Podstawy przetwórstwa spożywczego. zag.:filtracja,mieszanie,sortowanie, homogenizacja, aglomeracja, granulacja.

Filtracja jest operacją technologiczną polegającą na rozdzieleniu składników zawiesiny,którą stanowia cząstki ciał stałych zawieszonych w cieczy.
podzielenie mieszaniny ciał stałych stosowane są na 2 rodzaje rozdzielania mieszanin ciał stałych :
-przesiewanie
-sortowanie
sortowanie- polega na rozdziale materiałów na frakcje prawadzace najczęściej pod kątem kształtu, barwy i stopnia dojrzałości, wagi itp.
równomierny kształt lub masa materiału ułatwia mechanizacje innych procesów np.obierania, balsamowania, usuwania części niejadalnych itp.
sortowanie może być ręczne, mechaniczne czy z zastosowaniem komór przemysłowych
filtracja przeprowadza się w urządzeniach posiadających przegrodę filtracyjną, jest ona przepuszcza ( dla cieczy, a ciała stałe osadzają się na jej powierzchni tworząc tzw. osad),
wyróżnia się 2 rodzaje filtracji :
-ze stała szybkością
- przy stałej różnicy ciśnień
podzielenie mieszaniny ciał stałych stosowane są na 2 rodzaje rozdzielania mieszanin ciał stałych :
-przesiewanie
-sortowanie
sortowanie- polega na rozdziale materiałów na frakcje prawadzace najczęściej pod kątem kształtu, barwy i stopnia dojrzałości, wagi itp.

Zabieg mieszania stosuje sie w celu uzyskania jednorodnej mieszaniny.Wyróżniamy następujące przypadki mieszania(ze względu na stan skupienia składników
a. w środowisku wodnym,
b. materiałów sypkich
c.ciał plastycznych.
Ad a) Mieszanie w środowisku ciecz ciecz lub zawiesiny cząstek ciała stałego w cieczy. Zabieg przebiega w tzw. mieszalnkiach,które dzieli się na; mechaniczne,pneumatyczne,przepływowe.
Ad b) przebiega w urządzeniach zwanych mieszarkami. Mieszanie materiałów sypkich jest trudniejsze . Wyróżniamy 3 typy mieszarek: z mieszadłami mechanicznymi,przesypowe,pneumatyczne.
Ad c)Mieszanie ciasta zachodzi w urządzeniach w tzw. zagniatarkach sa one wyposażone w mieszadła wolno obrotowe o dużej wytrzymałości mechanicznej.

Homogenizację stosuje sie dla zawiesin typu ciecz-ciecz oraz ciecz-ciało stałe.Polega ona na zrealizowaniu dwu operacji: - zmniejszenia i ujednolicenia wymiarów cząstek ciała stałego lub kropelek cieczy zawieszonych w cieczy,
-wymieszania składu zawiesiny.
Homogenizację w przemyśle prowadzi się za pomocą homogenizatorów. Zasada działania homogenizatorów polega na przetłaczaniu zawiesiny przez wąską szczelinę. Dla każdego rodzaju zawiesiny dobierany jest odpowiedni typ szczeliny.

Aglomeracja-łączenie cząsteczek z równoczesnym nadaniem określonego kształtu gotowemu produktowi. Uzyskuje się to przez brykietowanie i tabletkowanie

Granulacje-łączenie cząsteczek bez stosowania siły mechanicznej a jedynie z wykorzystaniem ciekłych i stałych mostków między cząsteczkami. W wyniku granulowania uzyskuje się nieregularny, zbliżony do kuli kształt cząstek.

Dodaj swoją odpowiedź