Charakterystyka Tadeusza Soplicy
Tadeusz Soplica to jeden z głównych bohaterów epopei narodowej, Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz". Urodził się prawdopodobnie w 1794 r., w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Jak można przypuszczać, imię to, otrzymał na cześć przywódcy powstania - Tadeusza Kościuszki. W chwili przyjazdu do Soplicowa w 1811 r. ma ok. 17 lat. Jego rodzicami byli Jacek Soplica oraz pewna kobieta, którą ten poślubił z rozpaczy po tym, jak przyjaciel Jacka - Stolnik Horeszko odmówił mu ślubu z jego córką - Ewą Horeszkówną. Jacek nie chciał, by jego syn wiedział o jego istnieniu, tak więc od najmłodszych lat, Tadeusz był wychowywany przez brata Jacka - Sędziego Soplicę.
O wyglądzie zewnętrznym Tadeusza, możemy powiedzieć, że jest wysoki, szczupły i przystojny. Nie miał smykałki do nauki, zamiast tego wolał jazdę konną i uczestnictwo w polowaniach.
Z cech charakteru naszego bohatera wyróżniały się: rozsądek, uprzejmość i szacunek dla starszych osób. Był to typ romantyka. Pragnął przeżyć miłość i od razu zakochał się w pannie, którą spotkał we dworze w jednej z komnat. Możemy powiedzieć o naszym bohaterze także to, że był mało spostrzegawczy, gdyż pomylił swą ciotkę - Telimenę z młodą czternastoletnią Zosią. Tadeusza Soplicę cechuje także honor i odwaga. W imieniu swojego stryja i Podkomorzego, wezwał do pojedynku Hrabiego Horeszkę.
Tak jak każdy z nas, tak i nasz bohater ma swoje poglądy na temat ojczyzny. Młody Tadeusz był patriotą, który nade wszystko cenił to, co polskie: polską przyrodę, zwyczaje, tradycje itp. Nie zapomnijmy także, że podczas swoich zaręczyn z Zosią, Tadeusz zwrócił wolność chłopom, którzy pracowali na jego ziemiach.
Sądzę, że Tadeusz Soplica jest godną do naśladowania osobą. Oddając włościanom wolność stał się wzorem do naśladowania dla polskiej szlachty. Powinniśmy także zwrócić uwagę na jego patriotyzm i oddanie dla ojczyzny, z czego moglibyśmy brać przykład.