Studia i co dalej? cz.1
Doświadczenie ważniejsze od tytułu mgr
W dzisiejszych czasach gwarancja znalezienia pracy, mając wyższe wykształcenie to już tylko mit.
Można skończyć dwa fakultety, przebyć wiele szkoleń, znać trzy języki obce i z trudem wiązać koniec z końcem. Dołączając do CV dyplom ukończenia wyższej uczelni, wielu studentów liczy na dobre stanowisko i wysokie zarobki. Nawet jeśli dostaną kilkaset złotych więcej, to realia w Polsce są takie, że najlepszych zarobków mogą spodziewać się pracownicy z 11-15 letnim stażem, czasem nie posiadający przed nazwiskiem tytułu mgr.
Co każdy pracobiorca wiedzieć powinien
Pracobiorca w dzisiejszych czasach ma zatem dwa wyjścia. Przed pójściem na studia musi wiedzieć, co chce robić w życiu oraz powinien wybrać taki kierunek studiów, aby po ich ukończeniu trafić w niszę zawodową. Młodzi ludzie często obie te rzeczy bagatelizują, co sprawia, że po 5 latach studiów są nieporadni na rynku pracy. Obecnie podjęcie dobrej pracy po studiach jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy do samego studiowania podejdzie się twórczo. Bardzo ważna jest kreatywność, zorientowanie na cel, zaangażowanie i inwestowanie we własny rozwój. Wszystko po to, aby po studiach nie zostać na lodzie.
Studia zaoczne są coraz chętniej wybierane
W dzisiejszych czasach studenci chętniej wybierają studia zaoczne, po to, aby zdobyć pracę, doświadczenie i szybciej się usamodzielnić. Z aplikowaniem na wymarzone stanowisko czekają właśnie do skończenia studiów. Wszystko po to, aby zaprezentować się jak najlepiej potencjalnemu pracodawcy. To właśnie umiejętności zdobyte na studiach, doświadczenie i posiadane atuty pozwolą konkurować z innymi, dadzą siłę przebicia i gwarancję jakości naszych usług. Rynek pracy nigdy nie był i nie będzie ogólnodostępny, ale zawsze będzie stał otworem dla ludzi zdecydowanych i zorientowanych na rozwój, profesjonalistów w każdym calu. Dlatego podczas studiów warto popracować nad swoimi mocnymi stronami i zaletami, ponieważ to one bedą budowały nasz wizerunek i będą stanowiły o naszej wartości. Studia to także czas na zdobycie doświadczenia. Obecnie studenci myślący poważnie o swojej przyszłości i karierze zawodowej, wybierają studia zaoczne i godzą naukę z pracą. To pozwala im zdobyć duże doświadczenie zawodowe i w trakcie kiedy kończą naukę w szkole wyższej, często mają już 5 lat doświadczenia, podczas gdy ich koledzy, studiujący dziennie, nie mają go często w ogóle.
Doświadczenie przede wszystkim
Realia są takie, że pracodawcy niemal wyłącznie poszukują osób z dużym doświadczeniem zawodowym, a jego brak jawi się jako duża niekompetencja kandydata. Nawet jeśli studiujemy dziennie, warto odbyć praktyki, które często są na wydziałach fakultatywne i od studenta zależy czy na nie pójdzie. Brak jakiejkolwiek praktyki budującej doświadczenie młodego aplikanta nie spełnia poczucia zaangażowania i dokładności absolwenta w oczach rekrutera. Studiowanie dla samego papierka, tzn. dokumentu zaświadczającego o ukończeniu uczelni wyższej nie spełnia rozwojowi studenta, podejmowaniu przez niego praktyk i w żaden sposób nie kształtuje kreatywności.
Dzisiejsze realia i perspektywy pracy po studiach
Otóż Centrum im. Adama Smitha (pierwsza w Polsce i Europie Środkowowschodniej, niezależna fundacja, której misją jest badanie i działanie na rzecz wolnego rynku zbudowanego na fundamencie wolności i moralności oraz wolnego i odpowiedzialnego społeczeństwa), dowodzi, że zainteresowanie studiami wyższymi zmalało, ponieważ młodzi ludzie zdali sobie sprawę, że wyższe wykształcenie nie gwarantuje pracy, a odsetek bezrobotnych wśród absolwentów rosnie z roku na rok wśród ludzi dobrze wykształconych. Prawda jest taka, że student nie zainteresowany przedmiotami siatki programowej na danym kierunku, nie włoży większego wysiłku w zdobycie potrzebnej praktyki. A brak doświadczenia to druga przyczyna największego bezrobocia w Polsce wśród wszystkich osób poszukujących pracy.
Problem aktywizacji zawodowej są w stanie pokonać studenci kierunków informatycznych i teleinformatycznych, którzy na zakończenie studiów muszą pokazać swoje umiejętności w praktyce, to znaczy napisać jakiś program, stworzyć bazę danych czy zaprojektować jakiś system. Studenci innych kierunków nie mają możliwości, aby się aż tak wykazać, ponieważ do nich należy możliwie jak najbardziej przekształcić zdobytą wiedzę w praktykę.