Sytuacja wielu RP w okresie rządów Augusta III. Projekty ustawy ustroju.

Polska w stanie upadku i kryzysu, a państwa to wykorzystały, aby umocnić swe wpływy o ile mocarstwa te różniły się pomiędzy sobą, ekspansje, o tyle w Polsce były zgodne, bo woleli jak najdłużej utrzymywać w Polsce kryzys polityczny. W demokracji politycznej.
Na terenie RP miał funkcjonować status Qvo. Były dwa wpływy na RP: z jednej strony Rosja + Prusy, a z drugiej Francja i Austria, które gwarantowały stabilność położenia Polski.
Taki stan rzeczy uniemożliwiał naruszenie statusu Qvo i umacniał zatargi pomiędzy partiami magnackimi i szlacheckimi. Wpływów równowagi obcych mocarstw, jest gwarancją nienaruszalności granic Polski stąd wzięło się POLSKA NIEŻĄDEM STOI.
Niejasne stanowisko króla Augusta III Sasa, który nie chciał nastawiać na wolność i prawo szlacheckie pod wpływem Polaków chciał przeprowadzić reformy administracji, ale nie robił nic, co mogłoby zaszkodzić woli Rosji, która w tym czasie szykowała się do wznowienia pozycji w Skandynawii i chciała spokoju w RP. Do tego celu Rosja postanowiła utworzyć w Polsce stanowisko Prorosyjskie, które skupiało się przy sojusznikach, (Poniatowski, Czartoryski, Biskup Andrzej Załuski) – była to organizacja familijna – jej zadaniem było popieranie i reprezentowanie interesów w Polsce i zabieganie o odzyskanie wpływów i urzędów, które utracili przy elekcji Augusta III. Była przeciwna aukcji wojska – czyli powiększeniu wojska.
Prusy miały inną politykę w RP – były ograniczone zdaniem Rosji i ich polityka była określona w dwóch traktatach z 1740-1743r. i chciały najdłużej zachować status Qvo i wolną elekcję i Liberum Veto – wspólnie będą działać na rzecz dysendentów – innowierców.
Francja – król Ludwik XV; od czasu zakończenia wojny (wycofała się z niej) straciła możliwość oddziaływania na terytorium Polski, ale walczyła o swoje wprowadzając większy chaos.
Prusy, Francja zrywały sejmy i sejmiki, co miało wpływ na poszerzenie konfliktu między Familią i Ugrupowaniem Potockich. Nie można było myśleć o utworzeniu jednej zwartej partii ani o stworzeniu radykalnego programu reform, który popieraliby wszyscy.
Na lepsze sytuacja zmieniła się w 40latach XVIII w. Familia staje się Partią dworską i zabiega o stworzenie radykalnych reform, które miałyby naprawić RP. Familia była blisko, aby zrealizować swe plany, w Grodnie w 1744r. – w sejmie.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Demokracja i jej historyczny rozwój


Demokracja szlachecka
Sejm polski
Demokracja szlachecka to system polityczny, który ukształtował się w dawnej Polsce w XV i XVI w. dzięki uzyskanym przez szlachtę przywilejom. Zapewniał on jej przewagę nad pozostałymi stanami i...

Historia

Formy ustrojowe XVII i XVIII wiecznej Europy.

Schyłek XVII wieku i początek XVIII przyniosły Europie, nowe prądy umysłowe i kulturalne. Już sama końcówka baroku była zaprzątnięta myślami o świecie i dążeniu do pogłębiania wiedzy. Zaczęto powracać do antyku, przywołując zami...

Prawo

Skrypt "Prawo międzynarodowe" Symonides i Bierzanek

Remigiusz Bierzanek, Janusz Symonides
PRAWO MIĘDZYNARODOWE PUBLICZNE

Podstawowe zagadnienia prawa międzynarodowego.

1. Społeczność międzynarodowa:
1. ogół suwerennych państw. Utrzymujących stosunki wzajemne regul...