynność prawna (zgodne oświadczenie woli zmierzające do wywołania skutków prawnych), będąca powszechnie przyjętym sposobem nawiązywania więzi gospodarczych przez podmioty prawa (jest instrumentem wymiany dóbr i usług w formie towarowo-pieniężnej); stanowi podstawowe źródło powstania stosunku cywilnoprawnego (zobowiązaniowego) pomiędzy stronami, które ją zawarły.
13. Zobowiązania ? pojęcie
Rodzaj stosunku cywilnoprawnego. Polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Świadczenie może polegać na działaniu lub zaniechaniu.
14. Cel zawierania umów i zabezpieczenie wykonania umowy
Celem umów jest wywołanie określonych skutków, prawnych, które zawarte są w treści umowy
Zabezpieczenie wykonania umów:
-zadatek-jest to suma pieniężna lub rzecz, której jedna strona daje drugiej
-prawa odstąpienia od umowy-jest to zastrzeżenie na mocy, której jedna strona lub obie strony umowy będzie przysługiwać w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy.
-kara umowna-jest to określona kwota pieniędzy, którą dłużnik powinien zapłacić wierzycielowi w razie niewykonania zobowiązania tytułem z rekompensowania poniesionej przez wierzyciela szkody.
15. Umowa zlecenie
Umowa, na mocy której przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie. Zlecenie uregulowane jest w art. 734 - 751 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).
16. Umowa najmu:
Jest stosunkiem prawnym, na podstawie którego wynajmujący zobowiązuje oddać się najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być określony w pieniądzach lub innego rodzaju świadczeniach. Przedmiotem najmu mogą być rzeczy ruchome np. ciągnik czy samochód oraz nieruchome np. garaż, magazyn
17. Umowa dożywocia
Umowa cywilnoprawna której istotą jest zobowiązanie się przez jedną stronę zapewnienia drugiej stronie dożywotniego utrzymania w zamian za przeniesienie przez drugą stronę własności nieruchomości.
18. Testament i jego rodzaje
Testament - jednostronna czynność prawną, przez którą spadkodawca rozporządza swym majątkiem na wypadek śmierci, ustanawiając spadkobierców. Testament może być sporządzony tylko osobiście. Nie jest możliwe sporządzenie testamentu przez przedstawiciela.
* Testament może sporządzić i odwołać jedynie osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych(jest osobą pełnoletnią i nie została ubezwłasnowolniona częściowo lub całkowicie), jest w pełni władz umysłowych i wyraziła swą wolę świadomie i swobodnie (bez nacisku ze strony innych osób, zwłaszcza członków najbliższej rodziny), a także nie działał pod wpływem istotnego błędu uzasadniającego przypuszczenie, iż gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, to nie sporządziłby testamentu tej treści, ani nie działał pod wpływem groźby, w wyniku której mógł się obawiać, iż jemu samemu bądź innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe.
Do form zwykłych testamentu należy zaliczyć:
a) testament własnoręczny (tzw. holograficzny),
Testament własnoręczny (tzw. holograficzny) spadkodawca może sporządzić w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Testament holograficzny nie może być spisany na maszynie do pisania ani nie może stanowić wydruku komputerowego. Do ważności testamentu holograficznego konieczne są przesłanki zawarte w kodeksie cywilnym (art. 949 1 k.c.):
a) sporządzenie testamentu w całości własnoręcznie przez spadkodawcę;
b) podpisanie testamentu przez spadkodawcę;
c) opatrzenie go datą.
b) testament w formie aktu notarialnego,
Testament notarialny ? według art. 950 k.c. testament sporządzony w tej formie pozwala między innymi uniknąć dokonania rozrządzeń sprzecznych z prawem oraz z uwagi na udział notariusza pomaga w pełniejszym, precyzyjniejszym wyrażeniu rzeczywistej woli testatora.
c) testament allograficzny.
