Eutanazja - problem czasów współczesnych - morderstwo czy miłosierdzie?
1 Eutanazja jest to świadome uśmiercanie (świadoma tanazja), gdy zarówno jego dawca (sprawca, tanast) jak i jego biorca (doznawca, tanant) pragną tego uśmiercenia i w tym sensie uznają je, każdy za swoje dobro, to znaczy oceniają je dodatnio.
Autoeutanzja: eutanazja, gdy dawcą i biorcą jest jedna i ta sama osoba.
Przeciwieństwem eutanazji i autoeutanazji jest takie świadome uśmiercanie, gdy dawca (tanast) ocenia je dodatnio zaś biorca (tanant) ocenia je ujemnie. Dla tego typu uśmiercania pojawia się neologizm: matanazja.
Uwaga: W przypadkach realizacji eutanazji, autoeutanazji albo matanazji, uśmiercanie jest u ich dawców pragnieniem dominującym nad innymi pragnieniami. Jest rzeczą znamienną, że eutanazja i autoeutanazja są czymś wyjątkowym, zdarzającym się niezmiernie rzadko, w przeciwieństwie do matanazji, która bywa wydarzeniem bardzo pospolitym.
Przykłady eutanazji:
- uśmiercanie pacjenta konającego w przewlekłych bólach i proszącego o uśmiercenie,
- uśmiercenie ofiary Czarnobyla - noworodka pozbawionego kończyn. Przykłady autoeutanazji:
- samo uśmiercenie się celem obrony swojej wspólnoty (kamikadze),
- samo uśmiercenie się celem zapobieżenia śmierci innego skazańca,
- samo uśmiercenie się celem uniknięcia dalszych cierpień fizycznych lub psychicznych
Przykłady matanazji:
- uśmiercenie innej osoby nie pragnącej zostać uśmierconą, celem pozyskania dla siebie lub własnej wspólnoty jakiegoś dobra, lub celem zapobieżenia utraty jakiegoś dobra własnego lub dobra należącego do własnej wspólnoty.