Konspekt zajęć z rechabilitacji kończyny górnej po złamaniu k. promieniowej.

Rodzaje zadań
Opis ćwiczenia lub zabawy Czas , ilość powtórzeń Uwagi organizacyjno ? metodyczne

Część wstępna 3?
Czynności organizacyjno ? porządkowe 1.Krótkie zapoznanie i wyjaśnienie pacjentowi jak będą przebiegały zajęcia, jakie stawia się przed nim wymagania 2?

Ćwiczenia rozgrzewające Pacjent wspomagając się kończyna zdrową wykonuje ruchy rotacyjne w stawie promieniowo-nadgarstkowym, oraz ruchy zginania i wyprostu w stawie łokciowym w takim zakresie w jakim jest to możliwe. 10x Terapeuta obserwując pacjenta może stwierdzić jak poważny jest stan pacjenta, czyli w jakim stopniu jest ograniczona ruchomość w stawach łokciowym i prom.-nadg.
Część główna 29?
1Podnoszenie jakiegoś przedmiotu (np. ringo) Pw. Pacjent stoi przy stole z regulowaną wysokością, kładzie chorą dłoń płasko na stole.
Ruch: Cofa prawą noge do tyło a nastepnie klęka na prawe kolano chwytając i podnosząc pożądany przedmiot, 10x stół musi być na odpowiedniej wysokości.
W trakcie podnoszenia pacjent musi utrzymywać równowagę podpierając się na chorej kończynie.
2Sięganie po przedmiot Pw. Jw.
Ruch: Pacjent robi krok do przodu lewą nogą a następnie chwyta zdrową ręką przedmiot leżący na stole w pewnej odległości od niego. 8x Podczas wykonywania tego ćw., pacjent nie może oderwać dłoni chorej kończyny od stołu.
Ćwiczenie oddechowe Pw. Pacjent stojąc w odpowiedniej odległości od drabinek chwyta za szczebel na wysokości barku.
Ruch: Z pw. wykonuje lekki opad w przód podczas którego robi wdech nosem, poczym wraca do pozycji wyjściowej z wydechem powietrza ustami. 7x Czas wdechu musi być odpowiednio proporcjonalny do czasu wydechu.
Przysiady przy drabinkach Pacjent stoi przodem do drabinek w odpowiedniej odległości od nich. Chwyta szczebel na wysokości bioder.
Ruch: wykonuje przysiad a nastepnie powrót do pozycji wyjściowej. 15x Przysiad wykonywany jest dosyć wolno tak by pacjent nie odczuwał bólu przy wykonywanych ruchach.
Zaciskanie dłoni na piłeczce gąbczastej Pw. Pacjent w pozycji siedzącej na krześle, kończyna chora leży w supinacji na stole, zaś w dłoni trzymana piłeczka.
Ruch: Zaciskanie dłoni na piłeczce i puszczanie. Ruch jest powtarzany. 20x

Przywodzenie kciuka z oporem Pw. Pacjent w pozycji siedzącej na krześle, kończyna chora leży w pronacji na stole. Kciuk w odwiedzeniu.
Ruch: Pacjent zdrowa ręką oporuje kciuk podczas przywiedzenia, powrót do pw. i ćw. jest powtarzane. 7x Pacjent powinien stosować umiarkowany opór by nie przeciążać zbytnio kciuka.
Odwodzenie kciuka z oporem Pw. Pacjent w pozycji siedzącej na krześle, kończyna chora leży w pronacji na stole. Kciuk przywiedzeniu.
Ruch: Pacjent zdrową ręką oporuje ruch kciuka podczas odwodzenia, powrót do pw. i ćw. jest powtarzane. 7x Jw.

