1) MIT WSI SPOKOJNEJ, WSI WESOŁEJ (AKRADYJSKI) Wieś - obszar piękny, nieskażony cywilizacją, oaza spokoju, azyl bezpieczeństwa - taki obraz wsi reprezentowała literatura renesansowa (J. Kochanowski: „Pieśni XI”, M. Rej: „Żywot człowieka poczciwego”). Prawda o wsi była prawdą ziemiańską. Poeci nie dostrzegali problemów wsi i polskiego chłopa (do XVI w.). Taki obraz wsi ma inteligencja, nie dostrzega prawdziwych znojów chłopów. Rekwizyty są związane z kolorowym folklorem: piękne sukmanny, bogate zapaski, pawie pióra przy czepach. Mit ulega załamaniu – wieś jest obszarem, który kojarzony może być nie tylko z pięknym krajobrazem, ale przede wszystkim z ciężką pracą. Zachwyt nad wsią jest powierzchowny. Inteligencja nie rozumie charakteru chłopa, nie dostrzega problemów tego społeczeństwa.
Mity narodowe i ich obalenie w Weselu Wyspiańskiego
KONFRONTACJA NARODOWYCH MITÓW W „WESELU”
Każdy naród tworzy mity związane z miejscami, wydarzeniami i bohaterami.
MITY to tzw. wyidealizowane wydarzenia, które urosły do rangi legendy. Tendencja tworzenia legend o bohater...
Mity i symbole w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego.
Mity i symbole w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego
Wyspiański był jednym z najwybitniejszych twórców okresu młodej polski. Szczytem jego twórczości stały się dramaty pisane w ostatnich latach życia. Były to utwory podejmuj�...
Mity i symbole w "Weselu" Wyspiańskiego
Wyspiański był jednym z najwybitniejszych twórców okresu młodej polski. Szczytem jego twórczości stały się dramaty pisane w ostatnich latach życia. Były to utwory podejmujące analizę ideałów, przekonań i sytuacji narodu polskiego.
Mity obalone, mity zbudowane - "Wesele" Wyspiańskiego.
"Wesele" Wyspiańskiego uznawane jest za pierwszy utwór, w którym obalone zostają odwieczne mity funkcjonujące w polskim społeczeństwie. Czy tak jest naprawdę? Jeżeli tak, to jakie wyobrażenia zostają w tym dramacie zmienione?
Mity narodowe w "Weselu".
Wesele- polemika z mitami narodowymi.
Stanisław Wyspiański jest autorem dramatu pt. "Wesele". W utworze tym autor zawarł pod pewnymi hasłami myśli które miały pobudzić społeczeństwo do działania. Można powiedzieć, że...