Testament allograficzny ? kwestię sporządzania testamentu allograficznego normuje i określa art. 951 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Stan rzeczy, dotyczący organizacji nazewnictwa terenowych organów administracji państwowej na stopniu podstawowym, był po roku 1964 kilka razy zmieniany, a zasadnicza i istotna zmiana dokonana została z dniem 27 maja 1990 roku przez ustawę z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95 z póź. zm.). Aktualnie organem gminy uprawnionym do sporządzenia testamentu allograficznego jest wójt lub jego zastępca albo sekretarz gminy, a w mieście ? burmistrz i prezydent oraz ich zastępcy.Sporządzenie testamentu allograficznego przed innym organem lub urzędnikiem samorządowym powoduje jego nieważność jako testamentu zwykłego, co jednak nie wyłącza możliwości uznania go za testament szczególny, jeżeli zachodzą warunki ustalone w art. 952 Kodeksu cywilnego.
Do form szczególnych testamentu należy zaliczyć:
a) testament ustny,
sporządzany jest w obawie rychłej śmierci albo gdy zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione wskutek szczególnych okoliczności. Spadkodawca oświadcza ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków, zaś treść tego oświadczenia spisuje przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, jeden ze świadków albo osoba trzecia, a pismo to podpisują spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.
W wypadku, gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.
b) testament podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym,
Na podstawie art. 953, testament podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym jest sporządzony przed dowódcą statku lub jego zastępcą w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swą wolę dowódcy statku lub jego zastępcy w obecności dwóch świadków. Dowódca statku lub jego zastępca spisuje wolę spadkodawcy podając datę jej spisania i pismo to w obecności świadków odczytuje spadkodawcy, po czym pismo podpisuje spadkodawca, świadkowie oraz dowódca statku lub jego zastępca. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać pisma, należy w piśmie podać przyczynę braku podpisu spadkodawcy. Jeżeli zachowanie tej formy nie jest możliwe, można sporządzić testament ustny.
c) testament wojskowy.
według art. 954, testament taki można sporządzić w czasie wojny lub mobilizacji albo przebywania w niewoli, jednakże jak twierdzi się powszechnie w literaturze forma ta nie była dotychczas wykorzystywana
Ważność testamentu:
- sporządzić testament może tylko osoba mająca pełną zdol?ność do czynności prawnych
- oświadczenie woli spadkodawcy musi być wolne od wad
- treść testa?mentu nie może być sprzeczna z prawem i z zasadami współżycia społecznego
- testament sporządzony być musi w jednej z przewidzianych prawem form.
19. Dziedziczenie ustawowe :
Ma miejsce wówczas, gdy zachodzi sytuacja w której :
? spadkodawca nie sporządził testamentu
? spadkodawca nie powoła spadkobierców
? żadna z osób powołanych w testamencie nie może lub nie chce dziedziczyć
? testament sporządzony przez spadkodawcę jest nieważny
? jeżeli w testamencie rozporządzono tylko częścią majątku spadkodawcy, wówczas pozostała część podlega dziedziczeniu ustawowemu
Z mocy ustawy, w pierwszej kolejności powołane są do spadku
* dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych- jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ? całości spadku
* jeśli spadkodawca nie ma dzieci, spadek może przypaść małżonkowi, rodzicom i rodzeństwu spadkodawcy (ewentualnie dzieciom lub wnukom rodzeństwa); w tym przypadku udział małżonka wynosi ? spadku
* w przypadku braku dzieci, rodziców rodzeństwa cały spadek przechodzi na małżonka
* w przypadku braku małżonka i innych krewnych powołanych do dziedziczenia cały majątek przypada Skarbowi Państwa
20. Zachowek
Jeśli jesteśmy pozbawieni korzyści ze spadku to przysługuje nam zachowek, czyli korzyści majątkowe ze spadku:
? każdej osobie uprawnionej do zachowku, która jest trwale niezdolna do pracy i małoletnim zstępnym (dzieciom, wnukom i prawnukom) przysługuje 2/3 wartości udziału spadkowego, który przypadłby przy dziedziczeniu ustawowym
? pozostałym osobom uprawnionym do zachowku przysługuje ? wartości udziału spadkowego, który przypadłby przy dziedziczeniu ustawowym
21. Postępowanie cywilne
Postępowanie cywilne jest to rozpoznawanie i rozstrzyganie spraw w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy
Większość spraw rozpatrywana jest w trybie postępowania procesowego wszczynanego przez osobę dochodzącą swoich praw. W postępowaniu nieprocesowym (niespornym) rozstrzygane są ściśle określone sprawy np. o zasiedzenie, uznanie za zmarłego, o ubezwłasnowolnienie, stwierdzenie praw do spadku, rozgraniczenie nieruchomości , ustanowienie opieki. Postępowanie to w przeciwieństwie do postępowania spornego może być wszczęte z urzędu.
