Człowiek wobec zagadki swojego losu - Król Edyp.

Każdy z nas jest skazany na to, co przyniesie los, ale nieważne jaki by on nie był, trzeba umieć go znosić z podniesioną głową. Nie zawsze potrafimy z honorem go przyjąć. Edyp jest postacią tragiczną, ale budzi we mnie respekt, ponieważ mimo fatalizmu, który go dotyka umie z podniesioną głową stawić mu czoła. Nie każdego stać na odpokutowanie win, które w rzeczywistości nie były dokonane specjalnie.
"O losie, w coś ty mnie powalił?" mówi postać tragiczna. Edyp żałuje, że został ocalony za czasów swojego dzieciństwa, mówi "życie ratował i z pęt oswobodził. Czemu żem wtedy mym zgonem sobie i miłym nie ujął niedoli?" Mimo tego, że jego czyny nie były zamierzone i nic złego nie zrobił świadomie, wie, że ściągnął na siebie "gniew i klątwę bogów". Zdaje sobie sprawę, że cokolwiek nie zrobi i tak poniesie tego konsekwencje, wszystko doprowadzi do jego klęski. Jest tego świadomy i z pokorą ją znosi, o czym świadczy cytat: "niech się więc spełnia moje przeznaczenie".
Uważam, że Edyp jest godny naśladowania. Pomimo swojej tragedii, nie użala się nad sobą, a nawet troszczy się o swoje dzieci. Nie zapomina, że pomimo całego zdarzenia jest jeszcze ojcem.
Swoje uwagi chcę poprzeć cytatem " Więc któż wam swe serce odda? Któż pomoże? Któż w domu ugości? Nikt! O nieszczęsne! W ciężkiej poniewierce żyć wam tu przyjdzie bez czci i miłości."
Los dla Edypa nie był sprawiedliwy. Poniósł on konsekwencje czynów jego rodziców.
Każdy z nas jest kowalem własnego losu.
Nikt z nas nie wie, co jutro może przynieść nam los, dlatego powinniśmy czerpać z życia jak najwięcej, po prostu "carpe diem".
Mimo, że nie wszystko co los zsyła jest dobre, mimo że ponosimy wzloty, klęski i upadki, uważam, że możemy być szczęśliwi.
Według "Króla Edypa", "śmiertelnika tu żadnego zwać szczęśliwym nie należy". Ja uważam, że śmierć jest zakończeniem naszej drogi zwanej życiem. Człowiek jest postacią tragiczną. Od momentu narodzin jesteśmy skazani na klęskę zwaną śmiercią. Mimo wszystko, nie przekreśla to naszego szczęścia. Los mimo, że nie zawsze sprzyja, nie zawsze jest dla nas dobry, pozostanie zagadką nie do rozwikłania.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Człowiek wobec zagadki swojego losu. Zinterpretuj fragment Króla Edypa Sofoklesa, wykorzystując kontekst całego utworu.

Temat: Człowiek wobec zagadki swojego losu. Zinterpretuj fragment Króla Edypa Sofoklesa, wykorzystując kontekst całego utworu.


Sofokles, autor ,,Króla Edypa’’, był obok Ajschylosa i Eurypidesa największym tragikiem starożyt...

Język polski

Człowiek wobec zagadki swojego losu - interpretacja "Króla Edypa".

Człowiek wobec zagadki swojego losu.


Sofokles – drugi z wielkiej trójcy tragików greckich. Żył w czasach rozkwitu kultury i sztuki Aten oraz jej świetności politycznej. Genialny tragik o niezwykłej urodzie i wesołym usposobi...

Język polski

Człowiek wobec zagadki swojego losu - interpretacja fragmentu "Króla Edypa" Sofoklesa z wykorzystaniem kontekstu całego utworu.

Król Edyp, władca Teb, jest doskonałym przykładem na to, jak bardzo człowiek jest bezsilny wobec swego przeznaczenia. Jest to bohater, który fragment po fragmencie odkrywa swoją przeszłość.

Edyp, syn Lajosa i Jokasty, który wedł...

Język polski

Człowiek wobec zagadki swojego losu

Wielu z nas wyczekuje tego,co przyniesie nam los. Zastanawiamy się nad własnym życiem i nad tym co je warunkuje.Sądzimy,że duży wpływ na przeznaczenie ma Bóg i inne przedmioty,którym oddajemy kult.Czy jesteśmy w stanie zmienić nasz los?Cz...

Język polski

Człowiek wobec zagadki swojego losu. Zinterpretuj fragment Króla Edypa Sofoklesa, wykorzystując kontekst całego utworu.

Wielu z nas zastanawia się nad sensem swojego życia, myśli nad tym, co przygotował los. Jednym z naszych pytań jest: czy możemy zmienić przeznaczenie, czy to, co stworzył dla nas Bóg jest odwracalne? Odpowiedzi na nie możemy szukać w wiel...