Morze Bałtyckie

Bałtyckie Morze,tzw. Bałtyk stanowi część Oceanu Atlantyckiego,jest to morze śródlądowe położone między Europą Środkową i Północno-Wschodnią a Półwyspem Skandynawskim. Powierzchnia 422 tys. km2. Średnia głębokość 56 m, maksymalna głębokość 459 m.
Charakterystyczna dla Morza Bałtyckiego jest duża liczba głębokich zatok. Do największych zalicza się Zatokę Botnicką, Fińską, Parnawską, Ryską, Gdańską, Pomorską, Meklemburską, Kilońską. Liczne wyspy, największe z nich to Gotlandia, Sarema, Olandia, Hiuma, Wyspy Alandzkie, Rugia, Bornholm. Z akwenem Morza Północnego łączy się poprzez naturalne cieśniny - Sund, Mały Bełt i Wielki Bełt oraz Kanał Kiloński.
Zasolenie w głównym basenie Bałtyku zależy od odległości od Oceanu Atlantyckiego i jest najwyższe w części zachodniej - a najniższe we wschodniej (8-12‰). Niski stopień zasolenia (1-5‰) powoduje od listopada do maja zamarzanie najdalej na północ wysuniętej Zatoki Botnickiej.
W jego wodach prowadzi się połowy węgorzy (wzdłuż południowych wybrzeży Szwecji, w Polsce, Niemczech i Danii), śledzi (głównie w Zatoce Fińskiej i Ryskiej), łososi, dorszy, płastug, szprotów (głównie na obszarach głębin morskich).
Na wybrzeżu rozwinął się przemysł stoczniowy i porty handlowe. Największe z nich znajdują się w Kolonii, Rostocku (Niemcy), Świnoujściu, Gdyni i Gdańsku (Polska), Kaliningradzie, Petersburgu (Rosja), Rydze (Łotwa), Helsinkach, Turku (Finlandia), Sztokholmie, Malm (Szwecja), Kopenhadze (Dania).

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Morze Bałtyckie

Bałtyk jest wewnątrzkontynentalnym szelfowym morzem w pn. Europie, jest odnogą oceanu Atlantyckiego. Cieśniny Duńskie (Kattegat, Wielki Bełt, Mały Bełt, Sund) łączą Morze Bałtyckie ze Skagerrakiem i Morzem Północnym. Za granicę Morza ...

Przyroda

Skreśl niepotrzebne słowo Morze Bałtyckie łączy się przez cieśniny z Morzem Norweskim/Morzem Północnym. Morze Bałtyckie jest Morzem otwartym / śródlądowym Morze Bałtyckie jest Morzem chłodnym / ciepłym Morze Bałtyckiem jest morzem głębokim/ płytkim

Skreśl niepotrzebne słowo Morze Bałtyckie łączy się przez cieśniny z Morzem Norweskim/Morzem Północnym. Morze Bałtyckie jest Morzem otwartym / śródlądowym Morze Bałtyckie jest Morzem chłodnym / ciepłym Morze Bałtyckiem jest morzem g...

Biologia

a) Morze Bałtyckie jest nazywane morzem śródlądowym ponieważ... b)Morze Bałtyckie jest zaliczane do mórz słonawych ponieważ... c)Morze Bałtyckie jest uznawane za morze płytkie...

a) Morze Bałtyckie jest nazywane morzem śródlądowym ponieważ... b)Morze Bałtyckie jest zaliczane do mórz słonawych ponieważ... c)Morze Bałtyckie jest uznawane za morze płytkie......

Biologia

Morze Bałtyckie łączy się przez cieściny z morzem Północnym/Norweskim ? Morze Bałtyckie jest morzem otwartym /sródlądowym ? Morze Bałtyckie jest morzem chłodnym/ciepłym ? Dam naj ;**

Morze Bałtyckie łączy się przez cieściny z morzem Północnym/Norweskim ? Morze Bałtyckie jest morzem otwartym /sródlądowym ? Morze Bałtyckie jest morzem chłodnym/ciepłym ? Dam naj ;**...

Przyroda

skreśl niewłaściwy wyraz Morze Bałtyckie łączy się przez cieśniny z Morzem Norweskim/Morzem Północnym. Morze Bałtyckie jest Morzem otwartym / śródlądowym Morze Bałtyckie jest Morzem chłodnym / ciepłym

skreśl niewłaściwy wyraz Morze Bałtyckie łączy się przez cieśniny z Morzem Norweskim/Morzem Północnym. Morze Bałtyckie jest Morzem otwartym / śródlądowym Morze Bałtyckie jest Morzem chłodnym / ciepłym...

Geografia

Morze Bałtyckie.

POWSTANIE
W skali całej kuli ziemskiej Bałtyk jest jedynie maleńką niebieską plamką. Pojawił się, w geologicznej skali czasu, całkiem niedawno. Najbliższy nam etap powstawania współczesnego Bałtyku rozpoczął się w trakcie zaniku ...