Obóz zjednoczonej Polski (ozon)

Obóz Zjednoczenia Narodowego, popularnie nazywany też Ozon – organizacja polityczna tworzona na polecenie marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego od połowy 1936. Jej powstanie ogłosił płk dypl. Adam Koc w deklaracji ideowo-politycznej z 21 lutego 1937.

Celem organizacji było wzmożenie obronności państwa i wdrażanie postanowień konstytucji kwietniowej. Obóz Zjednoczenia Narodowego wywodził się ze środowisk sanacyjnych. Preferowano wyeksponowanie roli armii, oraz Rydza-Śmigłego jako następcę Marszałka Piłsudskiego. Objawiało się to m.in. poprzez ustanawianie Rydza-Śmigłego "drugą osobą w państwie po Panu Prezydencie" co zakłócało porządek konstytucyjny (w myśl konstytucji z 1935 drugą osobą w państwie był Marszałek Senatu).

OZN kierował początkowo płk Adam Koc, a następnie gen. Stanisław Skwarczyński.Już po wybuchu wojny kierownictwo przejął płk Zygmunt Wenda.

Organizacja ta była oskarżana o tendencje faszystowskie i antysemickie. Oznakami tego były m.in. fakty, iż Żydzi nie mogli być członkami organizacji oraz nawoływanie do bojkotu handlu żydowskiego. Według danych z grudnia 1937 roku do OZN należało 40-50 tys. członków, a w lutym następnego ok. 100 tys.

W czasie II wojny światowej OZN stworzył m.in. Obóz Polski Walczącej.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Daty 1918-1938, leksykon wybrane zagadnienia, konstytucja marcowa i kwietniowa

1918 - dekrety rządu Moraczewskiego wprowadzające przywileje pracownicze
1919 - dekret Tymczasowego Naczelnika Państwa o powszechnym obowiązku szkolnym
1920 - uchwalenie przez sejm reformy rolnej
17 III 1921 - uchwalenie Konstytucji ...

Historia

Przykładowy test z historii sukcesy i porażki II RP

W ZALACZNIKU PRACA ZE ZDJECIAMI DO PYT.2


TEST Z HISTORII
SUKCESY I PORAŻKI II RP

W pytaniach zamkniętych jest tylko jedna poprawna odpowiedź. Czytaj uważnie pytania. Powodzenia!


1. Wyjaśnij pojęcia: