Konfigurowanie serwera Dial-Up
Po skonfigurowaniu sieci mozesz zadac sobie pytanie - W jaki sposob bede dzwonil do wlasnej sieci? To wrecz zadziwiajaco latwe. Do Windows 98 dolaczono skladnik Serwer Dial-Up (Dial-Up Serwer - DUS). Konfigurujac jeden ze swoich komputerow z modemem i linia telefoniczna, mozesz udostepnic zdalny dostep do swojej prywatnej sieci.
Jak wspominalismy wczesniej, pytania dotyczace skali sa bardzo istotne. Jesli probujesz zapewnic dostep legionowi zdalnych uzytkownikow chcacych skorzystac z twojej sieci, Serwer Dial-Up z Windows 98 nie jest rozwiazaniem. Jesli chcesz poszerzyc dostep poza kilku uzytkowinikow, powiedzmy od czterech do osmiu, z pewnoscia bardziej oplaci sie poszukanie bardziej profesjonalnego rozwiazania. Specjalizowane produkty do zdalnego dostepu sa zdecydowanie wydajniejsze, oferuja wiekszy poziom ochrony oraz dodatkowe funkcje, niedostepne w DUS w Windows.
Aby skonfigurowac DUS, potrzebujesz zainstalowanego i skonfigurowanego modemu. Oprocz tego musisz miec zainstalowany skladnik DUS. Jesli jeszcze nie jest zainstalowany, zainstaluj go przy pomocy procedury zawartej w rozdziale 2, "instalowanie Windows 98".
Proedura 20.8 Konfigurowanie serwera Dial-Up
Jesli chcesz zapewnic zdalny dostep do swojej sieci innym uzytkownikom lub sobie, bierz sie do roboty. Jesli skladnik Serwer Dial-Up nie zosatl jeszcze zainstalowany, zainstaluj go korzystajac z procedury instalowania opcjonalnych skladnikow, zawartej w rozdziale 2. Skladnik Serwer Dial-Up znajduje sie w grupie Komunikacja na zakladce Instalator Windows aplikacji Dodaj/Usuń programy w panelu sterowania. aby skonfigurowac serwer DUS, wykonuj nastepujace kroki:
1 Otworz folder Dial-Up Networking
2. Rozwin menu Polaczenia, po czym wybierz polecenie Serwer Dial-Up
3. Pojawi sie okno dialogowe serwera Dial-Up, razem z dwoma zakladkami. Zakladka Standard (nazwa modemu) jest skonfigurowana tak, aby umozliwic zdalny dostep. Zakladka w twoim komputerze bedzie wygladala inaczej, gdyz prawdopodobnie korzystasz z innego modemu.
4. Kazdy modek moze zostac skonfigurowany oddzielnie, tak aby umozliwic lub uniemozliwic zdalny dostep do sieci. Aby umozliwic dostep wlacz opcje Dozwolony dostep dla wywolujacego.
5. Jesli przed wpuszczeniem kogos do komutera zachcesz zarzadac hasla (bardzo zalecane), kliknij na przycisku Zmien haslo.
6. Wpisz opis serwera w polu Komentarz. Ponizej pola komentarz, w polu Stan wyswietlany jest aktualnie stan polaczenia Dial-Up.
7. Kliknij na przycisku Typ serwera. Pojawi sie okno dialogowe Typy serwerow. Tak jak w przypadku wyznaczenia typu serwera dla polaczenia Dial-Up Networking, takze tym razem musisz okreslic rodzaj polaczenia, jalkie twoj serwer bedzie oferowal innym uzytkownikom. Jesli nie masz specjalnego powodu, aby wybrac cos innego, wybierz opcje PPP: Windows 98, Windows NT 4.0, Internet.
8. W sekcji Opcje zaawansowane wlacz opcje Wlazaj kompresowanie oprogramowania w celu zwiekszenia przepustowosci oraz wlacz opcje Wymagaj zaszyfrowanego hasla w celu zwiekszenia poziomu ochrony. Pamietaj aby podobne opcje ustawic w oknie konfiguracji polaczenia DUN w komputerze, z ktorego bedziesz laczyl sie z serwerem Dial-Up.