Stronami występującymi w procesie są powód i pozwany, a w postępowaniu nieprocesowym uczestnicy.
Żądanie strony (powoda) w postępowaniu procesowym nosi nazwę powództwa, a w postępowaniu niespornym wniosku. Postępowanie procesowe kończy ogłoszenie przez sąd wyroku, a w postępowaniu nieprocesowym postanowienia.
22. Prawa i obowiązki małżonków
1) równość praw i obowiązków
2) prawa i obowiązki o charakterze:
? majątkowym ? wspólność można podzielić na ustawową i umowną (intercyza
? niemajątkową
Podstawowe prawa i obowiązki małżonków:
a) wspólnego pożycia
b) wierności
c) wzajemnej pomocy
d) współdziałania dla dobra rodziny którą przez swój związek założyli
23. Rozwód a separacja :
ROZWÓD ? następuje, gdy nastąpi zupełny i trwały rozkład pożycia
Podstawową przesłanką orzeczenia rozwodu jest rozkład pożycia między małżonkami, który musi być jednocześnie zupełny i trwały. Według Sądu Najwyższego rozkład jest zupełny, gdy nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza. Rozkład pożycia jest trwały, gdy nie można się już spodzie?wać przywrócenia wspólności.
SEPARACJA ? występuje wtedy, gdy małżonkowie zachowują się tak jakby między nimi był rozwód pomimo, że nie został orzeczony wobec nich.
Małżo?nek pozostający w separacji nie może zawrzeć małżeństwa. Na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji. Ustają wtedy jej skutki
24. Przysposobienie i jego skutki:
Przysposobienie ? jest to akt formalny, którego powstanie jest uzależnione od dopełnienia przewidzianych przez prawo przesłanek:
1) przysposobić tylko można osobę małoletnią ? nie można przysposobić osoby dorosłej
2) przysposabia się dla dobra małoletniego ? dbamy o dobro dziecka
3) między przysposobionym a przysposabiającym musi istnieć odpowiednia różnica wieku
4) przysposabiający musi pełnić pełną zdolność do czynności prawnych
5) do przysposobienia potrzebna jest zgoda osób określonych w art. 118?119 KRO, małoletni powyżej 13 lat, w pewnych przypadkach zgoda rodziców przysposobionego
6) o przysposobieniu orzeka sąd opiekuńczy na rządnie przysposabiającego
ad 1) występuje wówczas gdy rodzice wyrazili przed sądem zgodę na przysposobienie dziecka bez wskazania osoby przysposabiającej
Skutki przysposobienia całkowitego:
1) niedopuszczalność uznania dziecka przysposobionego
2) niedopuszczalność sądowego ustalenia jego pochodzenia
3) kwestie związane z prowadzeniem akt stanu cywilnego
Pozostałe skutki przysposobienia całkowitego są identyczne z przysposobieniem pełnym
1) między przysposabiającym a przysposobionym powstaje stosunek pokrewieństwa
2) w stosunku do krewnych przysposabiającego przysposobiony nabywa takie same prawa i obowiązki jakie ma naturalne dziecko przysposabiającego i odwrotnie
3) ustają wnikające z pokrewieństwa prawa i obowiązki przysposobionego względem jego byłych krewnych i odwrotnie
4) ustaje dotychczasowa władza rodzicielska i powstaje nowa
5) przysposobiony otrzymuje nazwisko
6) sąd może zmienić imię przysposobionego
Przysposobienie niepełne jest to wyjątek od przysposobienia pełnego.