Ćwiczenie oddechowe Pw. Pacjent siedzi na krześle trzymając w chorej dłoni butelkę z wodą .
Ruch: Pacjent wsadza słomkę do butelki i po wykonaniu wdechu nosem wdmuchuje powietrze przez słomkę do butelki. 7x Czas wdechu musi być odpowiednio proporcjonalny do czasu wydechu.
Zgięcie grzbietowe ręki Pw. Pacjent w pozycji siedzącej na krześle, kończyna chora leży w pronacji na stole.
Ruch: Pacjent wykonując ruch zgięcia grzbietowego ręki. Oporuje ten ruch drugą zdrową kończyną. 10x Dłoń oraz przedramię musi leżeć płasko na stole.
Zgięcie dłoniowe ręki Pw. Pacjent w pozycji siedzącej na krześle, kończyna chora leży w supinacji na stole. Na dłoniowej powierzchni ręki znajduje się woreczek.
Ruch: Pacjent wykonuje ruch zgięcia dłoniowego ręki w stawie prom.-nadg. uważając przy tym żeby woreczek nie spadł. 10x Woreczek musi mieć taką wagę która pozwoli na wykonanie możliwie dużego ruchu z stawie prom.-nadg. bez nadmiernego przeciążenia co sprawi że ruch będzie płynny.
Przelewanie wody Pw. Siedzenie na krześle przed stołem na którym stoją dwie miski i kubek. Jedna z misek wypełniona jest wodą.
Ruch: Pacjent chwyta kubek i nabiera do niego wody z jednej miski i przelewa ja do drugiej. Czynność ta jest powtarzana wielokrotnie. 15x Dane ćw. Ma za zadanie poprawić koordynację ruchową chorej kończyny.
Ćw. oddechowe Pw. Siad na krześle pacjent trzyma w ręku laske.
Ruch: Unoszenie laski do góry przy jednoczesnym wdechu powietrza nosem. Powrót do pozycji wyjściowej z jednoczesnym wydechem powietrza ustami. 7x Czas wdechu musi być odpowiednio proporcjonalny do czasu wydechu.
Rwanie gazety Pw. Pacjent siedzi na krzesle przed stołem na którym znajduje się gazeta.
Ruch: Pacjent ma za zadanie porwać gazetę na drobne kawałki 2? Pacjent zdrową ręką trzyma gazetę zaś chorą wykonuje czynność rwania tej gazety, co pozytywnie wpływa na poi prawe koordynacje ruchową chorej ręki.
Podrzucanie ringa Pw. Siad skrzyżny na materacu. Pacjent trzyma ringo w chorej ręce.
Ruch: Podrzucanie ringa do góry na niewielką wysokość i przechwycenie go zdrową ręką. 15x Podczas wykonywania tego ćw. terapeuta powinien zwrócić szczególną uwagę na to by pacjentka wykonując podrzut ringa wykonywała tylko ruch w stawach łokciowym i prom.-nadg.
Ćw. z laską Pw. Siad skrzyżny. Pacjent trzyma w ręku laskę ustawioną w pozycji pionowej.
Ruch: naprzemienny chwyt laski dłońmi w kierunku drugiego końca laski. 40s Ruchy muszą być wykonywane w wolnym tempie tak by pacjent nie odczuwał bólu podczas wykonywaniu ruchu
Ćw. Oddechowe Pw. Siad na piętach.
Ruch: Pacjent wykonuje wdech powietrza nosem podczas unoszenia ramion do góry. Wydech powietrza ustami podczas przechodzenia do pozycji klappa. 7x Kilku krotnie powtórzyć czynność przechodzenia z jednej pozycji do drugiej.
Ćw. na plecach Pw. Leżenie na plecach, z nogami ugietymi w stawach biodrowych i kolanowych(nogi trzymane w powietrzu).W chorej dłoni trzymany jest woreczek.
Ruch: Pacjent przekłada woreczek z ręki chorej do ręki zdrowej za nogami, a następnie z reki zdrowej do reki chorej przed nogami. 10x Nie należy forsować tępa które powoduje zniechęcenie pacjenta do ćw. w wyniku powstawania bólu.
W siedzeniu uwaga!!!
Pw. Siad na piętach dłonie płasko oparte o podłoże.
Ruch: dotkniecie nosem podłoża a następnie powrót do pozycji wyjściowej. 15x W przypadku gdyby podniesienie ciała za pomocą samych ramion ramion było zbyt trudne pacjent może ułatwić sobie to ćw. poprzez ruch w stawie biodrowym.
Kierownica Pw. Leżenie tyłem z ugiętymi nogami w stawach biodrowych i kolanowych. W dłoniach trzymane ringo uniesione na optymalna wysokość
Ruch: Pacjent wykonuje ruchy naśladujące obracanie kierownicy w samochodzie. 1? W czasie wykonywania tego ćw. należy co pewien czas robić przerwę ponieważ długotrwałe utrzymywanie w takiej pozycji powoduje omdlenie rąk.
Leżenie bokiem Pw. Leżenie na lewym boku(przyjmując ze chora jest kończyna prawa).Zdrowa kończyna zgięta w stawie łokciowym podpiera bark, zaś kończyna chora wyciągnięta jest przed pacjentem z dłonią opartą płasko o podłoże. Lewa noga jest zgięta w stawie kolanowym, prawa natomiast jest wyprostowana.
Ruch: Pochylenie ciała w kierunku dłoni chorej kończyny, a następnie powrót do Pw. 20x Pochylenie wykonywać wolno i wspomagać zdrową kończyną górną
Ćw. oddechowe Pw. Leżenie tyłem nogi ugięte w stawach biodrowych i kolanowych oparte o podłogę. Ręce splecione położone na brzuchu.
Ruch: Wdech powietrza nosem przy jednoczesnym przenoszeniu rąk za głowę, następnie przejście do pozycji wyjściowej z wydechem powietrza ustami. 7x Zdrowa wspomaga ruch kończyny chorej.
Ćw. na brzuchu Pw. Leżenie przodem. K. górne leża płasko na podłodze w pozycji ?skrzydełek?.
Ruch: Przeniesienie woreczka chorą k. z jednej strony na drugą, czynność należy powtórzyć wielokrotnie. 15x Podczas tego ćw. dla ewentualnego wyeliminowania możliwości pogłębienia lordozy należy podłożyć pod brzuch zwinięty kocyk.
Część końcowa 3?
Ćw. oddechowe Pw. Leżenie tyłem. Ręce ułożone na brzuchu. K. dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych.
Ruch: Wdech powietrza nosem poprzez tor przeponowy, następnie wydech powietrza ustami. Czynność powtórzyć kilka razy. 7? Podczas wydechu powietrza ustami pacjent dociska brzuch .
Czynności organizacyjno ? porządkowe. Omówienie ćwiczeń , przedstawienie zaleceń dla pacjentki do samodzielnego wykonywania ćw. w domu.
Pożegnanie. 2?

Piotr Przybyłowski gr. IV H

KONSPEKT ZAJĘĆ Z RECHABILITACJI KOŃCZYNY GÓRNEJ PO ZŁAMANIU K. PROMIENIOWEJ.
TEMAT: Przywracanie siły mięśniowej oraz sprawności kończyny górnej po złamaniu k. promieniowej.
CELE GŁÓWNE:
? Zwiększenie siły mięśni zginaczy i prostowników ręki.
? Rozciąganie mięśni przykurczonych .
? Wyćwiczenie precyzji ruchu przez wykonywanie prostych ćwiczeń manualnych.

MIEJSCE ĆWICZEŃ: Oddział rehabilitacyjny .
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 1.
WIEK ĆWICZĄCYCH: 48 lat.
CZAS TRWANIA:35 minut.
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: piłka gąbczasta, woreczki, ringo, kubek , miska, gazeta,

Dodaj swoją odpowiedź