9. Kliknij na przycisk OK. Jesli trzeba, skonfiguruj dodatkowe porty.
10. Po skonfigurowaniu pozostalych portow kliknij na przycisku OK.
Spojrz na obszar powiadamiania; zauwazysz na nim nowa ikone - Serwer Dial-Up. Dwukrotne klikniecie na tej ikonie powoduje przywolanie okna dialogowego konfiguracji serwera. Zwroc uwage, ze pole Status modemow, dla ktorych wlaczyles zdalny dostep, zawiera slowo Monitorowanie.
Twoj serwer Dial-Up jest gotowy do przyjmowania nowych polaczen.
Gdy skonfigurujesz strone klienta - tj. komputer, z ktorego bedziesz sie laczyl z serwerem Dial-Up - musisz pamietac, by dla polaczenia Dial-Up ustawic ten sam protokol, ktory ustawiles dla modemu w serwerze DUS. Aby to sprawdzic, otworz arkusz wlasciwosci Otoczenia sieciowego na serwerze; nastepnie sprawdz, jakie protokoly sa przypisane do kart Dial-Up (modemow).
Aby przetestowac serwer, otworz stworzone wczesniej polaczenie DUN i kliknij na przycisku Polacz. Powinienes miec mozliwosc polaczenia sie z serwerem i przegladania jego zawartosci przy pomocy Eksploratora Wondows.
Zasoby udostepnione przez serwer Dial-Up niekoniecznie musza sie pojawic w eksploratorze Windows; czasami zwloka trwa dosc dlugo. Aby szybciej dostac sie do zasobow, sprobuj uzyc polecenia Eksploratora: Narzedzia | Znajdz | Komputer. Wpisz nazwe komputera, z ktorym sie polaczyles, tak jak te - \NazwaKomputera - a nastepnie kliknij na przycisku Znajdz.
Podsumowanie
W tym rozdziale dowiedziales sie bardzo wiele na temat sieci. Zaczelismy od dyskusji o podstawach, po czym przeszlismy do terminologii obowiazujacej w sieciach - wiemy juz co to jest wezel, karta sieciowa, protokol, usluga, topologia sieci, typy sieci i okablowanie. Nastepnie zajelismy sie tworzeniem wlasnej lokalnej sieci komputerowej, wykorzystujac przy tym latwo dostepne, stosunkowo niedrogie elementy. Omowilismy wszystko od zakupu czesci, po zlozenie ichw calosc. Po "postawieniu" sieci nauczyles sie konfigurowac oprogramowanie komputerow podlaczonych do sieci, laczenie z konfiguracja roznych protokolow. Potrafisz skonfigurowac protokol TCP/IP w prywatnej sieci i wiesz juz, jak pracuja duze sieci, takie jak Internet. Po dokonczeniu konfigurowania infrastruktury sieci nauczyles sie udostepniac zasoby, takie jak dyski, foldery i drukarki. na koniec sprobowales skonfigurowac wlasny serwer Dial-Up, umozliwiajacy dostep do twojej sieci.
Ćwiczenia
Na zakonczenie mozesz przypomniec sobie nowe terminy w rozdziale, przejrzec odpowiedzi na najczesciej zadawane pytania i pocwiczyc to, czego sie nauczyles. Rozwiazania cwiczen znajdziesz w dodatku A, "Odpowiedzi".
Słowniczek
brodcasting - Wysylanie tej samej informacji do wszystkich komputerow w sieci
Dial-Up Serwer (DUS) - Komputer akceptujacy polaczenia Dial-Up (telefoniczne). Windows 98 takze pozwalaja na stworzenie serwera Dial-Up, dzieki ktoremu uzytkownicy maga zdalnie korzystac z zasobow sieci.
domain name service (DNS) - Program komputerowy udostepniajacy klientom adresy IP na podstawie nazw komputerow, z ktorymi chce sie polaczyc.
emulator terminala lub program terminala - Oprogramowanie, ktore sprawia, ze komputer osobisty zachowuje sie jak terminal zdalnego komputera.
ethernet - Popularny standard sieci, oparty na schemacie CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/Collision Detect).
fast ethernet - Protokol ethernet z szybkoscia 100Mbps zamiast standardowych 10Mbps w zwyklym ethernecie.