1) różnice od przysposobienia pełnego jest ustalone na wyraźne żądanie przysposabiającego
2) stwarza stosunek pokrewieństwa które nie rozciąga się na rodzinę przysposabiającego
3) skutki naturalnego pokrewieństwa nie ulegają wyłączeniu a tylko osłabieniu
4) ustanie przysposobienia z ważnych powodów, przysposobiony albo przysposabiający może żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd (również prokurator)
25. Opieka, obowiązek opiekuna
Opieka jest to nadzór prawny nad osobą małoletnią, ustanawiany przez sąd w sytuacji, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska, albo jeżeli rodzice są nieznani.
Opiekę sprawuje opiekun, którym może być jedynie osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Opiekun sprawuje nadzór nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką, podlegając nadzorowi sądu. Opieka może być ustanowiona nie tylko nad osobą małoletnią, lecz również nad osobą całkowicie ubezwłasnowolnioną
26. Przedstawiciel ustawowy
Ogólnie przedstawicielstwo to reprezentowanie, przez przedstawiciela innej osoby przy dokonaniu czynności prawnych
Przedstawicielstwo ustawowe charakteryzuje się tym, ze dokonywanie przez przedstawiciela czynności prawnych w czyimś imieniu wynika z obowiązujących ustaw. Na przykład przedstawicielem ustawowym małoletnich dzieci są z mocy ustawy ich rodzice. Ustawy zawierają również określenia zakresu czynności prawnych, które mogą być dokonywane przez przedstawiciela.
27. Obowiązek małżonków zaspokajania potrzeb rodziny
Kodeks rodzinny nakłada na każdego z małżonków obowiązek współdziałania dla dobra rodziny. Oznacza to nie tylko ogólną troskę o dobro rodziny, ale również przyczynienie się do zaspokajania potrzeb rodziny. Obowiązek ten spoczywa w równym stopniu na obojgu małżonkach, co jest wyrazem zasady równości praw i obowiązków małżonków.
Istotą tej zasady jest zapewnienie środków materialnych umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie rodziny jako całości oraz zaspokojenie uzasadnionych potrzeb poszczególnych jej członków przy zachowaniu zasady równej stopy życiowej.
Na potrzeby rodziny składają się potrzeby typowo osobiste (np. wyżywienie, odzież) jak również potrzeby majątkowe (utrzymanie domu, samochodu itp.).
Obowiązek małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i gaśnie z chwilą jego ustania lub unieważnienia. Istnieje niezależnie od ustroju majątkowego obowiązującego małżonków i od składu rodziny.
28. Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci
Zakres obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dzieci zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców. Im większe są możliwości (a nie faktyczne zarobki), tym wyższe alimenty. Potrzeby te zaś są różne i zależą od wieku dziecka, jego uzdolnień, stanu zdrowia itp.
Dzieci mają prawo żyć na takiej stopie, na jakiej żyją ich rodzice. Jeżeli zobowiązany do alimentacji rodzic ma małe możliwości majątkowe i zarobkowe, to jego dziecko nie może domagać się np. łożenia na kosztowne studia.
