Jak żyć w społeczeństwie informacyjnym i korzystać z różnych „e-form” ?
W społeczeństwie informacyjnym człowiek doszedł do wniosku, że najważniejszymi dobrami są wiedza i informacja. Na nich opiera się współczesna gospodarka, od nich zależy nasze codzienne życie. Zanim jednak nauczymy się z nich korzystać, potrzebny jest rozwój technologiczny. I tutaj pojawia się pierwszy problem.
Żeby móc mówić o społeczeństwie informacyjnym potrzebne są podstawy: nauka, technika i informatyka stojące na wysokim poziomie. Później musi pojawić się wiedza. Nie chodzi tylko o dobre wykształcenie i zdobyte certyfikaty. Wymagane są przede wszystkim umiejętności do tworzenia, odbierania i wykorzystywania informacji. Co nam po tytułach magistra, jeśli nie jesteśmy w stanie sprawnie używać nowoczesnych technologii, sprzętów ułatwiających życie i oszczędzających nasz cenny czas.
W XXI w. nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu. Prawdę mówiąc, chociaż starsze pokolenie nie zapoznało się całkowicie z jego możliwościami, młodzi ludzie się od niego w pewnym stopniu uzależnili. W sieci można spotkać żarty, które mówią o tym, że największą tragedią w życiu współczesnego człowieka jest brak połączenia z Internetem. Czasami faktycznie to prawda. Poniżej postaram się przedstawić, w jaki sposób ułatwiamy sobie życie siedząc przed komputerem czyli przedstawię najpowszechniejsze e-formy.
Zacznę od najbardziej powszechnej elektronicznej formy, nad którą większość osób poświęca dużo czasu. E-komunikacja to szerokie pojęcie, zawiera w sobie wszystkie formy komunikacji w sieci Internet. Do tej grupy należy poczta elektroniczna (e-mail), która jest usługą internetową pozwalająca przesyłać elektronicznie pomiędzy jej użytkownikami wiadomości tekstowe i nie tylko. Większa część użytkowników Internetu posiada e-mail, ponieważ umożliwia on dalsze usługi komunikacyjne i informacyjne np. zarejestrowanie się na forum dyskusyjnym lub serwisie społecznościowym. Te drugie należą do jedynych z najbardziej popularnych. Umożliwiają utrzymywanie kontaktu pomiędzy ludźmi, którzy już się nie widują na co dzień lub pozwalają odnowić kontakty. Najpopularniejszym z nich jest Facebook. Jednak te portale tracą swoją wartość, ponieważ sens ich istnienia całkowicie się zmienia.
Warto również wspomnieć o grupach dyskusyjnych. Są rodzajem forów tematycznych. Na nich można podzielić się swoją wiedzą w wybranym temacie, możesz podyskutować, zasięgnąć opinii i porady innych użytkowników. Z grup dyskusyjnych korzystają ludzie na całym świecie. Są one podzielone tematycznie (np. sci. to rodzaj grup dyskusyjnych dotyczących tematów naukowych typu biologia, fizyka, medycyna, socjologia itp.; grupy z przedrostkiem pl. są polskimi grupami dyskusyjnymi), zatem użytkownik może łatwo odnaleźć grupę zgodną z jego zainteresowaniami. Grupy dyskusyjne bywają nazywane newsami. Cały światowy system grup dyskusyjnych nazywany jest Usenetem. Artykuł (czyli to, co chcesz opublikować na grupie) nazywa się postem i powinien być związany z tematem grupy. Z Usenetu należy korzystać zgodnie z netykietą, czyli zwyczajami, zachowaniami powszechnie przyjętymi w Usenecie i nie tylko.
Inną formą komunikacji są rozmowy na wideo-czacie. Umożliwiają rozmowę pomiędzy dwoma (lub więcej) osobami, kiedy każda z nich ma kamerkę internetową i mikrofon. Najczęściej używane przez ludzi mieszkających z dala od siebie, nie mających możliwości się spotkać. Takie wideo-czaty pomiędzy znajomymi odbywają się często na zainstalowanym w komputerze programie Skype. Istnieją też międzynarodowe, anonimowe wideo-czaty np. w serwisie omegle.com. Wszystkie te formy komunikacji są pożyteczne, jednak w nadmiarze mogą nas uzależnić. Zdarza się, że przez internetowe znajomości ludzie tracą rzeczywistych przyjaciół.