IPX/SPX (Internet Packet Exchange/Sequenced Packet Exchange) - Standardowy protokol sla sieci Novell.
karta sieciowa - Uklad elektroniczny tworzacy interfejs niezbedny do polaczenia komputera z siecia. Karta sieciowa konwertuje dane z komputera na sygnaly przesylane za posrednictwem sieci.
klient - Urzadzenie (komputer) lub proces (na przykklad program) żądajacy od serwera pewnej uslugi, na przyklad przekazania informacji. Klient moze wydawac serwerowi polecenie w rodzaju "przeslij mi liste czesci od 1000 do 1100", na co serwer odpowie przekazujac informacje.
koncentrator - Urzadzenie umozliwiajeca polaczenie ze soba kilku komputerow. Rozne urzadzenia, komputery lub drukarki, sa polaczone do koncentratora, dzeki czemu moga sie ze soba komunikowac.
LAN (Local Area Network) - Lokalna siec komputerowa: okablowanie, sprzet i oprogramowanie sluzace do polaczenia komputerow w malym obszarze, na przyklad w obrebie jednego budynku.
NetBEUI - Popularny protokol uzywany w sieciach lokalnych, czasem zwany tez NetBIOS
NetBIOS - patrz NetBEUI
port - Polaczenie pomiedzy komputerem a swiatem zewnetrznym. Porty to zwykle porty szeregowe dla celow komunikacji oraz porty rownolegle stosowane do polaczenia drukarki lub innych dodatkowych urzadzen. obecnie coraz bardziej popularne staja sie porty USB (Universal Serial Bus). Wiele portow posiada rzne podtypy, na przyklad porty rownolegle wystepuja w odmianach standardowej, ECP czy EPP.
protokol - Jezyk, ktorym posluguja sie urzadzenia w sieci. Tak jak w przypadku ludzi, aby dwa urzadzenia mogly sie porozumiec, musza poslugiwac sie tym samym jezykiem, czyli protokolem.
serwer - Urzadzenie spelniajace zyczenia urzadzen-klientow
serwer plikow - Komputer w sieci przechowujacy plik i udostepniajacy je na zadanie ze strony klientow
skretka - Kabel sieciowy, skladajacy sie ze stosunkowo tanich miedzianych przewodow zebranych w poskrecane ze soba pary.
TCP/IP - Transfer Control Protocol/Internet Protocol
terminal - Urzadzenie wyposarzone w ekran i klawiature, czasem takze myszke, uzywane do polaczenia sie z komputerem. Zwykle terminal jest dosc prostym urzadzeniem, posiadajacym bardzo mala moc obliczeniowa.
topologia - Sposob ulozenia sieci. Do popularnych topologii naleza: gwiazda, magistrala i pierwscien.
WAN (Wide Area Network) - Rozlegla siec komputerowa: okablowanie, sprzet i oprogramowanie sluzace do polaczenia komputerow w wiekszym obszarze, na przyklad w obrebie calego miasta lub wojewodztwa.
wezel - Urzadzenie w sieci. wezlem moze byc stacja robocza, serwer lub drukarka.
Pytania i odpowiedzi
Pytanie: W mojej domowej sieci nie zawsze widac drugi komputer w oknie Otoczenie sieciowe. Sprawdzilem kilka razy, oba komputery porzystaja z protokolu NetBEUI, kable sa prawidlowo podlaczone i swieca sie diody w koncentratorze. Wczym tkwi Problem?
Odpowiedz: Wyglada na to, ze oprogramowanie i sprzet sa skonfigurowane poprawnie. W sieci Windows nie zobaczysz w oknie Otoczenie sieciowe innego komputera, dopoki nie udostepnisz na nim przynajmniej jednego zasobu, na przyklad dysku czy drukarki. Gdy udostepnisz jakis zasob, komputer powinien pojawic sie w Eksploratorze Windows
Pytanie: Wyglada na to, ze przypisanie adresow IP 14 komputerom w mojej malej firmie jest dosc skomplikowane. Czy jest jakis prostszy sposob?
Odpowiedz: Tak! Uzyj protokolu NetBEUI. Choc charakter tego protokolu sprawia, ze nie nadaje sie on do duzych sieci, doskonale spelnia swoje obowiazki w malych sieciach. Korzystajac z protokolu NetBEUI nie musisz przejmowac sie adresami IP. Po prostu nadaj kazdemu komputerowi inna nazwe (na zakladce Identyfikatora arkusza wlasciwosci sieci) i gotowe. W dalszym ciagu mozesz korzystac z protokolu TCP/IP laczac sie ze swoim dostawca Internetu.
Pytanie: W jaki sposob skonfigurowac protokol TCP/IP, aby polaczyc sie z moim dostawca uslug internetowych?