W pierwszej kolejności do alimentowania dzieci zobowiązani są ich rodzice. Jeżeli rodzice z jakiś przyczyn nie są w stanie zaspokoić w całości lub w części potrzeb dzieci, wówczas obowiązek alimentacyjny w całości lub w części przechodzi na dalszych krewnych, tj. dziadków, a następnie, gdyby nie byli oni w stanie go wykonać, na rodzeństwo. Zarówno dziadkowie, jak i rodzeństwo zobowiązani są do alimentacji proporcjonalnie do swoich możliwości zarobkowych i majątkowych.
29. Ustanie obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dzieci
Prawo nie precyzuje dokładnie okresu trwania obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka. Tym samym w zależności od okoliczności obowiązek ten może ustać lub trwać praktycznie dożywotnio.
Przesłanką ustania obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka jest to, iż jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie, co z reguły łączy się z możliwością podjęcia pracy zarobkowej. Tą możliwość należy jednak oceniać z uwzględnieniem okoliczności konkretnego przypadku.
Obowiązek alimentacyjny wygasa przez śmierć uprawnionego lub zobowiązującego, a także na skutek zmiany stosunków. Obowiązek ten wygasa ponadto:
a) w wypadku zawarcia nowego związku małżeńskiego
b) jeżeli zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych jest małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia- z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży ten okres.
30. Obowiązek byłego małżonka wyłącznie wtórnego rozkładu pożycia
Przesłankami obowiązku alimentacyjnego małżonka wyłącznie winnego są:
a) wyłączna wina w spowodowaniu rozkładu pożycia przez zobowiązanego
b) istotne pogorszenie sytuacji materialnej
c) w skutek ?istotnego pogorszenia? sytuacji materialnej niemożliwość zaspokojenia przez małżonka niewinnego jego usprawiedliwionych potrzeb, które należy rozumieć szerzej aniżeli jeśli chodzi o usunięcie niedostatku.
Prawo do alimentów zachowuje małżonek nie ponoszący winy za rozkład pożycia. Małżonek, który nie został uznany za winnego (rozwód bez orzekania o winie), ma prawo żądać alimentów od drugiego małżonka, jeśli znajduje się w niedostatku. Zakres tego obowiązku, uzależniony od potrzeb uprawnionego i możliwości zobowiązanego, trwa 5 lat, licząc od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. W wyjątkowych okolicznościach może zostać przedłużony.
31. Obowiązek alimentacyjny byłego małżonka niewinnego rozkładu pożycia
Małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego z małżonków świadczeń alimentacyjnych.
Z tego przepisu wynikają w zasadzie trzy sytuacje:
*nie będzie miał prawa do żądania alimentów ten z byłych małżonków który w wyroku sądowym zostanie uznanym za wyłącznie winnego rozkładu pożycia,
*jeżeli rozwód orzeczono z winy jednego z małżonków prawo do żądania świadczeń alimentacyjnych będzie służyło drugiemu z małżonków,
*jeżeli żadne z małżonków nie ponosi winy w rozkładzie pożycia albo ponoszą je oboje roszczenie alimentacyjne przysługuje każdemu z nich.
32. Obowiązek alimentacyjny między krewnymi
Obowiązek alimentacyjny obciąża oczywiście również krewnych w linii prostej bez względu na stopień pokrewieństwa ( dzieci, wnuków, prawnuków, rodziców, dziadków, pradziadków, itd. ), krewnych w linii bocznej drugiego stopnia ( braci, siostry ), a więc rodzeństwo zarówno rodzone, jak i przyrodnie.
Jeśli chodzi o kolejność obowiązku alimentacyjnego krewnych, to zstępni ( dzieci, wnuki itd. ) obciążeni są przed wstępnymi ( rodzicami, dziadkami itd. ), ci ostatni zaś przed rodzeństwem, gdy jest kilku wstępnych lub zstępnych ? obciąża bliższych stopniem przed dalszymi stopniem ( np. dzieci przed wnukami, rodziców przed dziadkami itd. ). Tak więc, gdy dziecko jest sierotą, obowiązek alimentacyjny obciąża dziadków ( zarówno ze strony matki jak i ojca ), jako krewnych dalszym stopniem pokrewieństwa.
