Dydaktyka Ratownictwa Przedmedycznego - konspekt fr.
PRZEDMIOT: Dydaktyka Ratownictwa Przedmedycznego
TEMAT: Zatrucia
PROWADZĄCY:
CZAS: 45 minut
ILOŚĆ OSÓB: 26
AUDYTORIUM: klasa I wydziału ratownika medycznego
CEL OGÓLNY: wiedza na temat zatruć i postępowania z nimi
CELE SZCZEGÓŁOWE:
*dziedzina poznawcza:
- rozpoznawać rodzaje zatruć
- znać podstawowe objawy zatruć
- znać podstawowe odtrutki
*dziedzina psychoruchowa:
- umieć postępować w przypadku zatruć
- umieć zabezpieczyć siebie
- wiedzieć kiedy wezwać pomoc
*afektywna:
- uświadomić o szkodliwym działaniu narkotyków i leków
- rozpoznawać grzyby trujące i jadalne
PLANOWANE METODY: pokaz, instruktaż, ćwiczenia
PLANOWANE ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
LITERATURA:
*Artur Dziak „Wypadki i zachorowania nagłe – pierwsza
pomoc” IWZZ; Warszawa 1989,
*dr med. Aleksy Pytel „Pomoc w nagłych wypadkach u
dzieci” PZWL; Warszawa 1976,
*prof. dr. hab. med. Bogdan Kamiński i doc. dr. hab. med.
Artur Dziak „Doraźna pomoc lekarska” PZWL;
Warszawa 1988,
*M. i A. Buchfelder „Podręcznik pierwszej pomocy“ PZWL;
Warszawa 1997,
*internet;
PLAN ZAJĘĆ:
1. Przedstawienie się – 1min.,
2. Temat zajęć, plan, cele, motywacja – 3 min.,
3. Omówienie poszczególnych zatruć i postępowania z nimi – 10 min.,
*środkami chemicznymi,
*lekami,
*alkoholem,
*grzybami,
*tlenkiem węgla,
*narkotykami;
4. Pokaz z instruktażem metod odtruwania – 10 min.,
5. Ćwiczenia – 16 min.,
6. Sprawdzenie wiadomości/umiejętności – 3 min.,
7. Zakończenie – 1 min.;
Tok zajęć:
Ogniwo zajęć Treść nauczania Metoda Środki dydaktyczne Uwagi
Temat, plan, cele, motywacja
Omówienie nowego materiału
Pokaz z instruktażem
Podsumowanie
Sprawdzenie wiadomości i umiejętności
Zakończenie zajęć