Charakterystyka przemysłowych rowiązań logistycznych na przykładzie zakładów meblarskich „Filipek” w Węgrowie

Przemysł meblarski w Polsce zalicza się do największych pod kątem eksportu i produkcji mebli na całym świecie. W ciągu ostatnich 20 lat branża meblarska w naszym kraju przeżywała bardzo dynamiczny rozwój. Większość rodzimych zakładów meblarskich stosuje coraz to nowsze rozwiązania w zakresie zarządzania procesami logistycznymi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań logistycznych firmy zdobywają coraz więcej klientów i opanowują rynki zagraniczne, co przekłada się na ich stały rozwój i przynosi coraz większe zyski.

Nowoczesne rozwiązania przemysłowe oraz technologie w przemyśle meblarskim są współcześnie bez wątpienia podstawami do osiągnięcia sukcesu przez przedsiębiorstwa działające w tej branży. Wśród nich między innymi zaawansowane techniki produkcyjne, innowacyjna produkcja materiałów, wdrażanie zaawansowanych technologii informatycznych i innych rozwiązań usprawniających zarządzanie procesami wytwórczymi powodują, że sektor meblarski coraz bardziej skłania się ku nazywania go proinnowacyjnym.

Rozwój branży meblarskiej w bardzo dużym stopniu zależy od jej innowacyjności. Globalna działalność przedsiębiorstw we współczesnym świecie, ogromny wzrost konkurencji w wyniku globalizacji, powszechny dostęp do Internetu oraz wielu technologii informacyjnych, a także implementacja nowych reguł rynkowych oraz wprowadzanie innowacyjności w miejsce naśladownictwa są zjawiskami, które charakteryzują współczesną nowoczesną gospodarkę globalną, w tym także polską.

Celem niniejszej pracy dyplomowej jest określenie istoty przemysłowych rozwiązań logistycznych i ich wpływu na funkcjonowanie zakładów meblarskich …

1. Charakterystyka współczesnych przemysłowych rozwiązań logistycznych:
Logistyka a przemysł;
Współczesne rozwiązania logistyczne stosowane w przemyśle;
Systemy informatyczne wspierające zarządzanie logistyczne w przedsiębiorstwach;
Charakterystyka przemysłu meblarskiego w Polsce;
Tendencje rozwojowe polskich przedsiębiorstw z branży meblarskiej;
Istota współczesnych przemysłowych rozwiązań logistycznych;
Wnioski.

2. Charakterystyka Zakładów Meblarskich:
Rys historyczny przedsiębiorstwa;
Funkcjonowanie i oferta produktowa;
Rozwiązania logistyczne;
Identyfikacja utrudnień w procesach logistycznych firmy;
Wnioski.

3.Kierunki doskonalenia rozwiązań logistycznych w Zakładach meblarskich:
Wdrożenie zintegrowanego systemu klasy ERP;
Plan wdrożenia i wybór dostawcy systemu;
Proces wdrożenia systemu;
Efekty wdrożenia systemu;
Outsourcing usług transportowych.

Literatura
W pracy wykorzystano następujące, główne pozycje literatury:
Matulewski M., Konecka S., Fajfer P., Systemy logistyczne Wyd. 2. Komponenty, Działania, Przykłady, Wyd. Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, Poznań 2008;
Krawczyk S., Logistyka w zarządzaniu marketingiem, Wyd. Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Wrocław 2000;
Beier F. J., Logistyka, Wyd. Szkoły Głównej Handlowej, Warszawa 2004.

Wnioski
Przemysłowe rozwiązania logistyczne odgrywają ogromną rolę dla przedsiębiorstw, ponieważ poprawnie dobrane i zastosowane wpływają na efektywne funkcjonowanie zakładów meblarskich. Pozwoliły one na wyeliminowanie problemów związanych z planowaniem materiałowym, usprawniły zarządzanie zapasami materiałów i wyrobów gotowych w tej firmie a także usprawniły zarządzanie transportem wyrobów gotowych przedsiębiorstwa.

Wdrożenia systemu klasy ERP dokonano w celu zwiększenia korzyści ekonomicznych i oszczędności czasu przeznaczonego na planowanie i samą produkcję mebli. Dzięki temu uzyskano bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim maksymalnie skrócono czas realizacji zleceń produkcyjnych oraz pomniejszono ogólne koszty przedsiębiorstwa. Dzięki modułom typowo produkcyjnym możliwe jest obecnie prognozowanie mocy produkcyjnych, co powoduje w konsekwencji obniżenie ogólnych kosztów wytwórczych. Pozwala także na określenie wszystkich elementów rzeczywistych kosztów oraz miejsc i czasu ich powstania w firmie „”. Aktualnie rozlicza się całościowo materiały oraz półprodukty i wyprodukowane meble.

Dodaj swoją odpowiedź