Neptun
Średnia odległość od Słońca – 4 497,07 mln km
Okres orbitalny – 164,79 lat
Czas jednego obrotu wokół osi - 19,2 h
Masa – 1,024 * 1026 kg
Promień równikowy – 24764 km
Średnia gęstość – 1,64 g/cm3
Promieniowanie podczerwone emitowane przez Neptun jest silniejsze 2,7 raza niż to wynika z otrzymywanej od Słońca energii, co świadczy o intensywnym grzaniu wewnętrznym, wywołującym ruchy konwektywne. Zarówno te ruchy jak i ruch obrotowy są odpowiedzialne za wygląd planety: na Neptunie obserwuje się delikatne, błękitne, równoleżnikowe pasy, a nad nimi (sporadycznie ) wiry.
Biorąc pod uwagę niską temperaturę (ok. 70 K) przyjmuje się, że powierzchnia Neptuna jest lodowa, ale nie wiadomo czy twarda. Atmosfera to gęsta i rozległa na kilkaset kilometrów warstwa gazu składającego się glównie z cząsteczkowego wodoru (85%), helu (13%) i metanu ze śladami amoniaku (stąd błękitny kolor Neptuna). Od ok. 50 do 70 km nad główną najniższą, wyjątkowo jednolitą warstwą chmur unoszą się pierzaste cirrusy (chmury metanowego lodu), których cień doskonale widać na tle chmur dolnych; świadczy to o wyjątkowej przezroczystości atmosfery.
Na pd. półkuli zaobserwowano wielką ciemną plamę oraz plamy drobniejsze (ciemne i jasne). Wiatry w atmosferze Neptuna osiągają prędkości do 1000 km/h.
Pierścienie Neptuna to układ czterech współśrodkowych struktur w postaci obręczy złożonych z okruchów materii, krążących w płaszczyźnie równika Neptuna. Pierścienie są bardzo wąskie (tylko jeden ma 5800 km szerokości, inne po 15-50 km) i dzielą je duże przerwy.
Księżyce
Najada, Talassa, Despoina, Galatea, Larissa, Proteus, Triton (największy księżyc Neptuna, jedyny księżyc Neptuna na orbicie wstecznej, najniższa w Układzie Słonecznym temperatura 33K), Nereida