Człowiek wobec zagadki swojego losu

Wielu z nas wyczekuje tego,co przyniesie nam los. Zastanawiamy się nad własnym życiem i nad tym co je warunkuje.Sądzimy,że duży wpływ na przeznaczenie ma Bóg i inne przedmioty,którym oddajemy kult.Czy jesteśmy w stanie zmienić nasz los?Czy rzeczywiście mamy wpływ na to co się dzieje z nami?Nad takim właśnie dylematem stanął tytułowy bohater tragedii Sofokles pt."Król Edyp".
Na początku warto poniekąd przybliżyć postać Edypa.Jest to syn Lajosa i Jokasty,którzy porzucili swe dziecko zaraz po narodzinach.Zgodnie ze słowami wyroczni delfickiej miał on zamordować własnego ojca i ożenić się z matką.Jednak cudem Edyp ocalał od śmierci i niestety,dopełniły się przewidywania wyroczni.
Główny bohater tragedii Sofoklesa całkowicie nie zdaje sobie sprawy z popełnionych przez siebie czynów.Jest nieświadomy swojej przeszłości.W momencie,kiedy dowiaduje się,że śmierć jego poprzednika nie została pomszczona,wpada w furię.Sam postanawia odnaleźć zabójcę i dowiedzieć się prawdy.Lecz z każdą chwila jego umysł wypełniały przekonania,że oprawcą Lajosa jest nie kto inny,jak on sam.Próbuje jeszcze gwałtownymi oskarżeniami zrzucać z siebie te poczucie winy,lecz przeznaczenie było nieubłagane.
Po poznaniu prawdy,król Edyp zaczął zdawać sobie sprawę z tego,czego się dopuścił.Czuł poniekąd do siebie obrzydzenie,mówił o sobie : "zakałą jestem domu". Ze sprawiedliwego i uczciwego władcy stał się nieświadomym sprawcą swego miasta.Skalane zostały nie tylko jego intencje jako króla,ale również poczucie własnej wartości jako przyzwoitego człowieka. Jego duma i honor uległy załamaniu,gdyż popełnił grzech ojcobójstwa i kazirodztwa.Gdzieś w głębi duszy Edyp wie,że jego życie zostało uwarunkowane przez przeznaczenie,którego nie da się tak po prostu zmienić.Stał się więźniem własnego losu.
Sprawiedliwość i prawość Edypa wyczuwa się już po kilku pierwszych wersach utworu.I rzeczywiście,mają one swoje odbicie w późniejszym stadium rozwoju tragedii.Po odczytaniu znaków przeszłości,Edyp z rozpaczy po utracie samego siebie i szczęśliwej rodziny,okaleczył się,a dokładniej oślepił.Nie potrafił wytrzymać z targającymi jego duszę wyrzutami sumienia,które doprowadzały go do szału tak bardzo,że pogorszył swe cierpienie,lecz teraz na tle fizycznym.Doskonale zdawał sobie sprawę z tego,że zranił nie tylko siebie i swoją rodzinę,ale także cały późniejszy ród Labdakidów.Edyp błaga bogów oraz swego szwagra-wujka Kreona o opiekę nad jego dziećmi,a szczególnie nad córkami,gdyż z racji tego kim on był,nie mógł należycie wykonać tego zadania.
Historia króla Edypa pokazuje nam,że każdy z nas jest kowalem własnego losu.Człowiek nie jest w stanie zmienić przeznaczenia,które kiedyś ktoś nam przypisał.Nasze życie nie jest wolne od cierpień i każdy przez nas popełniany zły czyn odciśnie swe piętno.Na przykładzie "Króla Edypa" dowiadujemy się,że nie warto uciekać od własnego fatum,gdyż ono prędzej czy później i tak do nas powróci ze zdwojoną siłą.Życie każdego z nas nie jest sprawiedliwe,dlatego należy nauczyć się przyjmować dobro i cierpienie oraz trzeba pamiętać o tym,że w ułamku sekundy można stracić wszystko.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Człowiek wobec zagadki swojego losu - interpretacja "Króla Edypa".

Człowiek wobec zagadki swojego losu.


Sofokles – drugi z wielkiej trójcy tragików greckich. Żył w czasach rozkwitu kultury i sztuki Aten oraz jej świetności politycznej. Genialny tragik o niezwykłej urodzie i wesołym usposobi...

Język polski

Człowiek wobec zagadki swojego losu. Zinterpretuj fragment Króla Edypa Sofoklesa, wykorzystując kontekst całego utworu.

Temat: Człowiek wobec zagadki swojego losu. Zinterpretuj fragment Króla Edypa Sofoklesa, wykorzystując kontekst całego utworu.


Sofokles, autor ,,Króla Edypa’’, był obok Ajschylosa i Eurypidesa największym tragikiem starożyt...

Język polski

Człowiek wobec zagadki swojego losu - interpretacja fragmentu "Króla Edypa".

"Człowiek wobec zagadki swojego losu.Zinterpretuj fragment Króla Edypa Sofoklesa,wykorzystując kontekst całego utworu"

Każdy z nas jest skazany na to,co przyniesie los,ale nieważne jaki by on nie był,trzeba umieć go znosi...

Język polski

Człowiek wobec zagadki swojego losu - interpretacja fragmentu "Króla Edypa" Sofoklesa z wykorzystaniem kontekstu całego utworu.

Król Edyp, władca Teb, jest doskonałym przykładem na to, jak bardzo człowiek jest bezsilny wobec swego przeznaczenia. Jest to bohater, który fragment po fragmencie odkrywa swoją przeszłość.

Edyp, syn Lajosa i Jokasty, który wedł...

Język polski

Człowiek wobec zagadki swojego losu. Zinterpretuj fragment Króla Edypa Sofoklesa, wykorzystując kontekst całego utworu.

Wielu z nas zastanawia się nad sensem swojego życia, myśli nad tym, co przygotował los. Jednym z naszych pytań jest: czy możemy zmienić przeznaczenie, czy to, co stworzył dla nas Bóg jest odwracalne? Odpowiedzi na nie możemy szukać w wiel...

Język polski

Człowiek wobec zagadki swojego losu - Król Edyp.

Każdy z nas jest skazany na to, co przyniesie los, ale nieważne jaki by on nie był, trzeba umieć go znosić z podniesioną głową. Nie zawsze potrafimy z honorem go przyjąć. Edyp jest postacią tragiczną, ale budzi we mnie respekt, ponieważ...