Odpowiedz: szczegolowe informacje znajdziesz w rozdziale 21.
Zadania
1. Kilka osob chce skorzystac z drukarki Piotra; w firmie nie ma jednak zainstalowanej sieci. opisz pokrotce gotowe kroki, jakie podjalbys aby udostepnic innym drukarke Piotra.
2. Gdy chciales podlaczyc swoj komputer do lokalnej sieci komputerowej w biurze, twoj administrator powiedzial, ze misisz nadac swojemu komputerowi statystyczny adres IP. Adresem twojego komputera powinno byc 154.241.0.45. Opisz kroki potrzebne do przypisania adresu IP.
Windows 98 i praca w terenie
Nawet jesli nie planujesz korzystania z laptopa i tak istnieja duze szanse, ze bedziesz chcial polaczyc sie z Internetem w celu pobuszowania w sieci WWW, wymiany poczty elektronicznej czy poczytania wiadomosci. Bez wzgledu na to czy jestes doswiadczonym uzytkownikiem Internetu, czy na razie starasz sie po prostu polaczyc, pierwsze, z czym sie setkniej, to koniecznosc nawiazania polaczenia z innym komputeram. Ten rozdzial obejmuje:
* Dial-Up Networking
* Uzycie Hyper Terminala
* Aktowke
* Zarzadzanie moca
* Korzystanie z kart PC
* Zmienne konfiguracje sprzetowe
* DRukowanie bez podlaczonej drukarki
* Lokalizacje dzwonienia
* Rady i porady wedrownego biznesmena
Ci z nas, ktorzy uzywaja laptopow, w codziennych podrozach czesto znajduja sie w przeroznych sytuacjach. W domu laptop moze zostac bezpiecznie umieszczony w stacji dokujacej lub replikatorze portow i mozemy do niego podlaczyc dowolne urzadzenie, ktore nam bedzie potrzebne. W podrozy zas, wczoraj musielismy sie wlaczyc do sieci ethernet naszego klienta, dzsiaj musimy zdalnie podlaczyc sie z serwerem firmy, a jutro... kto wie?
Road warriors, zdalni uzytkownicy zmuszeni do korzystania z komputera z daleka od zacisza swych biurek, caly czas natrafiaja na wiele trudnosci i problemow zwiazanymi z konfiguracja komputera. Poza oczywistymi niebezpieczenstwami w rodzaju upuszczenia laptopa, zalania go piwem, przygniecenia przez kogos nieuwaznego czy tajemniczego znikniecia, gdy odwrocimy sie chocby na moment, samo korzystanie z komputera w wielu roznych miejscach stanowi duzo wyzwanie.
Na szczescie w Windows 98 uzupelniono i rozwinieto wlasciwosci ulatwiajace zycie wedrownym uzytkownikom komputerow. Naleza do nich:
* Aktowka
* Zarzadzanie moca
* Obsluga kart PC (PCMCIA)
* Zmienne konfuguracje sprzetowe
* Mozliwosc drukowania bez podlaczonej drukarki
Dial-Up Networking
Wczesniej czy pozniej bedziesz zmuszony do polaczenia sie z siecia znajdujaca sie gdzie indziej niz ty sam. Siec, do ktorej chcesz sie dostac, moze byc twoja wlasna siecia, gdy jestes w podrozy, lub moze to byc na przyklad Internet. Bez wzgldu na to, celem nawiazania polaczenia jest uzyskanie dostepu do danych i uslug dostepnych w danej sieci.
Wykorzystaj Dial-Up Networking (siec przez telefon), zwane w skrocue DUN. DUN automatyzuje proces polaczenia sie ze zdalnym komputerem. Zwroc uwage na to, że opisujac DUN nie mam na mysli programu terminala, uzywanego w celu dostepu do BBS-a (choc takze i ten rodzaj polaczenia dial-up pozniej omowimy). To co chcemy osiagnac, to ustanowione polaczenia sieciowego poprzez modem. Polaczenie to sprawia, ze twoj komputer staje sie czescia sieci, choc moze o duzo wolniejszej szybkosci dostepu do danych.
Choc mozesz tego na razie nie dostrzegac, polaczenie z Internetem polega takze na nawiazaniu polaczenia z dial-up z (naprawde olbrzymia) siecia - z ogolnoswiatowa siecia Internet. Tak wiec bez wzgledu na to, czy dzwonisz do malej sieci w swojej firmie, czy laczysz sie z Internetem, w obu przypadkach uzyjesz tych samych narzedzi.
