Anatomia
Anatomia- to nauka o budowie ludzkiego ciała.
Fizjologia- bada wszelkie procesy życiowe ludzkiego organizmu.
Wiedza o funkcjonowaniu i właściwościach organizmu jest szczególnie ważna dla fryzjera ze względu na charakter czynności zawodowych i otoczenie, w jakim przebywa. Fryzjer pracuje z ludźmi nie znając ich stanu zdrowia, przyjmuje niefizjologiczną postawę ciała i obciąża stopy, ma kontakt ze subst. Chem. Przebywa w pomieszczeniach, gdzie panuje specyficzny mikroklimat.
Układ ruchu składa się z kości, stawów i mięśni. Dzielimy na układ bierny, czyli kości i stawy i czynny, czyli mięśnie.
Umożliwia on utrzymania pozycji pionowej oraz wykonywanie wszelkich czynności, które wykonujemy w czasie pracy czy czynnego wypoczynku.
Układ szkieletowy to ruchoma konstrukcja składająca się z 206 kości. Podtrzymuje ciało, umożliwia człowiekowi ruch i spełnia funkcję ochronną, osłaniając narządy wewnętrzne. Podstawowym elementem składowym układu szkieletowego jest kość.
Kość- zbudowana jest z tkanki kostnej, która zawiera m.in. elastyczny składnik zwany osseiną. Plus Sole mineralne(szczególnie sole wapnia-nadają twardość). Od zewnątrz kość pokrywa okostna(tkanka).
Etapy wzrostu kości: Kość powstaje na podłożu chrzęstnym w procesie kostnienia, czyli odkładania się soli mineralnych.
Po ukończeniu 45 lat odporność spada. Może wystąpić osteoporoza- ubytek wapnia w kościach. U ludzi starych kości stają się kruche i łamliwe.
Stawy- pozwalają na ruchy kości.
W zawodzie fryzjer są jednym z najbardziej obciążonych elementów organizmu. Postawa ciała podczas wykonywania czynności zawodowych, ciągłe zginanie rąk w stawach łokciowych, ruchy nadgarstków czy palców.