Leasing czy raty dla przedsiębiorstwa?

Leasing czy raty?


Przedsiębiorcy, którzy nie posiadają dostatecznej kwoty środków stałych do finansowania przedsięwzięć stają przed wyborem: leasing czy kredyt (raty) – które z nich jest najbardziej przystępną ofertą dla firmy.
Kredyt bankowy jest najczęściej stosowany wśród przedsiębiorców. Bank w swojej ofercie posiada kredyt inwestycyjny na realizacje złożonych inwestycji. Każdy przedsiębiorca ubiegający się o kredyt ma jeszcze szansę poprawić wszelkie niedociągnięcia, bywa i tak, że firma rezygnuje z inwestycji bo okazuję się że jest nie opłacalna. Kredytobiorcy posiadają usługi doradcy kredytowego, którego pomoc może być potrzebna w napisaniu biznes planu, dokumentu, który wchodzi w skład wniosku kredytowego. Doradca może przedstawić inne możliwości źródła finansowania inwestycji (np. leasing). Generalnie kredyt bankowy powinno się zaciągać przy wydatkach bieżących . Główną wadą kredytu bankowego jest brak realizacji inwestycji dla młodych firm ponieważ nie mają one wyrobionej opinii banku. Szansa na kredyt pojawia się dopiero wtedy, gdy młody przedsiębiorca posiada zabezpieczenie rzeczowe lub poręczne. Kolejną, jest długi okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku kredytowego, skomplikowane jest też zebranie potrzebnej dokumentacji (wniosek kredytowy, dokumenty firmowe ). Raty kredytu są stałym obciążeniem dla przedsiębiorstwa, wysokość opłat i prowizji może ulegać zmianie podczas trwania umowy kredytu jest to spowodowane zwiększeniem kosztu obsługi rachunku, wprowadzenie nowych przepisów prawnych. Koszt całkowity kredytu zmienia się ze względu na wahanie się stóp procentowych na rynku, czyli im wyższa jest stopa tym większą kwotę kredytu spłacamy.
Drugą opcjonalną propozycją dla przedsiębiorstw jest leasing. Oferty firm leasingowych są bardziej przystępne i elastyczne dla klientów, ponieważ zostały dla nich stworzone uproszczone procedury, dzięki którym czas oczekiwania skraca się nawet do jednego dnia. Sprzedażą leasingu zajmują się wyspecjalizowani doradcy, którzy usprawniają współpracę z przedsiębiorcą. Procedura ustalenia opłat leasingowych nie wymaga zabezpieczeń, wysokiej zdolności kredytowej, często oferujący opierają się jedynie na oświadczeniu klienta o wynikach firmy. Mając na uwadze korzyści podatkowe to leasing jest znacznie tańszą formą realizowania inwestycji przedsiębiorstw. Po za tym przez wieloletnią aktywność na rynku firm leasingowych mają one wypracowane rabaty u producentów co za tym idzie leasingobiorca otrzymuje produkt w niższej cenie. Jeżeli zainteresowany ustali wysoką wartość wykupu lub wpłaty początkowej np. 40% to jego rata miesięczna będzie znacznie niższa , daje to możliwość leasingowania droższego produktu z czynszem miesięcznym jak za tańszą opcję odpowiadającej klientowi.
Uważam, że leasing jest najlepszą ofertą dla przedsiębiorstw ponieważ mogą one odliczyć sobie większą kwotę podatku VAT niż przy normalnym zakupie. Także młode firmy mogą korzystać z tego rozwiązania i nie potrzebują zabezpieczeń aby rozwijać swoje przedsiębiorstwo.

Dodaj swoją odpowiedź
Ekonomia

Leasing

Leasing stanowi formę finansowania inwestycji, polegającą na uzyskaniu środków inwestycyjnych w zamian za ustalony czynsz (raty leasingowe), bez konieczności ich bezpośredniego zakupu.
definicja umowy

Umowa leasingu do niedawna b...

Rachunkowość

Leasing

Leasing – istota i rodzaje

Istota leasingu

Leasing jest to forma dzierżawy środków trwałych i nieruchomości udostępniająca użytkowanie dóbr w czasie opłacania rat dzierżawy, dająca prawo zakupu tych dóbr po upływie...

Podstawy przedsiębiorczości

Co to jest leasing ?

Co to jest leasing ?

Aby rozpocząć nowy rodzaj działalności lub powiększyć zakres dotychczasowej, firma musi przede wszystkim uzyskać fundusze na inwestycje. Decyzje inwestycyjne są niezwykle ważne dla każdej firmy, ponieważ wią...

Finanse i bankowość

Nowoczesne usługi finansowe: faktoring, leasing

Faktoring:

Faktoring jest formą finansowania krótkoterminowego. Na rynku polskich usług finansowych ta forma kredytowania działalności gospodarczej pojawiła się po wprowadzeniu gospodarki rynkowej. Z opinii zarówno przedsiębiorc�...

Rachunkowość

Leasing formą finansowania długookresowego

Spis treści
Strona:
Wstęp ………………………………………………………………………………....3

Rozdział I ……………………………………………………………………………..5