Odwołując się do ideologii pozytywistycznej, zanalizuj na podstawie fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa poglądy Wokulskiego na temat Paryża
„Lalka” Bolesława Prusa powstała w pozytywizmie. Akcja powieści rozgrywa się głównie w Warszawie, a także w Zasławku i Paryżu, gdzie na pewien czas musiał wyjechac Stanisław Wokulski (główny bohater powieści). Stanisław Wokulski to wdowiec, właściciel sklepu. Jest również nieszczęśliwie zakochany w Izabeli Łęckiej, dla której jest gotów zrobic wszystko. Stanisław Wokulski opuścił Warszawę po spotkaniu z panna Łęcką. Izabela wówczas lekceważyła Stanisława, rozmawiała ze swoim kuzynem – p. Starskim w języku angielskim, myśląc, że Wokulski nie rozumie ani słowa. Jednak w tym przypadku Izabela pomyliła się. Główny bohater „Lalki” doskonale wiedział na jaki temat Izabela dyskutuje ze swoim kuzynem. W tym momencie Wokulski postanowił wyjechac z Warszawy i udac się do Paryża.
Według Wokulskiego, Paryż pomimo natłoku mieszkających tam ludzi, został zbudowany logicznie, przejrzyście. W Paryżu ludzie ciężko pracują, nawet po szesnaście godzin na dobę, aby mogli przeżyc. Tylko najsilniejsi mają tu prawo do życia, chorowici zginą w przeciągu kilku miesięcy. Stanisław Wokulski dostrzega, że Paryż został zbudowany tak, aby ułatwic życie mieszkańcom, np. szerokie ulice ułatwiają dopływ powietrza, Hale Centralne dostarczają żywność, natomiast fabryki – odzież lub inne sprzęty. W Paryżu można rozwijac swoją wiedzę, gdyż znajdują się tam muzea i inne gabinety. Wszystkie przedmioty znajdujące się w Paryżu są zarówno piękne, jak i użyteczne, np. przy wieżach kościołów znajdują się schody, które umożliwiają wejście na szczyt i podziwianie stamtąd całego miasta. Posągi i obrazy znajdujące się w mieście, są dostępne zarówno dla artystów, jak i rzemieślników. Ogromne miasto, które jeszcze niedawno wzbudzało u Stanisława Wokulskiego niczym nieuzasadniony lęk, stało się dla niego przejrzyste i zrozumiałe. Ucieczką od myśli związanych z Izabelą są dla niego spacery po ulicy Lafayette, bulwarze Magenta, bulwarze Kapucyńskim, Polach Elizejskich, wizyty w paryskich teatrach…
Reasumując, Paryż przedstawiony w „Lalce” Bolesława Prusa został zbudowany w sposób logiczny, przemyślany, planowy. Bolesław Prus poprzez wizję Paryża wypowiada podstawowe elementy pozytywistycznej ideologii. Dotyczą one głównie sposobu istnienia świata, poznawania go, organizacji i rozwoju społeczeństwa oraz pracy.