Znaczenie roślin okrytozalążkowych na ziemi.

1. Jakie miejsce zajmują rośliny okrytozalążkowe wśród innych roślin na Ziemii ?


Rośliny okrytozalążkowe wygrały z nagozalążkowymi współzawodnictwo o najlepsze dla roślin miejsce na Ziemi w strefie klimatów równikowych i podzwrotnikowych. Najdogodniejsze siedliska zajęły także w strefach klimatów umiarkowanych, spychając nagozalążkowe na północ lub w wysokie góry, gdzie gleby są ubogie, a klimat surowy. Rośliny okrytozalążkowe można spotkac także w najbardziej skrajnych z zajmowanych przez rośliny warunkach: w strefach klimatów okołobiegunowych, na pustyniach i w toni wód. Obok porostów i roslin zarodnikowych należą do pionierów zasiedlających najbardziej niedogodne do życia obszary Ziemi. Co zapewniło okrytozalążkowym tak pewne zwycięstwo w długich, ewolucyjnych zmaganiach?

Cechą w istotny sposób różniącą rośliny okrytozalązkowe od nagozalążkowych jest występująca u okrytozalążkowych zalążnia chroniąca zalążki i będąca częścią słupka. Zalążki roślin nagozalążkowych są zbudowane nieco inaczej niż okrytozalążkowych: w każdym z nich występuje tkanka zapasowa. Jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, zalążki obumierają, co oznacza stratę pewnej ilości substancji odżywczych. Jedno drzewo czy jeden krzew wytwarza dziesiątki tysięcy kwiatów i setki tysięcy zalążków. Większa część z nich nie zostaje zapylona. Dla nagozalążkowych oznacza to olbrzymie straty substancji odżywczych, na których wytworzenie zużyły dużą ilość energii.

Rośliny okrytozalążkowe nie mają w zalążkach tkanki zapasowej. Tworzy się ona dopiero po udanym zapłodnieniu, równocześnie z formowaniem się zarodka. Brak zapylenia i zapłodnienia oznacza utratę zalążka, ale nie drogocennych substancji odżywczych. Zaoszczędzona w ten sposób energia może być wykożystana przez roślinę w inny sposób, na przykład na wytworzenie owoców.

Okrytonasienne rosliny opanowały nowe tereny, ponieważ wykształciły rozmaite sposoby zapylania kwiatów i rozsiewania nasion. Zapylanie kwiatów przez zwierzęta jest niezwykle kożyste w różnogatunkowych zbiorowiskach roślin, w których wiatr nie spełnia dobrze tej funkcji - niesiony przezeń pyłek w większości trafia na słubki roslin obcych gatunków, gdzie ginie. Tylko w nielicznych przypadkach jest zapylany odpowiedni kwiat. Kwiaty roslin okrytonasiennych są zapylane przez zwierzęta niemal od początku istnienia tych roślin. Poszczególne gatunki roslin rozwijały się i przekształciły wraz z zapylającymi je zwierzętami. Niekiedy więzi je łączące są bardzo silnie. Kiedy na pewnym obszarze ginie konkretny gatunek rosliny, wraz z nią giną także owady zapylające jej kwiaty. Ponieważ związki te są w większości wypadków obustronne, bywa też odwrotnie: gdy zabraknie owada, ginie roslina. Nie wiadomo, która z cech przyczyniła się się do szczególnej przewagi roślin okrytozalążkowych, najpewniej osi.ągnęły one sukces dzięki całemu ich zespołowi.

Do chwili obecnej poznano i opisano 250 tysięcy gatunków roslin okrytozalązkowyc, podczas gdy nagozalążkowych zalednie około 1000. Są wśród okrytozalążkowych jedne z najwyższych drzew, jak osiągają ponad 120 m wysokości eukaliptusy, ale też i najmniejsza roślina nasienna - wolfia bezkorzeniowa o wymiarach ziarnka maku. Spośród roslin okrytonasiennych wywodzi się wiele gatunków użytkowych: zboża, rosliny strączkowe, rośliny wykorzystywane do pozyskiwania olejów, warzywa, drzewa owocowe.


2.Dlaczego rosliny zielne dominują nad drzewami ?


Niektóre rośliny żyją setki, a nawet tysiące lat, inne w bardzo krótkim czasie dojrzewają, wydają potomstwo i giną. Rośliny długowieczne - drzewa i krzewy - rosną w warunkach stabilnych, zrównoważonych. Nie są narażone na drastyczne zmiany. Znaczną ilość energii wydatkują na budowę swych ciał. Dużo czasu upływa, zanim wydadzą potomstwo, zwykle dobrze zaopatrzone w substancje odżywcze, najczęściej wyrastające w podblizy macierzystych siedlisk. Te długowieczne rośliny są zwykle doskonale przystosowane do warunków, w których żyją. Jakakolwiek istotna zmiana tych warunków oznacza dla nich zagładę.

Rośliny, które występują w miejscach, gdzie warunki środowiska są zmienne bądź wyjątkowo trudne, całe swoje życie przeżywają w ciągu jednego lub nawet częsci sezonu wefetacujnego. Są to rosliny zielne. Nie zużywają one wiele energii na budowanie swych ciał, gdyż w każdej chwili mogą zostać unicestwione. Ich szansą jest potomstwo: bardzo liczne, chronione w nasionach i owocach, przystosowane do odbywania dalekich podróży lub długotrwałego czekania n=w glebie na polepszenie się warunków życia. Właśnie te na pozór słabsze rośliny zielne skutecznie konkurują z drzewami o przestrzeń życiową.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Pomocy błagam was bardzo 1. Dla czego rośliny okrytozalążkowe zdominowały florę na ziemi ? 2. Wymień w punktach znaczenie roślin okrytozalążkowych dla życia na ziemi ? Z góry dziękuję bardzo. Daje naj!

Pomocy błagam was bardzo 1. Dla czego rośliny okrytozalążkowe zdominowały florę na ziemi ? 2. Wymień w punktach znaczenie roślin okrytozalążkowych dla życia na ziemi ? Z góry dziękuję bardzo. Daje naj!...

Biologia

Przegląd i znaczenie roślin nasiennych

1. Przegląd systematyczny roślin nagozalążkowych
Rośliny nagozalążkowe to przede wszystkim drzewa oraz krzewy iglaste. Ich główną cechą jest fakt, że nie wydają one owoców. Druga cecha wyróżniająca rośliny nagozalążkowe to t...

Biologia

Przedstaw zróżnicowanie sposobów rozmnażania się roślin i wykaż biologiczne znaczenie tej różnorodności.

Zdolność rozmnażania się jest podstawową właściwością wszystkich organizmów żywych. Dzięki tej zdolności organizmów zachowuje się ciągłość życia na Ziemi mimo stałego wymierania poszczególnych osobników. W świecie roślinnym ...

Geografia

Dziaje ziemi - geologia

Przez wiele lat geolodzy próbowali określić wiek Ziemi na podstawie dowodów odnalezionych w skałach.
Metoda ta okazała się jednak mało skuteczna.
Dopiero stosunkowo niedawno udało się wypracować metody, które pozwalają na dokła...

Geografia

Dzieje ziemi

Przez wiele lat geolodzy próbowali określić wiek Ziemi na podstawie dowodów odnalezionych w skałach.
Metoda ta okazała się jednak mało skuteczna.
Dopiero stosunkowo niedawno udało się wypracować metody, które pozwalają na dokła...