Egipt faraonów.

Egipt faraonów
Dzieje Egiptu starożytnego zaczynają się ok. roku 3000 p.n.e., kiedy król Górnego Egiptu, Menes podbił Dolny Egipt. Powstałe w wyniku tego podboju, zjednoczone państwo egipskie. Król był ucieleśnionym bóstwem, chociaż znany nam dobrze tytuł faraona pojawił się dopiero w 1570 r.p.n.e. żeby łatwiej uporządkować władzę Egiptu podzielono ją na trzy główne okresy: Starego, Średniego i Nowego Państwa.
Podstawowym zajęciem ludności było rolnictwo, które mogło istnieć tylko dzięki sztucznemu nawadnianiu ziemi. W Nilu woda przybierała i opadała zgodnie z rocznym cyklem, regularnie też wylewała pozostawiając za każdym razem żyzne osady. Napełniała również kanały systemów irygacyjnych. Dzięki temu dolina Nilu była bardzo urodzajna. Egipcjanie wymyślili pismo obrazkowe,
Nazywane hieroglifami (święte pismo). W piśmie tym można wyróżnić trzy rodzaje znaków: ideogramy-znaki oznaczające całe wyrazy, fonogramy-znaki na oznaczenie dźwięków, determinatywy-określające kategorię zapisanego znaku (rzecz, czynność itp.) Powstał również kalendarz rolniczy. Oparty na obserwacji wylewów Nilu. Rok dzielił się na trzy pory. Każda pora na cztery miesiące, miesząc na 30 dni. Ponadto 5 dni dodawano na końcu roku. Wszystkie ważne informacje zapisywano na papirusach, który wyrabiano z rośliny rosnącej nad Nilem o tej samej nazwie.

Egipcjanie postrzegali śmierć jako „przejście do szczęścia”. W rezultacie traktowali życie doczesne jako przygotowanie do śmierci. Oprócz prowadzenia cnotliwego życia, człowiek musiał zapewnić sobie to, że po śmierci zostanie zmumifikowany. Jego trumna zostanie wyposażona we wszelkie artykuły i sprzęty przydatne w życiu wiecznym. Ponadto, żeby uniknąć niebezpieczeństwa czyhającego podczas drogi przez podziemny świat, nad umarłym musiały zostać odprawione specjalne rytuały. Zostały one spisane w Księdze umarłych. W Dolinie Królów odkryto 62 skalne grobowce (głównie faraonów). Każdy z władców Egiptu kazał budować dla siebie piramidę.
Budowa odbywała się podczas gdy Nil wylewał. W tedy wówczas nie było pracy w polu. Piramidę budowano przez około 20 lat. Najsłynniejszy grobowcem jest grobowiec Tutanchamona.
Jedynie on nie został zrabowany przez złodziei.
Egipcjanie uważali, że człowiek składa się z 9 części.
Żeby człowiek mógł żyć wiecznie żadna z części nie mogła ulec zniszczeniu. Z tego powodu ciało musiało zostać zabezpieczone, tak rozwinęła się sztuka balsamowania. Sztuka ta była bardzo pracochłonna trwała ok. 70 dni. Istniały trzy sposoby. Na ostatni mogli sobie pozwolić najbogatsi ponieważ był on najdroższy. Jednak najlepiej zachowały się ciała biedaków, które chowane były w piaskach pustyni.


























Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Co to jest Egipt faraonów pliss pomużcie

Co to jest Egipt faraonów pliss pomużcie...

Historia

Egipt Faraonów.

Z pozoru niezmienna cywilizacja starożytnego Egiptu przetrwala prawie 3000 lat. Pozostaly po niej imponujące zabytki, które wciąż wzbudzają zachwyt, takie jak piramidy, Sfinks czy grób Tutanchafnona.



Egipt był kolebką jedn...

Historia

Egipt faraonów

KRAJ O NATURALNYCH GRANICACH
Egipt leży na styku Afryki i Azji, wzdłuż doliny Nilu. Ze wszystkich stron chronią go granice naturalne: od północy Morze Śródziemne, od wschodu Morze Czerwone, od zachodu Pustynia Libijska, a od południa N...

Historia

Starożytny Egipt

EGIPT – STAROŻYTNA CYWILIZACJA


Informacje ogólne:

Egipt to jedna z wielkich cywilizacji świata starożytnego. Początki tego państwa sięgają trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Egipt to państwo faraonów, świą...

Historia

Starożytny Egipt

Starożytny Egipt – egip. Kemet – Czarna Ziemia.
Cywilizacja egipska lub też cywilizacja starożytnego Egiptu to wysoko rozwinięta kultura w dolinie Nilu z całym wachlarzem osiągnięć technicznych, naukowych, politycznych i kulturowych,...