Międzynarodówka

Rolę ośrodka kierowniczego międzynarodowego ruchu rewolucyjnego w latach 1919 – 1943 pełniła Międzynarodówka Komunistyczna. Nawiązywała ona do

I Międzynarodówki i rewolucyjnego nurtu II Międzynarodówki.

Kongres założycielski odbył się w Moskwie w dniach 2 – 6 marca 1919 r. Brało w nim udział 52 delegatów z 30 krajów. Kongres uchwalił rezolucję w sprawie programu, zatwierdzając tezy o burżuazyjnej demokracji i dyktaturze proletariatu, oraz manifest wzywający robotników całego świata do skupienia się pod sztandarami III Międzynarodówki, nawiązującej do tradycji rewolucyjnych od Babeufa do Róży Luksemburg i Karola Liebknechta. Ponadto manifest wzywał klasę robotniczą całego świata do poparcia młodego państwa socjalistycznego z interwencją, do praktycznej realizacji hasła: Ręce precz od Kraju Rad!

Inicjatorem, organizatorem, twórcą programu i przywódcą Komiternu był Lenin. W 1920 r. odbył się II Kongres III Międzynarodówki. W przeddzień otwarcia obrad ukazała się praca Lenina Dziecięca choroba lewicowości w komunizmie. Wymieniona praca Lenina wskazywała, jak wielkie niebezpieczeństwo dla ruchu robotniczego stanowi sekciarstwo. Zalecała ona jednocześnie partiom komunistycznym, aby prowadziły szeroką pracę propagandową, wychowawczą i organizacyjną w takich organizacjach masowych, jak związki zawodowe, organizacje spółdzielcze, organizacje oświatowe, młodzieżowe i kobiece. Tezy zawarte w pracy Lenina były podstawą obrad kongresu.

Kongres uchwalił 21 warunków przyjęcia do Międzynarodówki Komunistycznej. W ten sposób stworzona została bariera, uniemożliwiająca przyjęcie do Kominternu tych partii i organizacji, które nie uznawały zasad rewolucyjnego marksizmu. Kongres zajmował się również kwestią chłopską oraz narodowo-kolonialną, traktując oba te problemy jako ważny element w walce proletariatu o pozyskanie sojuszników przeciwko burżuazji.

W 1921 r. odbył się III Kongres Międzynarodówki. Przedmiotem jego obrad było zagadnienie pracy partii komunistycznej z masami i w organizacjach społecznych. Międzynarodówka wezwała cały proletariat, bez względu na jego przynależność partyjną i organizacyjną, do tworzenia jednolitego frontu klasy robotniczej przeciwko kapitalizmowi i burżuazji. Również partiom II Międzynarodówki zaproponował Komintern przystąpienie do wspólnego frontu w walce z kapitalizmem. 20 kwietnia i l maja miały miejsce potężne demonstracje robotnicze, organizowane wspólnie przez obie te organizacje w wielu krajach Europy i w USA. Bardzo szybko jednak oportunistyczni przywódcy II Międzynarodówki zerwali zawarte porozumienie.

IV Kongres Międzynarodówki Komunistycznej odbył się w 1922 r. Uczestniczyło w nim 408 delegatów z 58 krajów, reprezentujących — poza granicami Radzieckiej Rosji — ok. 700 tys. komunistów. Przedmiotem szczególnie ożywionej dyskusji był referat Lenina Pięć lat rewolucji rosyjskiej a perspektywy rewolucji światowej. Było to jego ostatnie wystąpienie na Kongresie Międzynarodówki. Wiele uwagi poświęcono taktyce wspólnego działania komunistów z robotnikami bezpartyjnymi. Wysunięto hasło rządu robotniczego jako platformy jednoczącej proletariat, który przy kierowniczej roli komunistów mógłby być alternatywą wobec rządów burżuazyjno-socjaldemokratycznych. Rząd taki, nie będąc dyktaturą proletariatu, mógłby się stać podstawą do walki o nią.

W pierwszym okresie swojego istnienia Międzynarodówka Komunistyczna dokonała wiele w kształtowaniu programu działania licznych partii komunistycznych w różnych częściach świata. Była ona nie tylko ideowym inspiratorem, ale i częściowo organizatorem szeregu wystąpień mas pracujących — strajków, demonstracji, akcji solidarnościowych itp.

V Kongres Międzynarodówki Komunistycznej odbył się w 1924 r. Zajmował się on zagadnieniami organizacji działalności partii w fabrykach i związkach zawodowych oraz pracy politycznej wśród chłopstwa.

W 1928 r. odbył się VI Kongres, który wytyczył program działania Kominternu. Podkreślono, że głównym zadaniem strategicznym proletariatu powinno być pozyskanie dla idei komunizmu większości klasy robotniczej, bliższe powiązanie się z chłopstwem pracującym, zacieśnienie z nim sojuszu oraz solidarność z narodami kolonialnymi walczącymi o swoje wyzwolenie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

I Międzynarodówka rok -  miejsce -  cel działania - II Międzynarodówka  rok -  miejsce - cel działania - 

I Międzynarodówka rok -  miejsce -  cel działania - II Międzynarodówka  rok -  miejsce - cel działania - ...

Język angielski

Przeczytaj tekst ,, Międzynarodówka'. Następnie wykonajPrzeczytaj tekst ,, Międzynarodówka'. Następnie wykonaj polecenia. 1. Napisz, kogo dotyczy pieśń. 2. Wyjaśnij, do czego wzywa się odbiorce.

Przeczytaj tekst ,, Międzynarodówka'. Następnie wykonajPrzeczytaj tekst ,, Międzynarodówka'. Następnie wykonaj polecenia. 1. Napisz, kogo dotyczy pieśń. 2. Wyjaśnij, do czego wzywa się odbiorce....

Politologia

Międzynarodówka Liberalna – przyczyny powstania oraz cele działalności

Międzynarodówka Liberalna – przyczyny powstania oraz cele działalności

- na powstanie i kształtowanie się transnarodowej organizacji liberałów po II wojnie światowej miały wpływ co najmniej trzy czynniki natury europejskiej i o...

Historia

Partie 1900 r. - Związek Komunistów, Rada Komuny Paryskiej, Socjalistyczna Partia Niemiec, II Międzynarodówka - ściąga

Związek Komunistów 1847 K.Marks i F.Engels; 1846-1876 Marks i grupa socjalistów powołała Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotników – I Miedzynarodówka; podział na marksistów, proudhonistów, anarchistów i zwolenników związków zawodowy...

Język angielski

kiedy międzynarodówka została uznana za hymn robotniczy

kiedy międzynarodówka została uznana za hymn robotniczy...