Interview - alex

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa nie jest wcale takie łatwe łatwe jak mogłoby sie wydawać, aby się o tym przekonać przeprowadziłam rozmowę z jednym z lokalnych przedsiębiorców. Chrisstopher F., właściciel SUBway Reusteurant , udzielił mi paru ważnych wskazówek niezbędnych do prowadzenia własnego biznesu.
Spotkanie miało miejsce w SUBway Reustaurant , dnia 7 Grudnia 2009 w Sligo
Chrisstopher jest młodym przedsiebiorcą, który prowadzi własny biznes zaledwie od 3,5 lat. Pochodzenia jest Szkotem, Ukończył studia o kierunku: Inżynieria wykończenia wnętrz, oraz kurs biznesu w Glazgą
Zadałam Chrisstopher następujące pytania.
a) Kiedy otworzyłeś swój biznes?
- w kwietniu 2006

b) Dlaczego postanowiłeś otworzyć swój własny biznes?
- Znalazłem możliwość otwarcia czegość nowego, innego, czego w Sligo jeszcze nie było.SUBway Reustaurant to był dobry pomysł.
Planowałem otworzyć SUBway w Glazgoł, ale rynek tam już jest przepełniony.
Poza tym ja i moja żona postanowiliśmy się przenieść do Irlandii, bardzo nam sie spodobało Sligo, podczas urlopu. A może to była moja intuicja, że to odpowiednie miejsce dla biznesu i mojej rodziny.
- Również chciałem spróbować, czegość nowego, co pozwoli mi spełnić własne marzenia. Ńie chciałem juz dłużej pracować dla kogość innego.

c) Co było główną trudnością w prowadzeniu biznesu/ od momentu startu?
- „ Jeśli chcesz być na rynku, musisz być w centrum”
Znalezienie dobrej lokalizacji, łatwej do adaptacji nie było łatwe. Poza tym czynsz, w centrum jest bardzo wysoki.
- SUBway Reustaurant posiada bardzo mała powierzchnie, niestety nie udało mi się dojść do porozumienia z właścicielem sąsiedniego lokalu
- Jednak dla każdego RECESJA jest jak nocny koszmar. Przez pierwsze 8 tygodnii sprzedaż spadła o 20%. Obecna sytuacja ekonomiczna jest bardzo ciżka nie tylko dla przedsiębiorców, równiez dla konsumentów. Ludzie z dnia na dzień zaczeli oszczędzać, znienil standart życia, co niektórzy zaczeli sami przygotowywać kanapki do pracy i szkoły.
Pozostaje mieć nadzieję, że wszystko wróci do normy z przed 2 lat.

d) Co było przyjemnościa, sukcesem w prowadzeniu własnego biznesu?
- Sukces SUBway pozwolił mi 1,5 roku temu na otwarcie 2 SUBway w Longford
-W przyszłości planuje otwarcie SUBway w Dublinie
- Zarządzanie grupą ludzi
- Satysfakcja z tego co robię

e) Jaką radę możesz dać komuś, kto właśnie zamierza otworzyć własną działalność?
-„ Nie zaczynaj niczego, jeśli nie wierzysz, że odniesiesz sukces”

- Analiza rynku ( odpowiedz sobie na pytania1. co zamierzasz produkować, lub jakiego typu bedzie twój serwis 2. Kto bedzie odbiorcą praduktu/serwisu oraz
3.Za ile zamierzasz sprzedać swój produkt/ serwis

-Sprawdz, czy koszty inwestycji zwrucą ci sie w szybkim czasie ( chyba, ze zakładasz długotermiwową inwestycję)

- Bardzo dobry biznes plan

- i myśl pozytywnie

f) Jakie są główne umiejętności w prowadzeniu odnoszącego sukcesu biznesu?
- Odpowiednie wykształcenie
-Doświadczenie- najlepiej kierownicze
-Przedsiębiorczość
-Poświecenie i pasja z tego co robisz
-Wiara w sukces
-Umiejętność pracy w dużym stresie
-Nie banie się ryzyka,

g) Jakie są zalety w prowadzeniu własnego biznesu
-Kontrola nad własnym życiem/pracą
-Niezależność

h) Jakie są wady w prowadzeniu własnego biznesu
-Brak czasu dla rodziny
-Brak urlopu
-Duże ryzyko
-Stress

Dziekuje Ci Chrisstopher za czas i za odpowiedz na pytania.