W Windows DUN jest takze uzywane do polaczenia z Internetem i z innymi prywatnymi sieciami. Obie te sytuacje omowimy w tym rozdziale. Zanim jednak do tego przejdziemy, musisz zainstalowac odpowiednie oprogramowaqnie do obslugi DUN, oczywiscie jesli jeszcze nie jest zainstalowanie. Aby to sprawdzic, otworz grupe Start | Programy | Akcesoria | Komunikacja. Jesli nie znajdziesz w niej foldera Dial-Up Networking, oznacza to, ze musisz je zainstalowac. Informacje na temat instalowania opcjonalnych skladnikow Windows znajdziesz w rozdziale 2, "Instalowanie Windows 98".
Sercem Dial-Up Networking jest polaczenie. W polaczeniu jest zawarte wszystko, co jest potrzebne do nawiazanbia kontaktu ze zdalnym systemem. Jak wspomnialem, w tym rozdziale omowimy dwa rodzaje zastosowan DUN: laczenie sie z Internetem i laczenie sie z prywatna siecia.
Łaczenie sie z Internetem
Automatyzacja polaczenia z Internetem jest prawdopodobnie najczestszymj zastosowaniem DUN. Po wlasciwym skonfigurowaniu DUN nie musimy nawet sami inicjowac polaczenia, gdyz zaostanie ono nawiazane automatycznie w razie takiej potrzeby.
Zanim polaczymy sie z Internetem, musimy najpierw zdobyc konto internetowe u dostawcy uslug (ISP). Gdy bedziesz podpisywal umowe abonamentu, dostawca uslug poda ci informacje potrzebne do prawidlowego polaczenia sie z Internetem. Aby zalozyc konto u dostawcy, musisz znac:
* swoja nazwe uzytkownika
* swoje haslo
* sposob nawiazania polaczenia
* czy dostawca uslug obsluguje kompresje programowa
* czy dostawca uslug wymaga zaszyfrowania hasel
* numer (lub numery) telefonu do polaczenia sie z dostawca
* wszelkie dodatkowe polecenia potrzebne do nawiazania polaczenia
* czy dostawca dynamicznie przydzieli ci adres IP
* czy serwer dostawcy automatycznie przypisuje serwery nazw
* czy dostawca umozliwia jednoczesne korzystanie z kilku polaczen
Znaczenie nazw uzytkownika i hasla powinno byc oczywiste, podobnie jak numer telefoniczny dostepu. Wazna informacja jest rodzaj polaczenia dial-up. Istnieja dwa glowne rodzaje: PPP (point to Point Protocol) oraz SLIP (Serial Line Interface Protocol). Obecnie wiekszosc dostawcow obsluguje nowsze i nieco szybsze polaczenia PPP. Aby przepustowosc byla wieksza, niektorzy obsluguja takze programowa kompresje danych. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony czesc dostawcow wymaga zaszyfrowanych hasel.
Musisz takze zapytac dostawce, czy do nawiazania polaczenia konieczne jest wpisanie jakichs dodatkowych polecen. Niektorzy dostawcy wymagaja, by po nawiazaniu polaczenia miedzy modemami, a jeszcze przed ustanowieniem polaczenia z Internetem, zostaly wpisane dodatkowe polecenia. Jesli twoj dostawca wymaga wpisania takich polecen z pewnoscia zadowoli cie wiadomosc, ze DUN umozliwia ich automatyczny wpis na podstawie stworzonego wczesniej skryptu; takimi skryptami zajmiemy sie w dalszej czesci rozdzialu.
Twoj dostawca powinien poinformowac cie takze o tym, czy dostaniesz przypisany statystyczny adres IP (wysoce nieprawdopodobne) albo czy taki adres zostanie przypisany dynamicznie. Czy pamietasz o czy mowilismy na temat przypisywania adresow IP w sekcji "....... gurowanie TCP/IP w lokalnej sieci" w rozdziale 20, "Siec w Windows 98"? ..... wlasnie o to. Bardzo mozliwe jest, ze twoj dostawca posiada tylko ograniczony ...... adresow; prawdopodobnie duzo mniejszy niz liczba osob posiadajacych ...... u dostawcy. Z tego powodu wszyscy nie moga posiadac indywidualnych adresow ..... po prosto takich adresow jest za malo na to. Tak wiec za kazdym razem, gdy laczysz sie z systemem dostawcy uslug, automatycznie otrzymujesz inny adres IP.
