Ograniczone prawa rzeczowe
SPOSOBY PIERWOTNEGO NABYCIA:
• odłączenie pożytków od rzeczy - właścicielem jabłek jest właściciel sadu, z którego one pochodzą
• wytworzenie nowej rzeczy z własnych materiałów
• wytworzenie nowej rzeczy nawet z cudzych materiałów jeżeli wartość materiałów jest mniejsza niż nakład pracy , a wytwórca był w dobrej wierze.
• wywłaszczenie na podstawie indywidualnej decyzji (władcze nabycie nieruchomości przez państwo)
• uwłaszczenie z mocy ustawy np.. Majątek gmin
• wieczyste użytkowanie
• zrzeczenie się własności prywatnej
• zawłaszczenie - objęcie rzeczy ruchomej niczyjej w posiadanie samoistne
• znalezienie, ale pod warunkiem, że zostaną spełnione prawem określone warunki
KC wyróżnia przypadek w którym przedmiot własności należy do kilku podmiotów niepodzielnie, w tej sytuacji mówimy o współwłasności. Niepodzielność oznacza, że mimo istnienia współwłasności rzecz nie zostaje podzielona lecz każdy właściciel ma prawo do całej rzeczy choć prawo to jest uszczuplone takim samym prawem każdego z pozostałych współwłaścicieli.
Współwłasność może być łączna albo rozdzielna. Np.. Współwłasność małżeńska, wspólnicy spółki cywilnej. Żaden ze współwłaścicieli łącznych nie może rozporządzać, np.. Sprzedać swoim udziałem rozporządzać tą rzeczą mogą tylko za obopólną zgodą.
…powstaje np. przy nabyciu spadku przez kilku spadkobierców. Udziały współwłaścicieli nie muszą być równe zawsze oznaczone są ułamkiem każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może żądać zniesienia współwłasności i stosownego podziału rzeczy wspólnej także każdy może rozporządzać swoim udziałem. Np. sprzedać go.
Wieczyste użytkowanie: jest to prawo szczególnie długo trwającego użytkowania gruntu państwowego w obrębie miast także gruntu komunalnego przysługujące osobom fizycznym lub niepaństwowym osobom prawnym np.. Spółdzielniom budownictwa mieszkalnego.
Na podstawie umowy zawartej między użytkownikiem wieczystym a terenowym organem administracji rządowej lub organem gminy ustanawiane jest minimalnie na lat 40 max 99. Użytkownik wieczysty wnosi opłatę roczną, wykonywane jest w granicach określonych przez ustawy, zasady życia społecznego, umowę jest przenośne i dziedziczne.
Prawo to stanowi modyfikację rzymskiej zasady tj. "Właściciel gruntu jest właścicielem nieruchomości na nim stojącym" w ten sposób, że właścicielem gruntu jest kto inny, a właścicielem nieruchomości budynkowej kto inny.
Właścicielowi, któremu naruszono własność przysługuje roszczenie windykacyjne (wydobywcze), albo negatoryjnie (zaprzeczające), co zależny od sposobu naruszenia tego prawa