Zaburzenia przedsionkowie i komorowe

ZACHAMOWANIE ZATOKOWE: jeżeli przerwa w pobudzeniu wynosi 2 sekundy i dłużej, spada ciśnienie w krwioobiegu, mogą wystąpić zawroty głowy, mroczki przed oczami; jeśli 8s i więcej, występuje zespół MAS.
PRZEDWCZESNE POBUDZENIA KOMOROWE: brak załamka P, QRS jest zniekształcony i poszerzony, załamek T jest przeciwstawny do załamka R, jeżeli pojedyncze pobudzenia – uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, jeżeli będą występowały gromadnie – poronne lub pełnoobjawowe zespoły MAS, z powodu zaburzenia krążenia wieńcowego – objawy dusznicy bolesnej; PRZYCZYNY: choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, wady serca, stany zapalne serca, hipokaliemia potas.
CZĘSTOSKURCZ NADKOMOROWY: częstość rytmu 150-250/min., załamek „P” o zmienionym kształcie w porównaniu z rytmem zatokowym lub niewidoczny, kształt zespołu QRS przeważnie prawidłowy, nagły początek i nagły koniec częstosk.,
przedawkowanie kawy i nikotyny, nadczynność tarczycy, choroba wieńcowa; pobudzenie, lęk, ciśnienie obniży się, słabo ukrwione naczynia, ból wieńcowy, mroczki przed oczami.
CZĘSTOSKURCZ KOMOROWY: rytm miarowy o częstotliwości 100-250/min., zespoły RS zniekształcone i poszerzone i odcinek ST i załamek T są przeciwstawne do R; PRZYCZYNY: świadczy o uszkodzeniu serca, zatrucie naparstnicą, zawał mięśnia sercowego; OBJAWY: chory czuje się źle, poronne lub pełnoobjawowe MAS, traci przytomność, tętno bardzo słabo wyczuwalne albo w ogóle nie ma tętna na obwodzie.
MIGOTANIE PRZEDSIONKÓW: rytm komór niemiarowy, fala pobudzenia przedsionków nieregularna, o zmiennej amplitudzie wysokości i kształcie, częstość wychyleń fali f 350-600/min., brak załamków P, różna wysokość QRS.
TRZEPOTANIE PRZEDSIONKÓW: fala F pobudzeń przedsionkowych nieporozdzielana odcinkami izoelektrycznymi, w niektórych odprowadzeniach w kształcie zębów piły, częstość fali F 250-350/min., rytm komór miarowy, wolniejszy od rytmu przedsionków z powodu bloku a-v, kształt RS przeważnie prawidłowy; OBJAWY: ból w klatce piersiowej, ból wieńcowy, zawroty głowy, złe samopoczucie, tętno niemiarowe.
TRZEPOTANIE KOMÓR: sinusoidalna, regularna fala trzepotania komór, częstość wychyleń fali trzepotania 180-250/min., brak możliwości identyfikacji zespołów RS.
MIGOTANIE KOMÓR: chaotyczna, nieregularna, o zmiennej amplitudzie fala migotania komór, częstość wychyleń fali migotania 150-500/min., brak możliwości identyfikacji zespołów QRS; OBJAWY: MAS.
BLOKI PRZEDSIONKOWO-KOMOROWE: fala pobudzenia powstaje w przedsionkach, następnie ulega opóźnieniu lub zahamowaniuz ablokowaniu w układzie bodźcotwórczo-przewodzącym.
PODZIAŁ:
I. 1.WRODZONE: ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, międzykomorowej, tzw. blok izolowany jedna nieprawidłowość,
2.NABYTE: zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego reumatyczne, wirusowe, uszkodzenia mechaniczne operacje, cewnikowanie;
II. 1.TRWAŁE
2. PRZEMIJAJĄCE
III. ZE WZGLĘDU NA PRZYCZYNĘ:
1. ORGANICZNE: miażdżyca tętnic wieńcowych, zmiany pozapalne, zmiany zwyrodnieniowe/pęczka Hisa i jego odnóg,
2. CZYNNOŚCIOWE: zatrucia glikozydami naparstnicy, jadem kiełbasianym/, zaburzenia elektrolitowe/hiperkaliemia.
STOPNIE BLOKÓW:
I STOPNIA: utajony; zmiany widoczne tylko w EKG, niegroźny, nie daje żadnych objawów, wydłużenie odstępu PQ powyżej 0,2 sekund.
II STOPNIA: częściowy;
typ I – MOBITZ I: stopniowe wydłużanie odstępów PQ, okresowe wypadanie zespołów RS, najkrótszy odstęp PQ po wypadnięciu zespołu RS, najdłuższy PQ przed wypadnięciem RS;
typ II – MOBITZ II: stały odstęp PQ i okresowe wypadanie zespołów RS, brak tętna okresowo;
III STOPNIA: całkowity; zupełnie niezależna czynność przedsionków i komór, częstość załamków P większa od częstości zespołów RS, częstość i kształt zespołów RS zależą od położenia rozrusznika zastępczego.
ZAWAŁ SERCA: martwica komórek mięśniowych na określonym obszarze serca wywołana ostrym niedokrwieniem, najczęściej lewa komora; rodzaje: pełnościenny, niepełnościenny podwsierdziowy.
PRZYCZYNY: miażdżycowe zwężenie(zamknięcie) tętnicy wieńcowej, zmiany miażdżycowe/kurcz tętnicy wieńcowej, zmiany zatorowo-zakrzepowe, pozanaczyniowe(zatrucie CO, przedawkowanie amfetaminy, kokainy, kardiomopatia przerostowa, wady zastawek serca.
POSTACIE: I – typowa: postać bólowa – ból tj. w dusznicy bolesnej, trwa zwykle 20 min., nie ustępuje po podaniu nitrogliceryny, chory pobudzony ruchowo, lęk przed śmiercią, bladość powłok skórnych, zimny pot, tachykardia, tętno może być niemiarowe, obniżenie RR
II – nietypowe: 1.obrzęk płuc – gwałtownie narastająca duszność, kaszel z odksztuszaniem różowej, pienistej plwociny; ból może być niewielki lub nie występuje;
2.postać wstrząsowa – RR obniżone, szaro-sine zabarwienie skóry, oziębienie części dystalnych obwodowych, najbardziej oddalonych ciała; ból nie występuje lub niewielki; 3.postać arytmiczna; 4.postać brzuszna; 5.postać mózgowa; 6.postać bezobjawowa
ROZPOZNANIE: uniesienie odcinka ST, wysoki symetryczny załamek T pierwsze godziny; wyraźnie uniesiony odcinek STfala Pardee’go, malejąca amplituda załamka R pierwsza doba.