Kolejną popularną formą jest e-shopping. Wygoda oraz łatwy, ciągły dostęp do informacji oraz sklepów z całego świata bez wychodzenia z domu – to tylko kilka cech, za które ludzie pokochali zakupy Internetowe. Jeszcze kilka lat temu jedną z ulubionych rozrywek, szczególnie wśród młodzieży, były wycieczki do centrów handlowych. Obecnie coraz częściej ich substytutem stają się zakupy online. Przeglądanie sklepów internetowych stało się sposobem spędzania wolnego czasu. Widać to szczególnie wśród dzisiejszej młodzieży, która od najmłodszych lat ma styczność ze światem wirtualnym. Dla nich zakupy online to codzienność, coś normalnego. Nie odczuwają niepewności i obaw towarzyszących czasem dorosłym, którzy dokonują zakupów w Internecie. Z badań Ceneo wynika, że 20% młodzieży do 18 roku życia dokonuje wirtualnych zakupów kilka razy w miesiącu.
Zakupy online są trendy. Wiele osób poszukujących oryginalnych ubrań i gadżetów nabywa produkty przez Internet, ponieważ trudno je kupić w sklepach. Odnosi się to między innymi do marek nieosiągalnych w danym mieście lub kraju. Niektóre produkty można nabyć jedynie przez Internet. Przykładowo, Nike oferuje możliwość zaprojektowania w wirtualnym sklepie własnych butów. Klient tworzy unikalną parę poprzez indywidualne dobranie wszystkich elementów. Nabywca może także sygnować je swoimi inicjałami lub imieniem i nazwiskiem. Dla części Polaków niektóre zakupy przez Internet są też symbolem statusu i podążania za najnowszymi trendami – są to na przykład zakupy w zagranicznych witrynach czy zakupy spożywcze w internetowych delikatesach.
Mówiąc o zakupach warto wspomnieć o książkach elektronicznych czyli e-bookach. Przedstawiają treść zapisaną w formie elektronicznej, która jest przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy, mp4 czy palmtop). Wskutek zacierania się granic między zakresami mediów, tradycyjna książka jest wydawana na papierze, ale niekiedy towarzyszą jej materiały audiowizualne, zawarte na płytach czy kasetach, zaś książka elektroniczna z natury łączy tekst z multimediami, co zawdzięczać można jednolitości elektronicznego medium. Z biegiem czasu tego typu książki stają się bardziej powszechne i zastępują tradycyjną lekturę. Trzeba też dodać, że są ekologiczne.
To co ma ogromny wpływ na zachowanie konsumentów to także dostęp do informacji. Internauci masowo poszukują opisów i opinii o danych produktach online – wolą taki sposób ich poznawania niż zasięganie porady u sprzedawców. Opisy na stronach internetowych, recenzje i opinie innych użytkowników zdają im się być bardziej wiarygodne. Dzięki temu współcześni konsumenci, mają ogromną wiedzę, uważnie wybierają i porównują produkty, negocjują i mają większy wpływ na ceny. Mogą bowiem kupić ten sam towar na drugim końcu świata o wiele taniej, nie odchodząc nawet od komputera. Tym samym zmuszają sprzedawców do większej konkurencji.
Z drugiej strony zakupy online sprawiają, że wiele osób poddaje się wrażeniu, że ma wszystkie produkty w zasięgu ręki. W odniesieniu do tańszych rzeczy transakcje w Internecie często zawierane są więc bardziej spontanicznie. Wielu konsumentów zrezygnowałoby z zakupu, gdyby wiązał się on z koniecznością pójścia do sklepu. W Internecie wystarczy kilka kliknięć i produkt zostaje wysłany do kupującego. Polski rynek e-commerce rozrasta się w oszałamiającym tempie. Komputer umożliwia dokonywanie zakupów na drugim końcu świata bez potrzeby wychodzenia z domu. Jest tanim i bezpiecznym miejscem dokonywania transakcji. Jednak pamiętajmy, aby nie przelewać szaleńczego tempa jego rozwoju na szybkość podejmowanych przez nas decyzji zakupowych.