Pamietasz takze dyskusje o serwerach DNS z rozdzialu 20? DNS to usluga polegajaca na zmianie nazw komputerow na adresy IP. Twoj dostawca uslug poinformuje cie, ze serwer DNS zostanie ci automatycznie udostepniony w chwili polaczenia lub otrzymasz jeden lub dwa adresy serwerow nazw, ktore musisz skonfigurowac przed nawiazaniem polaczenia.
Ostatni element na liscie dotyczy nowej technologii, zapozyczonej z polaczen ISDN (Integrated Services Digital Network), ktora w Windows 98 nosi nazwe MCA (Multilink Channel Aggregation). Pomysl polega na tym, by do stworzenia pojedynczego logicznego polaczenia wykorzystac razem kilka fizycznych linii (standardowych i ISDN), w celu osiagniecia wiekszej przepustowosci danych. Zanim jednak bedziesz mogl skorzystac z kilku linii, twoj dostawca misi obslugiwac taki protokol.
Caly proces wyszukiwania dostawcy uslug internetowych w twojej okolicy moze byc przeprowadzony przy pomocy kreatora polaczen internetowych, kryjacego sie w grupie Start | Programy | Internet Explorer. Jesli juz posiadasz dostawce uslug, mozesz pominac nastepna sekcje.
Uzysaknie dostepu do Internetu przy pomocy kreatora polaczen internetowych
Jesli jeszcze nie posiadasz dostwcy uslug internetowych i chcialbys dostac sie do Internetu, nie wiesz jednak dokad sie w tej sprawie zwrocic, kreator polaczen (Internet Connection Wizard - ICW) przyjdzie ci z pomoca. ICW poprowadzi cie przez wszystki etapy zwiazane z konfiguracja oprogramowania, zdobyciem listy dostawcow uslug w twojej okolicy a nawet uzyskaniem abonamentu.
Mozesz uruchomic kreatora wybierajac polecenie Start | Programy | Internet Explorer| Kreator polaczen internetowych lub otwierajac aplikacje Internet w anelu sterowania, klikajac na zakladce Polaczenie, a nastepnie klikajac na przycisku Polacz w gornej czesci okna.
Lista dostawcow uslug w twoim obszarze, posiadana przez kreator ICW, nie jest kompletna. Mozesz znalezc wielu innych lokalnych dostawcow, pytajac w lokalnych sklepach i firmach komputerowych, zagladajac do ogloszen w lokalnych gazetach lub w magazynach komputerowych.
Konfigurowanie polaczenia Dial-Up
W odroznieniu od konfigurowania sieci lokalnej, tym razem TCP/IP zostanie skonfigurowany do polaczenia sie z okreslonym punktem dostepu. Innymi slowy, gdy konfigurujesz NetBEUI lub TCP/IP do pracy w sieci lokalnej, konfigurujesz je raz i odnosi sie to do calego komputera, bez wzgledu na to, z jakimi i iloma komputerami komunikujesz sie w swojej sieci. Gdy konfigurujesz polaczenia TCP/IP dial -ip ("wydzwanianie"), kazdy dostawca uslug posiada wlasne wymagania co do konfiguracji, a ty przeciez mozesz korzystac z uslug kilku roznych dostawcow. Jesli mialbys tylko pojedyncza konfiguraje TCP/IP, musialbys zmienic jej ustawienia za kazdym razem, gdy chcialbys polaczyc sie z innym dostawca, z czym wiazalaby sie koniecznosc ponownego uruchomienia komputera i ogolnie byloby to niewygodne. Z tego powodu istnieja dwa sposoby konfiguracji TCP/IP dla polaczen dial-up
Procedura 21.1 Globalne i indywidualne ustawienia konfiguracji TCP/IP Dial-Up
W tym cwiczeniu nauczymy sie, jak i gdzie zmienic ustawienia IP w celu osiagniecia zamierzonego celu:
1. Otworz aplikacje Siec w panelu sterowania
2. Na liscie zainstalowanych skladnikow kliknij na pozycji Protokol TCP/IP -> karta Dial-Up. Nastepnie kliknij na przycisku Wlasciwosci.
