Dwie lekcje łaciny - Gombrowicz i Herbert.

Fragment z lekcji łaciny w "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza ma charakter humorystyczny i groteskowy. Przedstawiona zostaje nam chaotyczna lekcja ,na której młodzież stosuje odwieczne wykręty i usprawiedliwienia. Myśli tylko jak uniknąć pytań i pracy na lekcji. Nauczyciel ukazany zostaje w sposób humorystyczny, np. poprzez purchawkę na jego nosie, a także przez powtórzenia których używa i wiarę, że gramatyka uszlachetnia uczniów. Nauczyciel realizuje nieciekawy materiał w sposób schematyczny i nudny. Zmusza młodzież do bezmyślnego i bezkrytycznego przyjmowania utartych poglądów. Staruszek mówi „Jeżeli mówię że wzbogaca ,to wzbogaca”

Natomiast fragment z utworu Zbigniewa Herberta różni się w sposobie ukazywania rzeczywistości. "Lekcja Łaciny" to poważny i refleksyjny utwór. Autor posługuje się w tekście porównaniami i metaforami. Zupełnie inaczej przedstawiona zostaje postać nauczyciela, który jest dla uczniów autorytetem, wzorem do naśladowania, jest podziwiany i szanowany. A przedmiot, którego naucza jest dla wszystkich uczniów przygodą, fascynuje ich.

Gombrowicz chciał ośmieszyć poprzez lekcję łaciny instytucję szkolnictwa, która wydaje mu się czymś co nie uszlachetnia młodzież ale co pogrąża ją. Natomiast Herbert chciał ukazać, że lekcje dotyczące odległej przeszłości mogą być naprawdę interesujące.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Dwie lekcje łaciny - Gombrowicz i Herbert

Różnice poglądów występują między ludźmi nie tylko w życiu codziennym, w mediach czy polityce ? zaobserwować je można także w literaturze. Inne spojrzenie na ? z pozoru taką samą ? lekcję łaciny przedstawione zostało w ?Ferdydurke? ...

Język polski

Dwie lekcje łaciny. Porównaj sposoby ich przedstawiania we fragmentach Ferdydurke Witolda Gabrowicza i Lekcji łaciny Zbigniewa Herbrta.

Magdalena Smyczek kl III a

Dwie lekcje łaciny. Porównaj sposoby ich przedstawiania we fragmentach „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza i „Lekcji łaciny” Zbigniewa Herberta.

Witold Gombrowicz i Zbigniew Herbert prezentują ...

Język polski

Dwie lekcje łaciny. Porównaj sposoby ich przedstawienia we fragmentach "Ferdydurke" Gombrowicza i "Lekcji łaciny" Herberta.

Każdy pisarz jest inny i inaczej widzi różne sytuacje- lekcje łaciny
Zbigniewa Herberta oraz Witolda Gombrowicza są tego przykładem. Pomimo tego samego motywu, pisarze znacznie wyróżnili swoje dzieła pod względem poglądów oraz techn...

Język polski

Porównaj dwie lekcje łaciny w oparciu o "Ferdydruke" Witolda Gombrowicza oraz "Lekcję łaciny" Zbigniewa Herberta.

Wielu literatów pisało o obecności łaciny w programie szkolnictwa, a pośród nich również Gombrowicz i Herbert. Utworzone przez nich obrazy lekcji łaciny zdaje się jednak więcej dzielić niż łączyć.

Opis Gombrowicza pokazuje...

Język polski

Dwie lekcje łaciny. Porównaj sposób ich przedstawienia we fragmentach „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza i „Lekcji łaciny” Zbigniewa Herberta.

Ludzie różnią się od siebie. Każdy człowiek ma swoja opinię, która może pokrywać się ze zdaniem innych innymi, lecz może także zdecydowanie się od niego różnić. Dotyczy to każdej dziedziny życia – pracy, domu, szkoły… Zasada ...