Komorka jej skladniki i podzial

KOMORKA:stanowi podstawową jednostkę strukturalną i funkcjonalną organizmów żywych. Jest zarazem najmniejszą strukturą, zdolną do samodzielnego życia.

Komórka eukariotyczna zawiera składniki PLAZMATYCZNE i NIEPLAZMATYCZNE.

Plazmatyczne:cytoplazma,jadro komorkowe,mitochondria, siateczka wewnatrz plazmatyczna,lizosomy,aparat Golgiego,plastydy---->sa to protoplasty!!!

nieplazamtyczne:sciana komorkowa i wakuole


BŁONA KOMORKOWA
Oddziela komorke od srodowiska oraz zapewnia z nim kontakt.Skladnikami blony kom.sa lipidy i bialka.Do lipidow naleza:
fosfolipidy,glikolipidyPodwojna warstwa fosfolipidow tworzy zrab blony z ktorym powiazane sa rozne bialka blonowe.niektore z nich sa calkowicie zanuzone w zrebie.Czasteczki te zawieraja rejon hydrofobowy z przewaga aminiokwasow nie rozpuzczalnych w wodzie (umozliwia wpasowanie)i hydrofilowy z aminokwasami rozpuszczalnymi(czesto wystaja z blony).
Blona komorkowa jest asymetryczna czyli warstwy blony maja rozna grubosc.np.glikolipidy znajdujace sie na zewnatrz i ich cukrowe lancuchy tworza cieniutka warstwe glikokaliks(funkcja odpornosciowa i ochronna)
Blona komorkowa dzieki poruszaniu sie lipidow jest plynna co pozwalam na szybkei przemieszczanie sie czesci bialek blonowych oraz zlewanie sie blod w trakcie rozbudowy.Blona cechuje sie rowniez wybiorcza przepuszczalnoscia.

dyfuzja ulatwiona:zachodzi gdy bialko kanal jonowy lub bialko przenosnik ulatwia transportowanie przez blone odpowiedniej substancji.trasnport taki wymaga energii.przenosniki sa wysoce selektywne dzieki temu komorka mioze regulowac skald i stezenie substancji wewnatrz.


SIATECZKA WEWNATRZ PLAZMATYCZNA
twozy zlozony system kanalikow i pecherzykow.zwieksza w ten sposob powieszchnie komorki,.Jesli pokryta jest rybosomami jest to siateczka szorstka..Wzajemny stosunek ilosciowy obu rodzajow siateczkijest zmieny,a przejscia sa plynne.Siateczka szorstka jest dobrze rozwinieta w komorkach szybko rosnacych ,siateczka gladka rozwinieta jest zas dobrze w komorkach specjalizujacych sie w syntezie niebialkowych zwiazkow,przeprowadza tez detoksykacje

APARATY GOLGIEGO
Składają się z obłonionych cystern spłaszczonych w części środkowej, a rozdętych na brzegach,najczesciej porozrzucanych w cytoplazmie.Zadaniem ich jest modyfikacja pakowanie i oprzekazywanie zageszczonych substancji w i poza komorke.Polega ono na kierowanieu substancji w pecherzykach transportujacych do blony kom,tam zlewaja sie z nia potem sa wydzielane.

LIZOSOMY
są to obłonione pęcherzyki, odpowiadające za trawienie wewnątrzkomórkowe. Wytwarzane są najczęściej przez aparat Golgiego w postaci lizosomów pierwotnych - drobnych pęcherzyków zawierających enzymy. Pęcherzyki takie dołączają się do obłonionych struktur cząsteczek pokarmowych, które mają ulec strawieniu i formują tak zwane lizosomy wtórne - zawierają enzymy trawienne i trawione substancje


MIKROCIALKA
sa to niewielkie pojedyncze pecherzyki nieposiadajace szczegolnych cech zewnetrznych.od innych organelli odroznia je specyficzny zestaw enzymow utleniajacych.Aktywnosc mikrocialek pozwala podzielic je na peroksomy i glioksysomy.Peroksomy usuwaja szkodliwy nadtlenek wodorui uczestnicza a detoksyzacji.Glioksysomy rozkladaja kwasy tluszczowe .

WAKUOLA
wypelniona jest plynem, zawierajacym substancje zapasowe sole mineralne zwiazki organiczne odzywcze ,metabolity wtorne(glikozydy alkaloidy garbniki).wakuole odpowiadaja za jedrnosc komorki,niektore zawieraja enzymy trawienne

CYTOPLAZMA
jest to zlozony koloid wodny w ktorym zawieszone sa bialka lipidy kwasy tluszczowe aminokwasy i sole mineralne.Cytoszkielet tworza filamenty(siec bialkowych wlokienek)oraz mikrorureczki.Wyrozniamy filamenty aktynowe(odpowiedzialne za ruch i ksztalt) i posrednie(funkcja podporowa).
Mikrotobule nie ustannie zmieniaja swoja dlugosc.tworza sie w centrosomach.jest to swojego rodzaju szlak transportu w komorce.


