Rządy Ceausescu.

Nicolae Ceausescu (26.01.1918 – 25.12.1989)
Dwudziestoczteroletnia dyktatura Ceausescu była oparta na kulcie jednostki, kumoterstwie i ucisku. Mimo poważnego naruszenia praw człowieka polityk zapewnił sobie poparcie Zachodu obierając kurs stosunkowo niezależny od Moskwy. Jego upadek (1989) oznaczał koniec ostatniego stalinowskiego władcy Europy Wschodniej.
Urodził się w rodzinie chłopskiej i wraz z dziewięciorgiem rodzeństwa dorastał w Sconicesti, na północny zachód od Bukaresztu. Po szkole powszechnej ukończył naukę zawodu na szewca. Już w wieku piętnastu lat został działaczem Związku Młodzieży Komunistycznej. Z powodu nielegalnej działalności partyjnej odsiadywał od 1936 dwuletnia karę pozbawienia wolności w osławionym więzieniu Doftana. Tam poznał kilku członków wewnętrznego koła Komunistycznej Partii Rumunii (KPR), m.in. późniejszego szefa rządu Gheorghe Gheorghiu-Deja. Również okres II wojny światowej Ceausescu spędził w większości w więzieniu: m.in. był internowany w obozie koncentracyjnym Tirgu Jiu.
Od 1948: Stanowiska kierownicze. Jako zastępca ministra rolnictwa Ceausescu był od marca 1948 współodpowiedzialny za przymusową kolektywizację rolnictwa ( uspółdzielczenie rolnictwa; łączenie indywidualnych gospodarstw rolniczych w wielkie spółdzielcze przedsiębiorstwa rolne). W 1950 objął urząd ministra obrony. Jego właściwa kariera polityczna rozpoczęła się jednak od momentu przejęcia władzy przez Ghjeorghiu-Deja (1952). Został wtedy członkiem biura Politycznego i przez prawie 10 lat określał politykę personalną. (1955-65). W dwa dni po śmierci Gheorghiu-Deja zajął jego miejsce na czele kierownictwa KPR (20.03.1965).
Od 1965: Polityk niezależny od bloków. Ceausescu, podobnie jak jego poprzednik, dążył do suwerenności narodowej i odrzucał radziecką wizję Rumunii jako dostawcy samych produktów rolnych i surowców. Również w polityce zagranicznej demonstracyjnie przeciwstawiał się ZSRR, np. potępił wykroczenie oddziałów Paktu Warszawskiego do CSRS ( sierpień 1968). Swą polityką „otwarcia na wszystkie strony” zapewnił krajowi finansowe i gospodarcze poparcie Zachodu.
Od 1974: Pełnia dyktatorskiej władzy. W ciągu siedmiu lat Ceausescu zdobył prawie nieograniczoną władzę. Po zmianie konstytucji w 1974, która również pod względem formalnym ustanowiła Rumunię „republiką socjalistyczną”, przybrał jako prezydent tytuł conducator („wódz) i podczas swych wystąpień prezentował się z tradycyjnymi insygniami władzy: berłem i szarfą. Ważne urzędy obsadził członkami rodziny (wysoka pozycja żony Eleny). Utworzona przez niego tajna policja.
Od 1985: Izolacja. W połowie lat osiemdziesiątych Rumunia znalazła się – wskutek naruszenia praw człowieka – w politycznej izolacji. Pieniądze z Zachodu napływały już dość skąpo, a społeczność między snem władcy o wysoko rozwiniętym kraju przemysłowym a rzeczywistością ujawniała się coraz wyraźniej. Warunki życia pogarszały się gwałtownie. Z powodu braku energii władze odcinały dopływ prądu i obniżały temperaturę w mieszkaniach do 12 stopni. Sfałszowanymi komunikatami o pogodzie Ceasescu starał się umocnić wśród ludności wolę przetrwania. Wprowadzając w życie program rolniczej systematyzacji conducator, który miliardowe sumy utopił w reprezentacyjnych budowlach, chciał rozwiązać zarówno trudności gospodarcze, jak i palące problemy narodowościowe. Około 8000 wiosek i osiedli, zamieszkanych przeważnie przez mniejszość węgierską i niemiecką, miało zostać zrównanych z ziemią. Kiedy ludność pochodzenia węgierskiego (8%) stawiała opór, prezydent nakazał go złamać.
1989: Egzekucja. W miesiąc po tym, jak delegaci na zjazd partii sławili sekretarza generalnego jako „bohatera nad bohaterami narodu”, naród na masowej manifestacji zażądał ustąpienia (22.12.1989). W sytuacji gdy armia odwróciła się od niego, Ceausescu wraz z żoną szukał ocalenia w ucieczce. W dwa dni później oboje zostali schwytani i skazani przez sąd wojskowy na śmierć. Dopiero po egzekucji światowa opinia publiczna poznała cała skalę despotyzmu dyktatora, który do końca kwestionował kompetencje sądu.



Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Jesień narodów ( Polska i inne kraje )

Jesień Ludów w Europie 1989-1992

GENEZA:

· Liberalizacja systemu socjalistycznego po 1956 roku
· Kryzys gospodarki socjalistycznej
· Reformy Gorbaczowa w ZSRR
- 11 marca 1985 Michaił Gorbaczow sekretarzem genera...

Historia

Jesień Ludów w Europie 1989-1992

· Liberalizacja systemu socjalistycznego po 1956 roku
· Kryzys gospodarki socjalistycznej
· Reformy Gorbaczowa w ZSRR
- 11 marca 1985 Michaił Gorbaczow sekretarzem generalnym KC KPZR
Głasnosti – jawność życia politycznego

Historia

„Jesień narodów“. Scharakteryzuj przemiany społeczno- gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1989-1991.

„Jesienią ludów” czy „Jesienią narodów” zwykło się określać proces rozpadu rządów komunistycznych w środkowej i południowo-wschodniej Europie, którego nasilenie przypadło na jesień 1989 roku. Wydarzenia jesieni 1989 zamknęły...

Politologia

Ściąga z polityki


Politycy
Ściąga z Polityki
Scena polityczna III RP
W Polsce funkcjonuje system wielopartyjny. Wszystkie rządy od 1989 r. były koalicyjne. Koalicje tworzyły najczęściej dwa ugrupowania, ale bywało ich i sześć. Dość powied...

Historia

Rozpad bloku komunistycznego.

Wydarzenia ostatnich miesięcy 1989 roku w Europie Środkowo-Wschodniej, które doprowadziły do załamania się systemu socjalistycznego i rozpadu bloku komunistycznego oraz uzyskanie przez należące do niego kraje niepodległości, nazwano „Jes...