Zniekształcenia palców stóp.

PALUCH KOŚLAWY
(hallux valgus)

Częste zniekształcenie u dorosłych, rzadko w wieku rozwojowym. Paluch ulega rotacji zewnętrznej w stawie śródstopno-palcowym I w płaszczyźnie podłoża (koślawość) oraz rotacji wewnętrznej w płaszczyźnie czołowej. Zniekształceniu towarzyszy wystawanie po stronie przyśrodkowej I kości śródstopia, która może być bolesna.

Etiologia:
Nie jest jednorodna i nie do końca wyjaśniona z wyjątkiem schorzeń systemowych takich jak RZS, porażenie wiotkie i spastyczne. Za istotny przyjmuje się czynnik rodzinny. Zniekształcenie występuje nader często u kobiet, rzadko u mężczyzn. Prócz szkodliwego działania wiele typów obuwia damskiego, niewątpliwą rolę usposabiającą odgrywa słabsza konstrukcja więzadłowo stawowa stopy kobiecej.

Obraz kliniczny:
Charakterystyczne jest koślawe ustawienie palucha w stawie śródstopno-palcowym oraz jego rotacja wewnętrzna. Sklepienie poprzeczne stopy jest z reguły zniesione lub odwrócone, a wystające od strony podeszwy głowy kości śródstopia II-IV są przyczyną konfliktu z obuwiem i z podłożem, co powoduje metatarsalgie (bolesność śródstopia). Zniekształceniu koślawemu palucha towarzyszy często zniekształcenie młoteczkowate palców.

Leczenie:
Operacyjne (najbardziej popularne ściosanie przyśrodkowej części głowy I-szej kości śródstopia). Metody leczenia zachowawczego, polegające na stosowaniu aparatów korekcyjnych nie dają wiarygodnych wyników.



PALUCH SZTYWNY
(hallux vigidus)

Choroba występująca rzadko, z reguły u mężczyzn ok. 40 r. ż i polega na bolesności oraz sztywności stawu śródstopno–paliczkowego palucha, ustawionego często w miernym zgięciu podeszwowym.

Etiologia:
Przyczyną sztywności palucha są zmiany zwyrodnieniowe uogólnione lub ograniczenie ruchomości palucha.

Leczenie:
Leczenie objawowe wskazane jest w razie wykluczenia dny. Prócz ćwiczeń czynnych w kąpieli, okładów parafinowych, konieczne jest wtedy dobranie wygodnego obuwia bądź modyfikacja jego podeszwy, aby zmniejszyć zginanie grzbietowe palucha w fazie odbicia.
Leczenie operacyjne stosujemy w przypadku większych zmian zwyrodnieniowych.


PALCE MŁOTECZKOWATE
(digiti mollei)

Zniekształcenie polega na kątowym przykurczu zgięciowym bliższych stawów między paliczkowych palców stóp.

Etiologia:
Zbliznowacenia pozapalne i pourazowe.

Oraz kliniczny:
Typowym zniekształceniem jest przykurcz zgięciowy stawu międzypaliczkowego bliższego. Z reguły głowa kości śródstopia zniekształconego palca jest obniżona podeszwowo, powodując powstanie bolesnych odcisków na podeszwie.

Leczenie:
Stosowanie ćwiczeń biernych, szyn, itp. w małych zniekształceniach prowadzi trwałej poprawy. Leczenie operacyjne - w większych zniekształceniach.





PALCE SZPONIASTE

Paliczek bliższy ustawiony jest w zgięciu grzbietowym a środkowy i dalszy w zgięciu podeszwowym.

Etiologia:
Zniekształcenie jest częścią składową stopy wrażliwej idipatycznej lub towarzyszy schorzeniom neurologicznym lub systemowym, np. RZS. Zniekształceniu sprzyja szkodliwy wpływ ciasnego obuwia i wysoki obcas.

Obraz kliniczny:
Palec szponiasty nie styka się opuszką z podłogą. Staw międzypaliczkowy bliższy ustawia się w zgięciu pod kątem prostym, na jego grzbietowej powierzchni tworzy się bolesny odcisk. Na podeszwie stopy pojawia się modzel.

Leczenie:
- bezoperacyjne polega na stosowaniu stabilizatora ortopedycznego oraz ćw. redresyjnych. W przypadku utrwalonego zniekształcenia bierze się pod uwagę leczenie operacyjne.


PALCE ZGIĘTE – SZPOTAWE LUB KOŚLAWE

Wada ta polega na zgięciu w płaszczyźnie podłoża w stawie międzypaliczkowym dalszym w kierunku szpotawości lub koślawości. Powoduje to niekiedy zachodzenie palców na siebie. Zmiana często występuje rodzinnie.
Podobne zniekształcenia można oglądać w obrębie palca serdecznego i małego ręki.
Zniekształcenia nie należy leczyć operacyjnie u małych dzieci. U osób dojrzałych skuteczna jest resekcja stawu i artrodeza międzypaliczkowa.


Modzel (tyloma) – powierzchowne, ograniczone ognisko nadmiernego rogowacenia w miejscu powtarzanych urazów. Najczęściej podeszwy i dłonie.

Nagniotek (clavus) – bolesne, stożkowate ognisko nadmiernego rogowacenia, które najczęściej usadawia się nad stawami palców stóp i na stykających się powierzchniach palców stop.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Wady i zniekształcenia w układzie ruchu.

WADY I ZNIEKSZTAŁCENIA W UKŁADZIE RUCHU- ZAPOBIEGANIE.


Nieustanne i szybkie tempo zmian zachodzących w środowisku otaczającym człowieka odbija się na nim w sposób niekorzystny. Wynikiem tego są rozmaite schorzenia mi. wady i z...

Biologia

Wady i zniekształcenia układu ruchu

Wady postawy występują najczęściej w okresie wzrostu, wtedy też są one w swych skutkach najgroźniejsze. Rosnąca kość jest szczególnie podatna na wszelkie wpływy obciążeniowe. Charakter tych wpływów określa znane biologiczne prawo Da...

Biologia

Wady, urazy i zniekształcenia kości i szkieletu

Wrodzone choroby kości
Przy wrodzonej patologicznej łamliwości kości są wyjątkowo słabe i kruche, wskutek czego bardzo łatwo ulegają złamaniom. Dolegliwości tej nie można wyleczyć, można ją jedynie zminimalizować, unikając sytu...

Biologia

Choroby kości.

Nasze kości są lekkie, niezwykle silne i tak połączone, by ciało ludzkie miało dużą możliwość ruchu. Poważnych chorób kości jest niewiele, ale niektóre dolegliwości mają charakter przewlekły. Czasem odnosimy wrażenie, że kości s...

Biologia

Postawa ciała

Postawa ciała to sposób trzymania ciała w pozycji stojącej, który zmienia się w ciągu całego życia, w zależności od wieku, stanu zdrowia, płci, wagi i trybu życia.
Postawa jest subtelnym wskaźnikiem stanu aktywności organizmu lud...