Kreon - tragiczna postać w "Antygonie".

Jeden z największych tragików starożytnej Grecji - Sofokles – napisał książkę pt. ,,Antygona”. W tragedii ukazany jest konflikt: Antygony, która była oddana odwiecznym prawom boskim i Kreona, stryja Antygony, który ustanowił okrutne i bezlitosne prawa. Kreon zakazuje pochowania zwłok brata Antygony, Polinejkesa. Księżniczka sprzeciwia się wyrokowi stryja i działa według praw boskich, zasypuje brata ziemią, co prowadzi do skazania ją na śmierć. Każda z tych stron ma swoje racje, jedynym rozwiązaniem jest kompromis, ale nikt nie chce ustąpić. Antygona i Kreon to dwie postacie tragiczne. Jednak najtragiczniejsza postać, to Kreon. Postaram się tego dowieść przytaczając odpowiednie argumenty.
Po pierwsze Kreon ustanowił prawo, które złamała Antygona – członkini jego rodziny i niedoszła żona Hajmona. Władca stanął przed trudnym wyborem, mógł: albo ją ułaskawić i zostać potępionym przez lud za nieprzestrzeganie własnych praw, albo skazać ją na śmierć, pogrążając przy tym całą rodzinę w rozpaczy. Wybrał to drugie… Antygona przez to sama odebrała sobie życie. Jej śmierć doprowadziła do samobójstwa Hajmona, który ją bardzo kochał i Eurydyki, żony Kreona. Natomiast Antygona nie cierpiała z tego powodu, bo już nie żyła.
Po drugie Kreon cierpiał po stracie najbliższych, zrozumiał swój błąd dopiero po ich śmierci, ale było już za późno. Jedną decyzją zrujnował sobie całe życie. Poświęcił swoją rodzinę, po to, aby zachować autorytet. Jednak do niczego go to nie doprowadziło, ponieważ zrezygnował ze wszystkiego co miał. Ostatnie jego słowa w tragedii Sofoklesa, to ,, zabierzcie mnie… ”
Kolejnym argumentem jest to, że władca Teb jest pyszny i ma wygórowane ambicje. Im bardziej się stara, tym osiąga coraz gorsze wyniki. Ignoruje uczucia syna. Ma słabo rozbudowaną wyobraźnie, co nie pozwala mu dokładnie przewidzieć wszystkich konsekwencji swojego postępowania.
Na podstawie przytoczonych argumentów, uważam, że potwierdziła się teza, że najtragiczniejszą postacią w Antygonie jest Kreon.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Antygona" opracowanie.

Przygotowanie do sprawdziany z lektury Sofoklesa "Antygona".

1. Kim był Sofokles? Opisz w skrócie.
2. Scharakteryzuj krótko Antygonę.
3. Scharakteryzuj krótko Kreona.
4. Wytłumacz konflikt w Antygonie.
5. Nap...

Język polski

"Zbrodnia i kara" - motyw dawnych i współczesnych tekstów kultury.

ZBRODNIA I KARA


Wstęp
Czym jest zbrodnia? Jest czynem zasługującym na najwyższe potępienie pod względem moralnym. Każdy taki czyn narusza normy społeczno-etyczne. Postacie zbrodniarzy w różnych epokach ujmowane są na wi...

Język polski

Czy główną postać można nazwać bohaterem tragicznym? Rozważ problem odwołując się do "Epejsodionu III" i całości tragedii "Król Edyp" oraz do innego tekstu kultury.

Bohater tragiczny jest osobą, która znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Choć najczęściej stoi przed jakimiś alternatywami wyboru, a więc wydaje mu się, że ma władzę nad swoim życiem to niezależnie od tego, co wybierze - decyzja będz...

Język polski

Czy główną postać można nazwać bohaterem tragicznym? Rozważ problem odwołując się do "Epejsodionu III" i całości tragedii "Król Edyp" oraz do innego tekstu kultury.

 Bohater tragiczny jest osobą, która znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Choć najczęściej stoi przed jakimiś alternatywami wyboru, a więc wydaje mu się, że ma władzę nad swoim życiem to niezależnie od tego, co wybierze - decyzja...

Język polski

Bohater tragiczny w literaturze antycznej, romantycznej i współczesnej - matura ustna z j. polskiego.

Bohater tragiczny w lit. antycznej, romantycznej i współczesnej.

Bohaterowie tragiczni są to postacie postawione w trudnej sytuacji, której nie można rozwiązać i dlatego najczęściej spotyka ich katastrofa. Najważniejszy jest ów ...