Substytucja produkcji gospodarstwa rolnego na przykładzie produkcji roślinnej.
Substytucją nazywamy wzajemne zastępowanie się dóbr. Dobra substytucyjne zastępują się wzajemnie tak jak na przykład zastępują się masło i margaryna. Przeciwieństwem substytucji jest komplementarność, czyli wzajemne uzupełnianie się dóbr i tak na przykład ciągnik rolniczy i olej napędowy to przykład dóbr komplementarnych.
W przypadku gospodarstwa rolnego zajmującego się produkcją roślinną substytucja zaczyna się już w Momocie przygotowywania gleby pod zasiewy. Ma to miejsce w chwili gdy rolnik decyduje się na użycie na swoim polu nawozów naturalnych takich jak: obornik, popiół, kompost i tym podobne. Użycie tychże nawozów pozwala na zastąpienie nimi nawozów sztucznych lub przynajmniej na poważne zmniejszenie ich użycia co jak wiadomo podnosi wartość produktów roślinnych uzyskiwanych z zasiewu ( tzw. Zdrowa żywność) jak i jest dużo bezpieczniejsze dla środowiska, gdyż nie wprowadza się w takim przypadku do niego sztucznych składników.
Kolejnym przykładem substytucji w gospodarstwie rolnym może być zastępowanie niektórych oprysków przez wprowadzanie do gospodarstwa gatunków roślin odpornych na choroby lub też owadów które mogą zastąpić opryski. Przykładem może być stosowanie biedronek w zastępstwie oprysków przeciwko mszycom. Biedronki które są naturalnymi drapieżnikami dla mszyc skutecznie ograniczają ich populację i eliminują potrzebę użycia środków owadobójczych nie powodując jednocześnie zagrożenia biologicznego na obszarze zasiewu.
Następnym i ostatnim jaki przedstawię w tej pracy przykładem substytucji w gospodarstwie rolnym może być wprowadzanie do gleby specjalnie hodowanych dżdżownic z gatunku dendrobena ( czerwone dżdżownice, bardzo ruchliwe, odporne i aktywne) w celu napowietrzania i spulchniania gleby na obszarach zasiewów. Metoda ta nie jest jeszcze zbyt często spotykana w naszym kraju, jest za to stosowana z powodzeniem na zachodzie przez rolników i sadowników. Wprowadzenie dendrobeny na teren zasiewów zmniejsza i częściowo zastępuje potrzebę mechanicznego spulchniania i napowietrzania gleby.
Jak więc widać substytucja w gospodarstwie rolnym zajmującym się produkcją roślinną jest ciekawą alternatywą i szansą dla Doś biednego rolnictwa w Polsce, gdyż pozwala nie tylko na oszczędności, ale również realnie podnosi jakoś, a więc cenę i konkuręcyjność produktów uzyskiwanych z gospodarstwa rolnego. Krótko mówiąc substytucja pozwala wydawać mniej, a zarabia więcej, tak więc moim zdaniem powinien ją stosowa każdy rolnik który chce uzyskiwać zyski ze swego gospodarstwa.