W rachunku ubezpieczyciela wyróżniamy grupy rezerw:

W RACHUNKU UBEZPIECZYCIELA WYROZNIAMY GRUPY REZERW:

Przy wycenie bilansowej w rachunkowości ubezpieczyciela szczególną uwagę należy zwrócić na tworzenie rezerw bilansowych. Wyróżniamy dwie podstawowe grupy rezerw:
1. obejmuje rezerwy kapitałowe (np. rezerwy związane z odroczonym podatkiem dochodowym lub tworzone na ryzyko i przewidywane straty gospodarcze), oraz rezerwy kosztowe (tzw. bierne ro0zliczenia międzyokresowe kosztów). Nie różnią się one od rezerw tworzonych przez inne podmioty , które nie są ubezpieczycielami.
2. obejmuje rezerwy techniczno ? ubezpieczeniowe, typowe tylko dla ubezpieczycieli i wyrażające oszacowane potencjalne zobowiązania wynikające z umów ubezpieczeniowych, spodziewane do uregulowania w przyszłych okresach.

Rezerwy techniczno ? ubezpieczeniowe obejmują rezerwę składek, rezerwę na pokrycie ryzyka niewygasłego, na nie wypłacone odszkodowania i świadczenia, w tym na skapitalizowaną wartość rent, rezerwy na wyrównanie szkodowości, rezerwę z tytułu ubezpieczeń na życie.


CO TO JEST PROCES ODSZKODOWAWCZY?

Proces odszkodowawczy i realizacji świadczeń oraz postępowania regresowego

Proces odszkodowawczy lub wypłaty świadczeń oraz postępowania regresowego obejmuje 2 działania:
- proces odszkodowawczy lub wypłaty świadczeń
- proces regresowy

W procesie odszkodowawczym tok postępowania jest następujący:
1. następuje zgłoszenie szkody lub faktu zadziałania ubezpieczenia ryzyka
2. ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela
3. wycena rozmiarów skutków ubezpieczonych ryzyk
4. ustalenie wysokości strat poniesionych przez klienta
5. przyznawanie prawa do odszkodowania lub świadczenia
6. wypłata odszkodowania lub świadczenia


CO TO JEST STORNO SKŁADKI UBEZPIECZENIOWEJ?

Storno składki ubezpieczeniowej to zmniejszenia przychodu z tytułu składki ubezpieczeniowej spowodowane np. wycofaniem się ubezpieczającego z zawartej umowy ubezpieczenia. Zapis księgowy storna koryguje zapis przypisu składki. W tym przypadku storno nie oznacza poprawiania błędu.

NA CZYM POLEGA PROCES REASEKURACJI?

Proces reasekuracji to przeniesienie pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi całości lub części ryzyka z tytułu umów ubezpieczeniowych już zawartych, lub przyszłych. W praktyce oznacza to przekazanie reasekuratorowi części składek zebranych przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia podlegającego reasekuracji oraz pokrywanie przez reasekuratora przypadających na niego części świadczeń z tytułu ubezpieczeń objętych ochroną reasekuracyjną.


KTO TO JEST CEDENT?

Cedent to zakład ubezpieczeń, który przekazuje część ryzyka ubezpieczeniowego innym zakładom ubezpieczeń, udzielającym ochrony reasekuracyjnej.

ZARZADZANIE LOKATAMI ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ

Zarządzanie lokatami zakładu ubezpieczeń

Jednym z podstawowych obszarów działań zakładu ubezpieczeń jest proces zarządzania lokatami. Obejmuje on trzy procesy:
1. określanie i monitorowanie polityki, ma on na celu określenie preferencji dotyczących struktury lokat i modelu zarządzania nimi. Ten model będzie kompromisem między kryteriami rentowności, płynności i bezpieczeństwa lokat. Działania w tym zakresie to działania o charakterze koncepcyjnym, i są elementem ogólnej strategii firmy.

2. zarządzanie lokatami finansowymi wiąże się z realizacją strategii lokacyjnej o charakterze finansowym i obejmuje :
a. kształtowanie portfela lokat finansowych, a więc podejmowanie decyzji inwestycyjnych w tym zakresie
b. controlling otoczenia lokacyjnego, wyrażający się w monitorowaniu wszystkich czynników: prawnych, ekonomiczno ? gospodarczych, koniunkturalnych, społecznych itd., które mogą mieć wpływ na trafność decyzji dotyczących lokat

3. zarządzanie nieruchomościami- ten proces obejmuje analogiczne działania jak w p. 2, z tym że działania te odnoszą się do inwestycji rzeczowych w nieruchomości., a zatem mamy tu działania w zakresie:
a. tworzenia portfela lokat nieruchomości
b. administrowanie lokatami w nieruchomościach
c. controllingu rynku nieruchomości.

