Charakterystyka porównawcza Ramzesa XIII i Herhora z „Faraona” B. Prusa.

Ramzes XIII i Herhor to główni, można powiedzieć tytułowi bohaterowie powieści H. Sienkiewicza ?Faraon?, bo przecież obaj byli faraonami Egiptu.
Ramzes jest czwartym synem Ramzesa XII i królowej Niktoris. Jego dokładne imię to Cham-sem-merer-amen-Ramzes. W chwili objęcia władzy nad Egiptem ma 23 lata.
Herhor jest czterdziestokilkuletnim arcykapłanem świątyni Amona w Tebach i ministrem wojny. Po śmierci Ramzesa XIII żeni się z jego matką i zostaje faraonem, zapoczątkowując XXI dynastię. Przeciwnie do swojego poprzednika bardzo dba o swój wygląd. Jako kapłan ma wygolone włosy na głowie i twarzy, a na lewym ramieniu przewieszoną skórę pantery.
Ramzes od samego dzieciństwa nienawidzi kapłanów, którzy go bili, gdy jeszcze uczęszczał do szkoły. Niechęć ta potęguje się w dalszym życiu, a zenitu sięga w chwili śmierci. Herhor natomiast stan kapłański, którego jest członkiem, uważa za inteligencję, mądrość i potęgę narodu.
Ramzes mimo ?zapalenia? do wojska i wojny jest osobą czułą i wrażliwą na cierpienie innych, głównie uciśnionych chłopów. Ma liczne plany mające na celu poprawę bytu społeczeństwa. Niestety ich spełnienie uniemożliwiają mu kapłani, na czele z Herhorem. Ten obejmując władzę ma na rękach śmierć faraona, Mefresa, Tutmozisa i Lykona. Po wstąpieniu na tron realizuje wszystkie zamierzenia Ramzesa, którym dawniej bardzo się sprzeciwiał. Daje mu to niesamowitą popularność i posłuszeństwo wśród narodu.
Ramzes jest postacią spontaniczną i wybuchową. Otwarcie mówi o tym co mu się nie podoba i co trzeba zmienić. Jest bardzo ufny, co przyczynia się do jego zguby. Herhor natomiast jest zamknięty w sobie. Wszystko co robi jest dokładnie zaplanowane.
Podsumowując, obaj ? Ramzes i Herhor ? niewątpliwie kochają Egipt. Pierwszego uznaję za bohatera pozytywnego, który na głównym miejscu stawia dobro społeczeństwa, natomiast drugiego za postać negatywną, która chce mieć władzę ?mimo wszystko?.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Ramzesa XIII i Herhora, "Faraon" B. Prusa.

Głównymi postaciami powieści Bolesława Prusa pt. ,,Faraon? są Ramzes XIII i Herhor. Obydwaj są najważniejszymi osobami w Egipcie po śmierci Ramzesa XII, od których zależny jest los państwa. Już na początku lektury ukazany jest konflikt ...

Język polski

"Faraon"- charakterystyka porównawcza Ramzesa XIII i Herhora.

Głównymi postaciami powieści Bolesława Prusa pt. ,,Faraon? są Ramzes XIII i Herhor. Obydwaj są najważniejszymi osobami w Egipcie po śmierci Ramzesa XII, od których zależny jest los państwa. Już na początku lektury ukazany jest konflikt ...

Język polski

Młodość i emocje kontra doświadczenie i opanowanie – charakterystyka porównawcza Ramzesa XIII i Herhora.

Dwiema najważniejszymi postaciami w powieści B. Prusa „Faraon” są Ramzes XIII i Herhor. Pierwszy z nich to syn Ramzesa XII i Nikotris, władca Egiptu – faraon, wybitny żołnierz i strateg. Drugi z nich to najwyższy kapłan świątyni Amon...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Ramzesa XIII i Herhora - głównych bohaterów "Faraona" B. Prusa.

Ramzes XIII był potomkiem faraona Ramzesa XII i królowej Niktoris. Jako jedyny z czworga rodzeństwa był zdolny do obięcia tronu, dlatego po śmierci ojca został prawowitym władcą państwa, wcześniej zaś był namiestnikiem Dolnego Egiptu. H...