Program wyborczy samoobrony
SAMOOBRONA – to partia polityczna, która sprawiła największą niespodziankę w wyborach. Zajęła trzecie miejsce i ma największe poparcie wśród ludzi mieszkających na wsi. Partia ta wywodzi się z Rolniczego Związku Zawodowego, który powstał w 1991 roku. Jej przewodniczącym jest Andrzej Lepper, a członkami: Krzysztof Filipek, Stanisław Łyżwiński,
Tadeusz Dębicki, Franciszek Franczak, Jan Łączny, Leszek Bystryk. W czasie kampanii wyborczej w 2001 roku SAMOOBRONA przedstawiła następujący program wyborczy:
I. GOSPODARKA – jej rozwój jest rozumiany jako podstawa do zapewnienia godnego życia obywatelom.
1. SAMOOBRONA chce, aby przedsiębiorstwa strategiczne i monopolowe należały do państwa.
2. Preferencje dla rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości poprzez:
· Obniżenie stopy procentowej kredytów do poziomu 3-4 punkty ponad inflację.
· Urealnienie kursu dolara, gdyż obecny kurs promuje import.
· Preferencje dla gospodarki proeksportowej.
· Obniżanie podatków.
Według mnie ten punkt programu samoobrony jest bardzo ważny. Obecnie bardzo często słyszymy o upadaniu małych firm. Upadają, gdyż państwo nie potrafi im pomóc. Bardzo ważne by było dla tych firm obniżenie kursu dolara. Większość mieszkańców naszego kraju ma trudną sytuację finansową. Kupując potrzebny produkt mało kto kieruje się patriotyzmem do naszych małych narodowych firm. Ludzie robiąc zakupy i mając do wyboru produkty na podobnym poziomie nie wybiorą droższego produktu polskiego lecz tańszy produkt zagraniczny. Ważne jest również, aby nasze firmy mogły zaistnieć na rynku europejskim a nawet światowym. Nigdy się to nie uda bez pomocy państwa. Obniżenie podatków jest również bardzo ważne. Można usłyszeć w wypowiedziach szefów małych firm, że połowę zysków przeznaczają na podatki. Po kilku latach firmy upadają gdyż dalsze ich prosperowanie staje się nieopłacalne.
3. Preferencje dla rozwoju budownictwa tak, aby w ciągu trzech lat liczba oddawanych mieszkań zwiększyła się 3-krotnie w stosunku do 2000 roku:
· Kredyty preferencyjne na budownictwo oprocentowane 50% poniżej stopy inflacji.
· Ułatwienie pod pozyskiwanie terenów pod budownictwo.
· Szczególne preferencje dla młodych rodzin.
Bardzo istotny punkt. Liczba coroczne oddawanych mieszkań jest zastraszająco niska. Również materiały, teren i wreszcie najróżniejsze pozwolenia są bardzo drogie. Bardzo przydały by się w Polsce kredyty mieszkaniowe na korzystnych warunkach. Szczególnie dla młodych małżeństw, które ze względu na niski budżet domowy mają trudności w kupieniu własnego mieszkania lub wybudowanie domu.
II. POLITYKA WOBEC WSI I ROLNICTWA.
1.Równe traktowanie wszystkich gospodarstw rolnych (indywidualnych, spółdzielczych i innych).
2.Wspieranie spółdzielczości rolniczej i wiejskiej jako gospodarczej organizacji rolników na wzór rozwiązań w innych krajach europejskich (podatki, kredyty, ubezpieczenia, nowoczesne prawo spółdzielcze).
3.Wprowadzenie prawidłowych zasad ekonomii w rolnictwie tak, aby rolnik wiedział: co ma produkować?, ile?, za ile?, kto kupi i kiedy zapłaci?
4.Wprowadzenie opłacalnych cen.
5.Przywrócenie kontraktacji.
6. kredytowanie uwzględniające cykl i specyfikę produkcji rolnej, a kredyty preferencyjne 50% poniżej stopy inflacyjnej.