3. Pojawi sie okno dialogowe. dDokladnie mu sie przyjrzyj. Tekst zawarty w oknie informuje, ze zmiany dokonane w tym oknie - tj. wlasciwosci protokoloTCP/IP powiazoanego z modemem - odnosza sie do ustawien globalnych; wszystki polaczenia dial-up TCP/IP otrzymaja zmiany wprowadzone w tym oknie. W wiekszosci przypadkow to nie jest to, co chcialoby sie osiagnac. Zamiast tego, jak sugeruje tekst w oknie, powinienes ustawic wlasciwosci TCP/IP dla kazdego indywidualnego polaczenia Dial-Up. W ten sposob zmiany odniosa sie tylko do danego polaczenia.
4. Kliknij na przycosku OK w tym oknie dialogowym. Kliknij na przycisk Anuluj na arkuszu wlasciwosci IP, po czy,m kliknij na przycisku Anuluj na arkuszu wlasciwosci sieci.
Wlasciwe miejsce dokonania zmian w ustawieniach polaczenia TCI/IP poznasz w ponizszej procedurze.
Zanim rozpoczniesz procedure 21.2, musisz miec prawidlowo zainstalowany i skonfigurowany modem. Instalacje modemow omowilismy w rozdziale 9, "Instalowanie sprzetu".
Procedura 21.2. Tworzenie polaczenia Dial-Up z Internetem
Korzystajac z informacji podanych przez dostawce uslug internetowych, mozemy odpowiednio skonfigurowac polaczenie DUN z tym dostawca w celu uzuskania dostepu do Internetu:
1. Przygotuj informacje otrzymane od dostawcy.
2. W menu Start otworz folder Dial-Up Networking. Dwukrotnie kliknij na ikonie Utworz nowe polaczenie lub wybierz polecenie Polaczenia | Utworz nowe polaczenie.
3. Pierwsze pole w oknie dialogowym zawiera nazwe komputera, z ktorego sie laczysz. Wpisz w nim prosta nazwe, w celu pozniejszej latwej identyfikacji tego polaczenie Dial-Up; zwykle nazwa dostawcy uslug.
4. Wybierz z listy modem, ktorego chcesz uzyc do polaczenia. Kliknij na przycisku Konfiguruj w celu przywolania arkusza wlasciwosci tego modemu. Znajduja sie na nim zakladki Ogolne, Polaczenia oraz opcje, ktore byly opisane bardziej szczegolowo w rozdziale 9. Kliknij na przycisku OK.
5. W oknie dialogowym Utworz nowe polaczenie kliknij na przycisku Dalej.
6. Wpisz numer kierunkowy i numer telefoniczny swojego dostawcy uslug. Jesli mieszkasz w kraju innym niz Stany Zjednoczone, wybierz z listy jego nazwe. Kliknij na przycisku Dalej.
7. Pojawi sie strona z podsumowaniem. Kliknij na przycisku Zakoncz.
8. Ponownie otworz folder Dial-Up Networking. Odszukaj ikone stworzonego przed chwila polaczenia. Kliknij na niej prawym przyciskiem i wybierz polecenie Wlasciwosci.
9. W tym oknie wlasciwosci znajduja sie cztery zakladki: Ogolne, Typy serwerow, Obsluga skryptow oraz Łacze wielokrotne. Na zakladce Ogolne widac numer telefonu dostawcy oraz twoj modem. Jesli ze swojej lokalizacji nie musisz wybierac numeru kierunkowego do polaczenia sie z dostawca, wylacz opcje Uzyj numeru kierunkowego i wlasciwosci wybierania.
10. Przycisk Konfiguruj w sekcji Polacz uzywajac udostepnia arkusz wlasciwosci modemu, ktory widzielismy przed chwila.
11. Kliknij na zakladce Typy serwerow. W sekcji Typy serwera Dial-Up wybierz odpowiednia opcje, na podstawie informacji otrzymanych od dostawcy uslug; w wiekszosci przypadkow bedzie to PPP, Windows 98, Windows NT 4.0, Internet.
12. W sekcji Opcje zaawansowane wylacz opcje Zaloguj sie do sieci; pamietaj jednak, ze niektorzy dostawcy wymagaja wlaczenia tej opcji. Jesli tego wymaga dostawca, wlacz opcje Wlaczaj kompresowanie oprogramowania i Wymagaj zaszyfrowania hasla.