Z roku na rok rośnie siła penetracji Internetu, 60% społeczeństwa szukając informacji lub produktu zasięga rady w Internecie. E-marketing ma na celu "sprowadzić" potencjalnych klientów na daną usługę czy produkt do strony promowanej. Reklama internetowa kryję się pod różnymi postaciami, linki sponsorowane, opisy produktów np. na blogach, porównywarki cen. Jedną z popularniejszych form jaką przyjmuje reklama internetowa są banery. Oprócz nich, według badań Gemiusa najbardziej znaną formą reklamy internetowej jest mailing reklamowy. Za reklamę można uznać również ogłoszenia internetowe lub aukcje internetowe.
Kolejnym usprawnieniem naszego codziennego życia jest e-banking. W banku elektronicznym nie ma hal z kasami, a tym samym kolejek do tych kas. Wszystkie formalności załatwia się nie wychodząc z domu, począwszy od założenia konta do wykorzystywania wszelkich operacji. Korzysta się z komputera i Internetu. Dostęp do takiego banku uzyskuje się poprzez specjalny serwer. Podobnie jak w banku tradycyjnym można dokonywać różnych płatności, zleceń przelewów, zakładać lokaty terminowe. E-konto zakłada się je korzystając z formularza umieszczonego na stronie WWW (niekiedy trzeba przesłać go tradycyjną pocztą). Wpłaty na takie konto dokonuje się poprzez przelew pieniędzy z innych kont można też dokonać wpłaty w tradycyjnym banku lub na poczcie. Natomiast wypłaca się pieniądze korzystając zazwyczaj z kart bankomatowych. Bezpieczeństwo w e-banku jest zapewnione poprzez szyfrowanie wszystkich informacji płynących między bankiem a klientem. Nie można wykonać żadnej operacji nie pokonując wcześniej nawet do kilku form zabezpieczeń. Podstawową formą zabezpieczenia jest identyfikator i hasło. Aby zapewnić bezpieczeństwo w e-banku stosuje się również min.: podpis elektroniczny, szyfrowanie, tokeny, listy haseł jednorazowych, hasła. Tokeny są to urządzenia elektroniczne do szyfrowania. Umieszczony w nim algorytm generuje aktualny kod dostępu umożliwiający dostęp do konta lub wykonanie niektórych operacji.
E-learning jako jedna z form kształcenia na odległość jest troszkę niechętnie przyjmowana, jednak zalety są niezaprzeczalne. Przede wszystkim przy pomocy kursów online można przedstawić suchą teorię w zabawny sposób, czy to za pomocą humorystycznych filmów video, obrazków, komiksów, czy jeszcze innych sposób, które sprawią, iż sytuacje, a więc określona wiedza, zapadną głęboko w pamięć uczestników danego kursu. A o to przecież chodzi w e-learninigu, aby jak najwięcej wiedzy pozostało w głowach i znalazło później przełożenie w pracy, której wydajność wzrośnie. E-learning jednak pod żadnym pozorem nie sprawdzi umiejętności interpersonalnych danych pracowników. Poprzez odpowiednie aplikacje można co prawda nawiązywać łączność i komunikację z innymi kursantami, jednak nie będzie to samo, co w przypadku rozmowy „face to face” – wiadomo przecież, że ważna jest także mowa ciała, a tego nie sposób przekazać za pośrednictwem Internetu (kamery internetowe nie oddadzą wszystkiego). Robiąc pewnego rodzaju bilans zalet i wad, jakimi e-learning się charakteryzuje widać dokładnie, że zalety są bardzo poważne i zdecydowanie przyćmiewają jego wady.
Podsumowując, mogę śmiało stwierdzić, że usługi, które oferuje nam Internet podwyższają poziom rozwoju naszego społeczeństwa i ułatwiają codzienne życie. Z poczty elektronicznej i zakupów internetowych korzysta większość internautów. E-marketing jak i e-banking usprawniają pracę przedsiębiorcom, jak również e-konto w banku pozwala płacić rachunki nie wychodząc z domu czy też zapłacić za towar zakupiony przez Internet. E-learning umożliwia zdobywanie wiedzy wszystkim ludziom, niezależnie od wieku czy wykształcenia. Zalety tych usług są niepodważalne, a ich rozwój prowadzi do ciągłego powstawania nowości technicznych i zmian ułatwiających nam życie.
Informuję, że za tą pracę otrzymałam ocenę 4. Liczę, że wam się przyda.