“Dziady” jako dramat romantyczny

Jest wiele utworów dramatycznych epoki romantyzmu. Jednym z nich jest utwór Adama Mickiewicza „Dziady”. W którym możemy zauważyć, jak zmienił się dramat od Antyczności do Romantyzmu.
Przede wszytskim główną zmianą jest zrezygnowanie z zasady trzech jedności. Akcja toczy się nie w jednym miejscu, a w kilku. W Wilnie, w celach więciennych, w salonie, na zesłaniu. Również nie ma jedności czasu, akcja toczy się w latach 1823 – 1831. A także w dramacie porusza się różne sprawy: problemy narodu, walka Konrada z Bogiem, zabór oraz przyszłość narodu.
W utworze występuje również synkretyzm, jest łączona epika, liryka, komedia i inne. Przykładem epiki są opowiadania Sobolewskiego i Adolfa o mękach młodzieży polskiej oraz wiersze opowiadające o wywózce na Sybir. Liryką zaś możemy nazważ „Wielką Improwizację” Konrada. A komedią dowcipy i żarty więźniów, którzy próbowali dodać sobie otuchy.
Także w utworze są połączone wątki fantastyczne i realistyczne. Sceny realistyczne, to przeszłość Polski, problemy narodu polskiego, wywózka na Sybir. Pokazane to jest w „Scenie więziennej”, „Salonie warszawskim”, „Balu u senatora”. A sceny fantastyczne, to przedewszystkim wizje o przyszłości Polski i dramat Konrada „Wielka Improwizacja”, „Widzenie księdza Piotra”. Także w tych scenach mamy pokazane siły nadprzyrodzone, egzorcyzmy, dobre i złe siły, aniołowie i diabli.
Utwór „Dziady” ma luźną kompozycję. Czyli każda ze scen może istnieć osobno, a także autor może w każdej chwili dopisać ją. Utwór nie ma logicznego ciągu, ale ma jedną wspólną ideę Polskę pod zaborami cara , która łączy utwór w jedną całość.
Kolejnym argumentem tego, że „Dziady” to dramat romantyczny, jest obecność bohatera romantycznego Konrada. Którego autor stworzył moim zdaniem, na swój wzór. Podczas całego utworu bohaterowi towrzyszą pojecia Prometeizm i Mesjanizm. Konrad mówi swoje słynne słowa :”Ja i ojczyzna, to jedno, nazywam się milijon, bo za milijony kocham i cierpię katuszę.”. Bohater chce szczęścia dla swego narodu, dlatego podejmuje samotną walkę. Wszystkie cierpienia i tragedie bardzo mocno przeżywa, jakby zależały osobiście od niego. W każdej części zmienia swoje imię i postać, odrzuca przeszłość i podejmuje zadania, które są ponad siły zwykłego śmiertelnika. To właśnie jest Prometeizm, Konrad mimo wszystko poświęca się za swój naród, a także próbuje zmierzyć się z najwyższym autorytetem Bogiem. A Mesjanizm, to pojecie które łączy się z hasłem „Polska, Chrystusem narodów”. Rozumiemy to jako, że Polska jest wybranym narodem, która cierpi po to, aby innym było lepiej.
I ostatnią cechą dramaty romantycznego jest to, że nie można wystawić go na scenie. Ponieważ jest zbyt dużo przemieszczeń się z jednego miejsca do drugiego i trudno byłoby to przedstawić.
„Dziady”, to jeden z najwybitniejszych polskich dramatów romantycznych. Łączy w sobie kilka gatunków literackich, ma w sobie fantaztykę i realistykę, ma wolną strukturę, Konrad jest typowym bohaterem romantycznym, który ma Prometeuszowy los, jest skłócony z Bogiem. Te cechy, są typowe dla wszystkich dramatów romantycznych. Ale te dzieło jest najwybitniejsze, bo zrobiło wrażenie nie tylko na Polakach, ale i na przedstawicielach innych narodowości. Na mnie też zrobił duże wrażenie, pokazał jak niesprawiedliwie i bez przyczyny karano ludzi, niewinną młodzież w moim wieku.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Dziady" jako dramat romantyczny.

Dramat:

Jeden z trzech podstawowych rodzajów literackich. Charakteryzuje go dialogowość i wielopodmiotowość, na ogół także fabularność. Dramat wywodzi się z starogreckich obrzędów religijnych ku czci Dionizosa. Jego główne f...

Język polski

"Dziady" część III - jako dramat romantyczny

Pojęcie dramat romantyczny w literaturze polskiej kojarzy się przede wszystkim z III częścią Dziadów Adama Mickiewicza.

Charakterystyczną cechą tego gatunku jest luźna kompozycja epizodów, odrębne sceny, z których każda ukazuj...

Język polski

"Dziady cz.II" jako dramat romantyczny.

"Dziady cz. II" zostały napisane przez Adama Mickiewicza w czasach kiedy w Europie rozwijał się romantyzm. Utwór jest przykładem dramatu romantycznego, o czym świadczą pewne elementy, które postaram się omówić.
Pierwszym ar...

Język polski

"Dziady" cz. III jako dramat romantyczny.

Według mnie „Dziady cz.3” to dramat przede wszystkim romantyczny. Nawiązują one do kultury starożytnej, utworów i bohaterów wierzeń ludowych oraz ich podań.

Jednym z argumentów dla poparcia tej tezy jest zerwanie z antyczną za...

Język polski

"Dziady" cz. III jako dramat romantyczny.

Według mnie „Dziady cz.3” to dramat przede wszystkim romantyczny. Nawiązują one do kultury starożytnej, utworów i bohaterów wierzeń ludowych oraz ich podań.

Jednym z argumentów dla poparcia tej tezy jest zerwanie z antyczną za...