7. Wprowadzenie paliwa rolniczego
8. Rolnicy płatnikami podatku VAT o zerowej stawce.
9. Powszechne ubezpieczenie płodów rolnych i zwierząt.
10.Coroczne sporządzanie bilansu potrzeb żywnościowych kraju.
Uważam, że tego punktu nie trzeba omawiać, wszyscy bowiem wiedzą, że SAMOOBRONA jest partią „rolników” i jej główne cele to zadać o rolnictwo i mieszkańców wsi. Uważam, że punkt polityka wobec wsi i rolnictwa jest bardzo dobrze zaplanowany i godny poświęcenia mu uwagi.
III. BEZROBOCIE I SPRAWY SOCJALNE
1. Wypłata zasiłków dla bezrobotnych zostanie przedłużona na czas nieokreślony.
2. Wprowadzenie wcześniejszych emerytur w rejonach największego bezrobocia.
3. Rozwiniemy na szeroką skalę system robót interwencyjnych i publicznych.
4. Zmienimy prawo lokalowe – zakaz eksmisji na bruk.
5. Wprowadzimy ustawowo minimum socjalne gwarantujące pokrycie potrzeb bytowych dla wszystkich wywiązujących się z obowiązków wobec państwa.
6. Wprowadzimy pełne renty dla niepełnosprawnych.
Ten punkt jest też bardzo ważny ale SAMOOBRONA zapewniła w nim wiele rzeczy niemożliwych do wykonania. N.p. zakaz eksmisji na bruk zgadzam się z tym, że każdy powinien mieć własne mieszkanie, ale z tym będzie się wiele problemów. Lokatorzy nie płacący rachunków w spółdzielniach mieszkaniowych będą się zadłużać. Spółdzielnie nie będą mogły się pozbyć nieuczciwych lokatorów. Można przypuszczać, że będą próbowały się sądzić z państwem o zwrot pieniędzy. A państwo będzie musiało płacić. Wcześniejsze emerytury w rejonach bezrobocia to dobry pomysł. Również dobrymi pomysłami są renty dla niepełnosprawnych i wprowadzenie minimum socjalnego. Ale według mnie wypłata zasiłków na czas nieokreślony jest kompletną bzdurą. Mieszkańcy małych wsi, którzy będą mieli zapewnioną pensje właściwie za nic nie robienie nigdy nie będą szukać pracy. Bo po co pracować i mieć pieniądze skoro można nie pracować i też je mieć. Pod tym względem czasowa zapomoga jest lepsza dla państwa gdyż osoba na bezrobotnym wie, że niedługo pieniędzy może zabraknąć i trzeba szukać pracy. Myślę, że lepszym pomysłem byłoby przedłużanie zasiłków dla osób, które regularnie poszukują pracy i mogą to udowodnić n.p. poprzez zaświadczenia wydawane w zakładach pracy w których nie udało nam się zdobyć zatrudnienia.
IV. SŁUŻBA ZDROWIA – BEZPŁATNA
1. Zapewnimy wzrost wydatków na służbę zdrowia o 50%
2. Zatrzymamy likwidację placówek służby zdrowia i lecznictwa uzdrowiskowego.
3. Podniesiemy płacę pracownikom służby zdrowia do wysokości gwarantującej godne życie pracownikom i ich rodzinom.
4. Zlikwidujemy kasy chorych.
5. Wprowadzimy bezpłatne leki produkcji krajowej dla emerytów, rencistów i niepełnosprawnych.
6. Przywrócimy 3 grupę inwalidzką.
Ten punkt jest również bardzo ważny gdyż kraj nie może istnieć bez dobrze rozwiniętego lecznictwa. Jestem za zlikwidowaniem kas chorych. Uważam, że są nie potrzebne, a pieniądze z budżetu państwa, które są przeznaczane na ich utrzymanie można by było lepiej spożytkować. Bezpłatne leki dla emerytów rencistów i niepełnosprawnych są dobrym pomysłem, ale uważam, że obecna sytuacja finansowa kraju na to nie pozwoli. Natomiast zdziwiłam się faktem, że 3 grupa inwalidzka nie istnieje. Uważam, że jest bardzo potrzebna.