Przykład: Jeżeli dziecko nie ma rodziców, to obowiązek spełniania na jego rzecz świadczeń alimentacyjnych spoczywać będzie na dziadkach tak ze strony ojca jak i matki nawet, jeśli żyją pradziadkowie, czy rodzeństwo dziecka zdolne do ponoszenia ciężarów alimentacyjnych. Pradziadkowie zobowiązani byliby do płacenia gdyby nie żyli dziadkowie dziecka, zaś rodzeństwo tylko w sytuacji, jeśli nie żyliby ani dziadkowie ani pradziadkowie
33. Zaliczka alimentacyjna jako surogat funduszu alimentacyjnego
34. Majątek wspólny małżonków:
*pobrane przez każdego z małżonków dochody pochodzące z wynagrodzenia o prace i z innej działalności zarobkowej (np. dochody z przedsiębiorstwa będącego własnością jednego lub obu małżonków)
*dochody pochodzące z majątku wspólnego oraz majątku osobistego każdego z małżonków
*środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków
35. Majątek osobisty małżonków:
* przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej
* przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (za wyjątkiem uzyskanych w ten sposób przedmiotów zwykłego urządzenia domowego służących do użytku obojga małżonków)
* przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokojenia potrzeb osobistych jednego z małżonków,
* prawa niezbywalne, które przysługują tylko jednej osobie
* przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego
* przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków
* prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy
36. Osoba prawna
Osoba prawna to jeden z rodzajów podmiotów prawa cywilnego.
Dzisiaj pojęcie osoby prawnej definiuje się zazwyczaj jako trwałe zespolenie ludzi i środków materialnych w celu realizacji określonych zadań, wyodrębnione w postaci jednostki organizacyjnej wyposażonej przez prawo (przepisy prawa cywilnego) w osobowość prawną. Są to takie jednostki, którym przepisy ustaw przyznają osobowość prawną .Zgodnie z art. 33 Kodeksu cywilnego osobą prawną jest Skarb Państwa oraz inne jednostki organizacyjne , którym przepisy szczególnie przyznają taki przymiot
37. Zdolność do czynności prawnych osoby fizycznej
Pełną zdolność do czynności prawnych mają pełnoletnie osoby fizyczne (a więc nie wszystkie osoby fizyczne ją mają - odmiennie, niż zdolność prawną, którą ma każda osoba fizyczna) oraz wszystkie osoby prawne. Pełną zdolność do czynności prawnych posiadają też osoby, które nie są pełnoletnie i zawarły związek małżeński.
38. Zawarcie małżeństwa
W świetle obowiązującego prawa po nowelizacji kodeksu rodzinnego jako czynnika regulacji dokonanej w związku z ratyfikowaniem Konkordatu małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed urzędnikiem stanu cywilnego zgodne oświadczenia, że wstępują w związek małżeński lub złożą ślubowanie przed osobą duchowną. Zawarte przed osobą duchowną małżeństwo, aby nim było także w świetle prawa rodzinnego, wymaga zarejestrowania w urzędzie stanu cywilnego w ciągu 5 dni od jego zawarcia
39. Zasada swobody umów
Polega na tym, że w granicach określonym prawem mają swobodę w kształtowaniu stosunków zobowiązaniowych wynikających z umowy. Zasada swobody umów wyraża się przede wszystkim tym, że:
? podmioty zawierające umowę mogą swobodnie decydować o jej zawarciu bądź niezawarci
? istnieje swoboda wyboru partnera umowy( drugiej strony umowy)
? strony umowy mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treści lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie, ani zasadom współżycia społecznego
? strony umowy mają swobodę, w wyborze formy umowy, poza ściśle określonymi w prawie przypadkami, których musi być zachowana szczególna forma