„Czy w rodzinie potrzebny jest autorytet”?
W każdej rodzinie potrzebny jest autorytet, którym dla dziecka są jego rodzice. Autorytet rodziców kształtuje charakter dziecka. Jest dla niego pozytywnym przykładem. Taki autorytet staje się wzorcem postępowania i źródłem pozytywnych wartości dla swoich bliskich. Uczy dziecko odróżniać dobro od zła- pozytywny autorytet. Kształtuje jego osobowość, zaspokaja potrzeby emocjonalne.
Autorytet w rodzinie jest niezwykle potrzebny. Najlepszym autorytetem dla dziecka bez względu na wiek są jego rodzice. To oni wpajają podstawowe wartości, uczą go jak radzić sobie z problemami, dają wzorce postępowania i wskazują właściwą drogę w życiu. Myślę, że przekonam was, iż najlepszym autorytetem są nasi rodzice.
„Czy w rodzinie potrzebny jest autorytet”? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest taka prosta i oczywista, jak mogło by się niejednemu wydawać. W każdej rodzinie jest „jakiś” autorytet, może nim być ojciec, mama bądź oboje rodziców jednocześnie, wujek, ciocia, koleżanka czy osoba duchowna. Ale prawdą jest, że nie każda z wymienionych osób może być pozytywnym autorytetem, który uczy jak odróżniać dobro od zła. Uważam, że najlepszym w tym przypadku jest autorytet rodziców, którzy dla swoich dzieci są pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami życia.
Dorastając w otoczeniu rodziny, dziecko naśladuje swoich rodziców, przejmuje od nich pewne postawy i zachowania. To od nich właśnie uczy się moralności, religijności, tego jak radzić sobie z problemami. Dlatego niezwykle ważny jest pozytywny wpływ, jaki rodzice czy rodzina w ogóle ma na dziecko. Bo bywa też tak, że rodzice są skłóceni, nadużywają alkoholu, rozstają się. W takiej rodzinie kwestia autorytetu zostaje zaburzona, a młody człowiek czuje się zagubiony i pozostawiony sam sobie. Dlatego szuka wzoru poza domem, na ulicy, w telewizji lub co gorsza stara się naśladować negatywne wzorce przekazywane mu przez rodziców. Uważam, że rodzina, a przede wszystkim autorytet rodziców spełnia niezwykle istotną rolę w kształtowaniu naszej osobowości i charakteru. To właśnie rodzice pokazują nam jak żyć, jakimi wartościami się kierować, jak radzić sobie z codziennymi problemami. Rodzice okazują nam swoje uczucia dając poczucie bezpieczeństwa, ustalają pewne reguły, których należy przestrzegać i dzięki temu wpajają nam poczucie dyscypliny, co jest bardzo ważne w życiu. Zwykle bywa tak, że we wczesnym dzieciństwie dziecko więcej czasu spędza z mamą, przy niej czuje się bezpiecznie i to ona w tym czasie jest dla niego największym autorytetem. Gdy zaczyna dorastać rolę autorytetu przejmuje ojciec, który staje się dla dziecka wzorem do naśladowania, ale też towarzyszem zabaw. Z kolei dzieci, którym brakuje miłości rodziców są zamknięte w sobie, małomówne, często też agresywne w relacjach z rówieśnikami. Brak autorytetu ze strony rodziców powoduje, że dziecko jest samotne i zagubione. Dlatego bardzo ważne jest zrozumienie i wzajemny szacunek w rodzinie, bez którego nie da się zbudować nic trwałego.
Mam nadzieję, że przytoczone tutaj argumenty przekonały was o roli autorytetu w rodzinie. Często szukamy autorytetu w telewizji, wśród aktorów, piosenkarzy czy polityków. Trudno jest wybrać odpowiednią osobę, na której możemy się wzorować. Sądzę, że autorytetem, a więc wzorem powinien być ktoś, kto nas rozumie i wspiera, a uznając swoich rodziców za autorytet dokonujemy właściwego wyboru.
Rozprawke napiał:
Maciej Para
z Murzasichla