Cywilizacja Minojska

Kultura minojska, kultura kreteńska to jedna z najstarszych kultur epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego powstała na Krecie około 3000 p.n.e.. Odkryta i poznana dokładniej dopiero na początku XX wieku dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Arthura Evansa. Wielu historyków uważa, że Kreta odgrywała ważną rolę w handlu cyną (stanowiącą jeden ze składników do produkcji brązu) we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Prace wykopaliskowe potwierdziły przekazy Homera o stu miastach istniejących na Krecie. Do największych należały Knossos, Fajstos, Hagia Triada i Mallia. Żadne z odkopanych miast nie miało murów obronnych, znaleziono też niewiele broni.
Do najważniejszych zabytków zalicza się pałac w Knossos (zwany też pałacem Minosa), związany z mitem o Minotaurze, pochodzący z okresu 2000-1570 p.n.e. Pałac pozbawiony jest fortyfikacji, co by wskazywało na okres względnego pokoju, a także na hegemonię tej kultury w tym rejonie.
Zmierzch kultury minojskiej przyniósł wybuch wulkanu na wyspie Thira (ok. 1450 r. p.n.e.) oraz najazd Achajów około roku 1400 r. p.n.e.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Wyjaśnij pojęcia: termy legiony centurion romanizacja cywilizacja minojska cywilizacja minojska szabat synagoga i kodeks !!! z góry dziękuję ze mi pomagacie !!! ✌✌✌

Wyjaśnij pojęcia: termy legiony centurion romanizacja cywilizacja minojska cywilizacja minojska szabat synagoga i kodeks !!! z góry dziękuję ze mi pomagacie !!! ✌✌✌...

Język angielski

cywilizacja minojska: czas trwania...(uzupelnic) obszar...(uzupelnic) kto rzadzil...(uzupelnic) cywilizacja mykeńska: czas trwania...(uzupelnic) obszar...(uzupelnic) kto rzadzi...(uzupelnic) co rozni te obie cywilizacje????

cywilizacja minojska: czas trwania...(uzupelnic) obszar...(uzupelnic) kto rzadzil...(uzupelnic) cywilizacja mykeńska: czas trwania...(uzupelnic) obszar...(uzupelnic) kto rzadzi...(uzupelnic) co rozni te obie cywilizacje????...

Język angielski

kiedy i gdzie powstała cywilizacja minojska i od czego bierze swoją nazwe?

kiedy i gdzie powstała cywilizacja minojska i od czego bierze swoją nazwe?...

Język angielski

cywilizacja minojska ,i mykeńska

cywilizacja minojska ,i mykeńska...

Język angielski

czym charahteryzuje sie cywilizacja minojska od mykeńskiej

czym charahteryzuje sie cywilizacja minojska od mykeńskiej...

Język angielski

Cywilizacja Minojska i Mykeńska - opisz krótko (twórcy cywilizacji , główne ośrodki , czym się charakteryzowała) najlepsze wynagradzam proszę by to nie były zdjęcia

Cywilizacja Minojska i Mykeńska - opisz krótko (twórcy cywilizacji , główne ośrodki , czym się charakteryzowała) najlepsze wynagradzam proszę by to nie były zdjęcia...