13. W grupie dozwolonych protokolow wylacz wszystkie z wyjatkiem TCP/IP. Kliknij na przycisku Ustawienia TCP/IP.
14. Jesli twoj dostawca nadal ci okreslony adres do uzycia, wybierz opcje Podaj adres IP; w przeciwnym razie wybierz opcje Adres IP przypisany do derwera. Podobnie, jesli dostawca nie podal ci adresow nazw do wpisania, pozostaw wlaczona opcje Adresy serwera nazw przypisane przez serwer. Jesli otrzymales te adresy, wlacz opcje Podaj adresy serwera nazw i wpisz podstawowy oraz pomocniczy adres DNS, jesli go znasz.
15. Pozostaw wlaczone opcje Uzywaj kompresji naglowka IP oraz Uzywaj domyslnej bramy w zdalnej sieci, chyba ze twoj dostawca zada innego. Kliknij na przycisku OK.
16. Kliknij na zakladce Obsluga skryptow. Jesli twoj dostawca wymaga dodatkowych polecen pomiedzy nawiazaniem kontaktu miedzy modemami a otwarciem sesji Internetu, mozesz je umiescic w skrypci w celu automatycznego wykorzystania.
17. Kliknij na zakladce Łacze wielokrotne. Jesli twoj dostawca akceptuje wielokrotne lacza i posiadasz kilka modemow, kliknij na Uzywaj dodatkowych urzadzen i wybierz pozostale urzadzenbia, ktore chcesz uzyc.
18. Kliknij na przycisku OK, zatwierdzajac zmiany i tworzac polaczenie
Wspaniale! Wlasnie utworzyles polaczenie Dial-Up Networking.
Gdy bedziesz gotow do polaczenia sie z Internetem, dwukrotnie kliknij na ikonie swojego polaczenia (lub kliknij na nim prawym przyciskiem i wybierz z menu polecenie Polacz). Pojawi sie okno dialogowe Polacz sie z. Nazwa uzytkownika wyswietlona w gornym polu moze byc nieprawidlowa; wyswietlona nazwa pochodzi z okna logowania do Windows. Wpisz poprawna nazwe; nastepnym razem juz zostanie zapamietana. Nastepnie wspisz swoje haslo. Jesli nie chcesz byc proszony o podanie hasla przy kazdym otwarciu tego okna, wlacz opcje Zapisz haslo. Kliknij na przycisk OK i gotowe: laczysz sie z dostrawca uslug.
Łaczenie z prywatna siecia
Uzycie Dial-Up Networking do polaczenia sie z prywatna siecia wyglada niemal identycznie jak w przypadku laczenia sie z Internetem. Mozesz sie spodziewac, ze glowne roznice beda polegaly na innym protokole komunikacyjnym dla polaczenia dial-up i byc moze na innych ustawieniach konfiguracji, takich jak opcja Zaloguj sie do sieci.
Polaczenie DUN tworzy sie identycznie jak w procedurze 21.2 korzystajac z informacji podanych przez administratora sieci, z ktora chcesz sie polaczyc.
Dla cwiczenia sprobujemy skonfigutrowac takie polaczenie. Jak pamietasz, serwer Dial-Up "postawilismy"w rozdziale 20.
Peocedura 21.3. Tworzenie polaczenia DUN z prywatna siecia
Tej samej procedury uzyjesz laczac sie zarowno z wlasna siecia jak i z inna:
1. Otworz folder Dial-Up Networking.
2. Wybierz polecenie Polaczenia | Utworz nowe polaczenie lub dwukrotnie kliknij na ikonie Utworz nowe polaczenie.
3. Nadaj polaczenie nazwe, na przyklad Polacz z Moja Siecia.
4. wybierz modem, ktorego chcesz uzyc do polaczenia. Kliknij na przycisku Konfiguruj, aby przejrzec lub zmienic ustawienia modemu.
5. Kliknij na przuycisku Dalej. Wpisz numer kierunkowy i adres telefonu serwera Dial-Up. Wybierz wlasciwy kraj.
6. Kliknij na przycisku Dalej, a potem na przycisku Zakoncz.
7. W folderze Dial-Up Networking odszukaj nowe polaczenie; kliknij na nim prawym przyciskiem i wybierz polecenie Wlasciwosci.
8. Jesli nie jest potrzebna, wylacz opcje Uzywaj numeru kierunkowego i wlasciwosci wybierania.