V. RZĄD, PARLAMENT I SAMORZĄT
1.Zakaz łączenia stanowisk władzy ustawodawczej i wykonawczej.
2. Zmiana ordynacji wyborczej na jedomandatową, likwidacji listy krajowej oraz likwidacja senatu.
3. Jawność finansowania partii politycznych – zakaz finansowania z pieniędzy podatników.
4. Zmniejszenie liczby radnych o 50% na wszystkich szczeblach.
5.Zmiejszenie liczby ministerstw i pracowników administracji rządowej o 40%.
Dobry punkt ale raczej nie zmieni sytuacji w kraju. Likwidacja ministerstw, senatu, liczby radnych pozwoli zaoszczędzić pieniądze na ich utrzymanie, ale tym samym zwiększy liczbę bezrobotnych. A więc z deszczu pod rynne.
VI. PRAWORZĄDNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO
1. Likwidacja przyczyn wzrostu przestępczości a nie tylko skutków.
2.Konfiskata mienia dla aferzystów i walka z korupcją.
3. Rozliczanie z prywatyzacji: kto, co sprywatyzował (który rząd po 1989 roku) za ile i gdzie są pieniądze.
Oczywiście najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców, ale co do punktu pierwszego to żeby likwidować przyczyny wzrostu przestępczości to trzeba je znać. Co do punktu drugiego to akurat SAMOOBRONA nie jest najodpowiedniejszą partią, zwłaszcza gdy sobie przypomnimy, że dla kilku członków SAMOOBRONY immunitet poselski „uratował skórę”, gdyż toczyły się przeciwko nim sprawy sądowe.
VII. EDUKACJA, KULTURA, OŚWIATA I SPORT
1.Równy dostęp do wykształcenia na wsi i w mieście.
2. Bezpłatna nauka na każdym szczeblu.
3. Stypendia dla tych, którzy rzeczywiście ich potrzebują
4. Taka ilość środków finansowych, aby kultura i masowy sport mogły prawidłowo się rozwijać.
Jest ogólnie wiadomo, że tylko co 5 student pochodzi ze wsi, podczas gdy prawie połowa mieszkańców naszego kraju mieszka na wsi. Należy to jak najszybciej zmienić oferując specjalną pomoc dla mieszkańców wsi w postaci darmowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej i zakwaterowanie w miejscu uczęszczania do szkoły. Stypendia powinny iść do najbardziej potrzebujących n.p. niepełnosprawnych, sierot, osób z biednych rodzin. Większe nakłady na sport pomogą w utrzymaniu ludności w zdrowiu.
VII. FINANSE
1. Zmiana prawa bankowego.
2. Zmiana ustawy o NBP.
3. Utworzenie narodowych banków inwestycyjnych.
4. Likwidacja większości agencji, agend, fundacji i funduszy finansowanych z budżetu państwa – oszczędność ok. 25% budżetu.
5. Uszczelnienie granic – połowa towarów pochodzi z przemytu (bez cła, podatku i akcyzy) – oszczędność ok. 0,5 mld USD.
6. Odbudowa handlu z byłymi republikami ZSRR – kwota ok. 3 mld dolarów.
7. Likwidacja kominów płacowych i redukcja zatrudnienia w administracji rządowej, samorządowej oraz zmniejszenie liczby radnych to oszczędność ok. 3 mld zł. rocznie.
Ogólnie uważam, że program wyborczy SAMOOBRONY jest dobry a nawet bardzo dobry. Program może przyciągnąć uwagę zwykłych ludzi. Ale po głębszym zastanowieniu się można dojść do wniosku, że jest bardzo trudny do spełnienia. Uważam, że ten program został napisany po to, aby nakłonić ludzi do głosowania na SAMOOBRONE.