Leki wpływające na krzepnięcie krwi

* "SZTUCZNA KREW" - FLUOSOL DA *

Jest to emulsja związków perfluorokarboksylowych posiadających zdolność rozpuszczania tlenu cząsteczkoweho i jego przenoszenia.
Zastosowanie "sztucznej krwi"- w stanach ostrej niewydolności oraz ze względów religijnych;

*krystaloidy*

Roztwory krystaloidów oraz 5% glukoza mogą przez krótki czas pełnić funkcje zastępcze osocza.

- 0,9% sól fizjologiczna roztwór NaCl;
- płyn fizjologiczny wielocząsteczkowy izotoniczny; SKŁAD: NaCl, octan Na, cytrynian Na,
chlorek wapnia K, Mg;
- płyn jelitowy zapobiegawczy izotoniczny; SKŁAD: NaCl, octan Na, KCl;
- płyn pediatryczny wyrównawczy;
- płyn nawadniający interwencyjny hipotoniczny;
- roztwór Elkintona nr. 1 i 2 - połączenie w różnych stężeniach - NaCl i KCl;
- roztwór Hartmana;
- płyn Ringera - solutio Ringen NaCl, KCl, CaCl
W utrzymaniu płynności krwi, w tamowaniu krwawienia w razie przerwania ciągłości naczynia udział biorą 4-ry składniki:

1. Ściana i śródbłonek naczyń krwionośnych;
2. Płytki krwi;
3. Zespół osoczanych składnikłw krzepnięcia;
4. Układ fibrynolizy;

Zaburzenia równowagi pomiędzy tymi składnikami manifestuje się tworzenie zakrzepów w skutek zwiększonej aktywności układu krzepnięcia a z drugiej strony może występować skaza krwotoczna, które jest wynikiem braku hemostazy.

Pierwszą fazą w przypadku mechanicznego uszkodzenia jest skurcz naczynia w miejscu uszkodzenia i krótko trwałe zahamowanie krwawienia.
Etap drugi to aktywacja płytek krwi. Tworzy się wtedy czop hemostatyczny.
Trzecia faza to uruchomienie reakcji kaskadowych nizbędnych do wytworzenia skrzepów a następnie do jego rozpuszczenia. Zapoczątkowanie tej kaskady jest mozliwe dzięki dwóm mechanizmom:
1. Mechanizm wewnątrzpochodny;
2. Mechanizm zewnątrzpochodny;

Rezultatem działania tych mechanizmów jest wytworzenie tramboplastyny osoczowej lun tlankowej. Tramboplastyny powodują przejścia protrambiny w trombinę. Trombina z kolei przekształca rozpuszczalny fibrynogen w nierozpuszczalną fibrynę czyli włóknik tworzący zrąb skrzepu. Równolegle ze śródbłonka naczyń uwalniane są aktrywatory plazminogenu powodujące powstanie plazminy. W ten sposób rozpoczyna się proces fibrynolizy.

* Leki hamujące krzepliwość krwi *

Stosuje się tutaj różne substancje o różnym działaniu. Są to leki przeciwpłytkowe, trombolityczne oraz antykoagulacyjne.

HEPARYNA - hamuje powstawanie fibryny, hamuje aktywność czynników krzepnięcia, aktywna jest
zarówno invivon jak invitro. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe i
przeciwmiażdżycowe nasilając hydrolizę trójglicerydów. Heparynę podaje się dożylnie w postaci wlewu, podskórnie lub wziewnie. W czasie leczenie należy kontrolować proces krzepnięcia krwi.

Wskazania:

- profilaktyka i leczenie żylnej choroby zakrzepowo zatorowej;
- profilaktyka zakrzepów po zawale mięśnia sercowego;
- leczenie chorych ze świerzym zawałem;
- zapobieganie zawrotom zakrzepów;
- w miażdżycy;
- w oparzeniach;
- w profikatyce zakrzepicy poporodowej;
- przy przeszczepach narządów;
- przy transfuzji wymienne krwi;
- w krążeniu pozaustrojowym - hemodializa, dializa otrzewnowa;