Porównanie wizerunków Matki Boskiej w "Bogurodzicy" i "Lamencie świętokrzyskim"

„Bogurodzica" i "Lament świętokrzyski" to pierwsze utwory napisane w języku polskim przez anonimowych autorów. Oba utwory są bardzo emocjonalne, skupiają się wokół Matki Bożej, co jest dowodem rodzącego się w średniowieczu kultu maryjnego. Swoją wiarę do matki Boskiej ludzie okazywali w różny sposób, jednym z najlepszych przykładów jest „Bogurodzica” który został napisany w XII w. Osoba która napisała ten utwór przedstawiła go w formie modlitwy. Podmiot liryczny w utworze prosi Matkę Boską o pomyślne życie oraz łaskę.

Charakter w jakim został napisany utwór podkreśla to szczególne względy Maryi u swojego Syna „Twego syna, Gospodzina matko zwolena Maryja! Zyszczy nam, spuści nam”
Fragment ukazuje królowa nieba i ziemi jako dobrą opiekunkę troszczącą się o ludzi jak i o własnego syna. Ludzie wierzący mieli tego świadomość zapisując w słowach "Słysz modlitwę, jąż nosimy, I dać raczy...". Doskonale zdawali sobie sporawe z Jej wielkości i względów, prosząc w swych modlitwach o pomyślność i przebywanie w raju po śmierci. Każdy sens "Bogurodzicy" zakończony jest greckim odpowiednikiem "Panie zmiłuj się ".

Prawie dwieście lat później zostaje napisany drugi podobny średniowieczny utwór mowa jest tu o „ Lamencie świętokrzyskim”. W utworze tym Matka ukazana jest gdy rozpacza nad swoim cierpiącym synem. Maryja w utworze tym zwraca się do Jezusa Chrystusa z prośbą aby podzielili się z Nią swoim cierpieniem. Wspomina chwile, kiedy była szczęśliwa jako matka. Pragnie ulżyć w cierpieniu swojego syna. Matka Boska chciałaby, aby Jej syn przed śmiercią przemówił do Niej i pocieszyli ja. Zwraca się również do Anioła Gabriela, do którego ma żal, ze zamiast obecnej radości doznaje smutku. Zwraca sie do wiernych i prosi o ich współczucie, gdyż przyszło jej oglądać śmierć ukochanego Syna. Zwraca się również do matek, aby prosiły Boga, aby nie zobaczyły swoich dzieci w takim stanie, w jakim ona ujrzała swego syna.

Uważam, ze Matka Boska została ukazana w obu utworach w różny sposób. W "Bogurodzicy" jest istota boska, natomiast w "Lamencie świętokrzyskim" posiada cechy zwykłego człowieka. Do takiego ujęcia Maryi autorzy dostosowali także forma utworowa. Pierwszy jest modlitwa, pieśnią o podniosłym charakterze, drugi zaś to skarga zrozpaczonej matki.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Porównanie wizerunków Matki Boskiej w Bogurodzicy i Lamencie świętokrzyskim. 2 podobieństwa i 2 różnice

Porównanie wizerunków Matki Boskiej w Bogurodzicy i Lamencie świętokrzyskim. 2 podobieństwa i 2 różnice...

Język polski

Porównanie wizerunków Matki Boskiej w "Bogurodzicy" i "Lamencie świętokrzyskim".

„Bogurodzica” i „Lament świętokrzyski” to dwa poematy średniowieczne, których powstanie dzieli jednak dwieście lat. To właśnie na ich przykładzie możemy zaobserwować, jak bardzo zmienił się przez ten czas wizerunek Matki Boskiej ...

Język polski

Porównanie wizerunku Matki Boskiej w polskiej liryce średniowiecznej.

Matka Boska w polskiej liryce średniowiecznej.Dokonaj porównania wizerunków zawartych w "Bogurodziny' i "Lamencie świętokrzyskim'

Maryja, matka Chrystusa, była ważnym tematem w kulturze średniowiecznej i bohaterką wielu u...

Język polski

Porównanie wizerunków zawartych w "Bogurodzicy" i w "Lamencie świętokrzyskim".

Matka Boska w polskiej kulturze średniowiecznej.

Matka Boska była ważnym tematem w kulturze średniowiecznej to bohaterka wielu utworów literackich. Wierzono ze przez Marie można wyprosić wiele łask u Boga, dlatego zwracano się do n...