MITOCHONDRIA i CHLOROPLASTY
zachodza w nich procesy przetwarzania energii...Mitochondrium posiada otoczkę zbudowaną z dwóch błon: zewnętrznej (cieńszej) i wewnętrznej.Błona wewnętrzna tworzy liczne wpuklenia do wnętrza mitochondrium w kształcie grzebieni.dostarcza komórkom ATP.Chloroplasty.zamieniaja energie swietlna w chemiczna.zewnetrzna ich blona jest slabo przepuszczalna.wewnatrz znajduja sie "woreczki".


RYBOSOMY
występują na terenie cytoplazmy i jądra - zbudowane są z dwóch strukturalnych podjednostek: mniejszej i większej, których cykliczny rozpad następuje w związku z syntezą białek. Właśnie synteza białek jest główną funkcją pełnioną przez te organelle.zbudowane sa z rRNA.


SCIANA KOMORKOWA
ochrania prezd uszkodzeniami drobnoustrojami wzmacnia.Podstawowym skladnikiem jest mureina lubchityna lub celuloza.Powstawanie sciany:podczas podziału, pierwszą strukturą oddzielającą dwie nowopowstałe komórki jest blaszka środkowa,w młodych komórkach następną warstwą oddzielającą jest ściana pierwotna,
gdy komórka przestaje rosnąć budowa ścian nie ustaje - rośnie ona teraz na grubość, dzięki temu, że od strony protoplastu odkładane są na powierzchnie ściany pierwotnej nowe warstwy celulozy - tworzy się ściana wtórna,
Inkrustacja;odkladanie substancji chemicznych miedzy elementami szkieletu celulozowego.
Adkrustacja;odkladanie substancji na powieszchni sciany pierwotnej


JADRO KOMORKOWE
jest magazynem informacji genetycznej komórki. Geny znajdujące się w cząsteczkach jądrowego DNA kontrolują większość procesów życiowych komórki. W jądrze komórkowym przebiegają między innymi procesy odczytywania informacji genetycznej (transkrypcji) oraz kopiowania cząsteczek DNA (replikacji).
Jądro komórkowe jest otoczone podwójną błoną białkowo-lipidową. Dzięki selektywnej przepuszczalności otoczki jądrowej płyn wypełniający wnętrze jądra (kariolimfa) różni się składem chemicznym od cytoplazmy. Szczególnym składnikiem jądra komórkowego jest chromatyna, która jest zbudowana z cząsteczek DNA i białek. Informacja genetyczna komórki jest zakodowana właśnie w DNA wchodzącym w skład chromatyny.Pętle chromatyny są zawieszone na delikatnej sieci włókien białkowych
Wewnątrz jądra komórkowego jest kilka jąderek, w których znajdują się odcinki DNA kodujące rybosomalny RNA. Jąderka są miejscem składania rybosomów z białek i cząsteczek kwasu rRNA

MITOZA
Profaza-ppojawiaja sie chromosomy.skladaja sie ze scisle polaczonych dwoch chromatyd.jaderko zaczyna sie rozpraszac az wreszcie znika,peka otoczka jadrowa.
Metafaza-chromosomy przesuwaja sie w czesc srodkowa komorki .sily ciagnace chromatydy w przeciwne strony powoduja pekniecuie centomeru i powstanie chromosomow potomnych
Anafaza-chromosomy potomne wedruja do przeciw leglych biegunow komorki.zostajka podzieline na dwa zespoly
Telofaza-tworza sie otoczki chromosomy rozkrecaja sie potem pojawiaja sie jaderka.powstaja dwie odrebne komorki potomne


MEJOZA
1)
profaza 1-chromosomy dobieraja sie oparami tworza biwalenty.niektore chromatydy wymieniaja miedzy soba odcinki.
metafaza1-ukladanie biwalentow w plaszczyznei srodkowej komorki.zostaja rozerwane.
anafaza1-odciaganie chromosomow do przeciwnych biegunow komorki
telofaza1-odtwarza sie otoczka jadrowa

2)
profaza2-formowanie sie chromosomow
metafaza2-ukladanie chromosomow
anafaza2-wedrowka chromosomow potomnych
telofaza2-podziaj cytoplazmy

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Komórka, mitoza, mejoza.

PROCARYOTA
Organizm bezjadrowy, jednokomórkowy, budowa kom. bardzo prosta, mimo to pozwala spelniac wszystkie czynnosci zyciowe (sinice, bakterie). Ksztalt nadaje blona kom. wnetrze osloniete blona cytoplazmatyczna i wraz z nia stanowi protopla...

Biologia

Biologia - sciaga na ustny

1. Zanalizuj budowe i funkcje zwiazkow organicznych wystepujacych w organizmie.
2. Przedstaw graficznie schemat budowy komorki roslinnej i okresl funkcje jej poszczegolnych elementow.
Najmniejszy i niepodzielny uklad zyjacy zdolny do romnaza...