ANALIZA TECHNICZNEGO RACHUNKU UBEZPIECZEN

- analiza technicznego rachunku ubezpieczeń to analiza struktury poszczególnych rodzajów przychodów i kosztów działalności ubezpieczeniowej oraz ocenę ich wpływu na wynik techniczny danego okresu

WSKAŹNIK ZYSKOWNOŚCI

6. Wskaźnik zyskowności lokat wyraża się formułą:
Zysk z lokat : średnioroczna wartość gotówki i zainwestowanych aktywów
Rentowność lokat ustalona w ten sposób zawiera się na ogół w przedziale 4,5 ? 10 %. Wskaźnik poniżej 4,5 % sygnalizuje nieprawidłowości które należy ujawnić, poprzez analizę walorów finansowych, w które zainwestowano

GDZIE W BILANSIE S.A. UMIESZCZONE REZERWY Z TYTULU ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO

W PASYWACH

GDZIE W BILANSIE S.A. UMIESZCZONE DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE?

W AKTYWACH

PODMIOTY FINANSOWE TO:

Podmioty finansowe ( sektor finansowy) to jednostki , których główną działalnością jest pośrednictwo finansowe tj. nabywanie aktywów finansowych, przy równoczesnym zaciąganiu zobowiązań na własny rachunek w wyniku przeprowadzanych transakcji finansowych , oraz jednostki świadczące usługi pomocnicze w stosunku do pośrednictwa finansowego.
Do sektora finansowego zaliczane są m.in.:
- bank centralny
- pozostałe monetarne instytucje finansowe ( banki)
- instytucje ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne( bez ubezpieczeń społecznych)
- pozostałe instytucje pośrednictwa finansowego


JAKIE S.A. RODZAJE OPERACJI BANKOWYCH?

Rodzaje operacji bankowych:
? operacje czynne , aktywne polegają na udzielaniu kredytów, poręczeń , obrocie papierami wartościowymi, skupywaniu wierzytelności, nabywaniu udziałów i in., podejmowane dla osiągania zysku
? operacje bierne, związane z pozyskiwaniem kapitałów obcych, jako źródła zasilania banku w środki niezbędne do finansowania operacji czynnych
operacje usługowe, pośredniczące i in. powodujące zmiany w aktywach, lub pasywach banku oraz koszty i przychody

ZOBOWIAZANIA UDZIELONE I OTRZYMANE:

Zobowiązanie udzielone oznacza, że w określonych okolicznościach lub terminie bank będzie zmuszony do wydania określonego umową składnika aktywów( np. wykup gwarantowanego przez bank weksla), w wyniku czego w ewidencji operacji rzeczywistych nastąpi księgowanie: zmniejszenie środków pieniężnych, oraz wzrost należności od podmiotu na rzecz którego bank wypełnił zobowiązanie udzielone

Zobowiązanie otrzymane oznacza ,że określony podmiot ma wypełnić wobec banku umowne zobowiązanie, w wyniku jego realizacji rzeczywiste operacje będą polegały na zamianie jednego aktywu na inny np. realizacja zabezpieczonego kredytu spowoduje zmniejszenie należności kredytowych ,i wzrost środków pieniężnych.

FORMY OBROTU GOTÓWKOWEGO:

Obrót gotówkowy banku polega głównie na przyjmowaniu wpłat i dokonywaniu wypłat. Wpłaty mogą mieć formę:
1. wpłat do kasy banku
2. wpłat do skarbca nocnego
3. wpłat za pośrednictwem inkasa samochodowego.

RYZYKO KREDYTOWE:

. Ryzyko kredytowe oznacza, że istnieje niepewność odzyskania udzielonego kredytu, a więc istnieje niebezpieczeństwo utraty składnika majątkowego banku. Fakt ryzyka kredytowego powoduje, że bank stara się uzyskać zabezpieczenie zwrotu kredytu, które polega głównie na uzyskaniu prawa do określonych wartości majątku dłużnika, z których sprzedaży bank będzie mógł odzyskać przekazane kredytobiorcy środki pieniężne. Może to być również przyrzeczenie ( poręczenie, gwarancja) osoby trzeciej, że przejmie na siebie obowiązek zaspokojenia roszczeń banku.


AKTYWA TRWALE DO ZBYCIA TO:

1.1. Aktywa trwałe do zbycia
Aktywa trwałe do zbycia ewidencjonowane są w grupie kont 09. Powstają one głównie z realizacji zabezpieczeń kredytów, których nie zwrócił kredytobiorca. W wyniku zabezpieczenia bank otrzymuje składniki majątkowe i jeśli nie są one przydatne w jego działalności musi je zbyć, sprzedać, czyli spieniężyć. Aby te aktywa zaksięgować należy je wycenić. Wycenia się je według wartości godziwej. Wartość ta może być wyższa od należności banku ,wówczas powstaje zobowiązanie wobec klienta, może również zaistnieć sytuacja, w które wartość godziwa jest niższa od kwoty należności.

Dodaj swoją odpowiedź
Finanse i bankowość

Bankowosc i finanse wykłady i ćwiczenia (zaoczne)

Wykład I

System finansowy spełnia III funkcje:
- ułatwia obieg pieniężny (banki ułatwiają obieg)
- mobilizuje oszczędności, niezbędne dla stabilnych inwestycji (fundusze inwestycyjne i emerytalne)
- weryfikuje projekty...